Olga Babak – Na powierzchni

24 kwietnia 2019 roku Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej otwiera wystawę, w ramach rezydencji artystycznej, Olgi Babak zatytułowaną: „Na powierzchni” („On the Surface”). Wystawa będzie prezentowana w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

Plakat wystawy: Olga Babak „Na powierzchni" / „On the Surface" (źródło: materiały prasowe)

Plakat wystawy: Olga Babak „Na powierzchni" / „On the Surface" (źródło: materiały prasowe)

Olga Babak o wystawie:

Podczas rezydencji zainteresowały mnie różne obrazy i artefakty, które pomogły mi poznać i zrozumieć Ustkę. Dla artysty plaża i jej okolice mogą stać się źródłem nowych przeżyć i odkryć, a zachodzące w tym procesie zjawiska niejednokrotnie okazują się nacechowane jakąś tożsamością bądź konkretną historią. Znalezione przedmioty, jak bilet, skrawek papieru czy plastikowa zabawka są jak kiczowate pamiątki: zdjęcia, magnesy, kamyki znad morza itd., przypominające mi o miejscach, które kiedyś odwiedziłam.

Jednak główną inspiracją do poszukiwań twórczych oraz stworzenia artbooka stała się dla mnie granica między miastem a strefą przybrzeżną. Granica ta może być postrzegana jako pewien obraz bądź metafora, jako swoiste narzędzia, które ulega rozpadowi, by następnie połączyć się z nowym obszarem, choć z drugiej strony linia graniczna może stać się źródłem dychotomii między miastem i plażą; sezonem turystycznym i czasem poza sezonem; własnymi wspomnieniami i wytworami masmediów; bajką i codziennością.

Olga Babak – artystka wizualna z Ukrainy, absolwentka Państwowej Akademii Projektowania i Sztuki w Charkowie; autorka wystaw indywidualnych na Ukrainie i w Polsce, uczestniczka wystaw zbiorowych, rezydencji artystycznych i festiwali na Ukrainie, w Polsce i Turcji; laureatka stypendium Ministerstwa Kultury Polskiej „Gaude Polonia”. W swojej twórczości zajmuje się głównie badaniami nad wpływem zmiany miejsca i otoczenia na tożsamość.

_______________

Olga Babak
„Na powierzchni” / „On the Surface”

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
ul. Gen. Zaruskiego 1a
76-270 Ustka

24.04 – 29.04.2019
Wernisaż: 24.04.2019,  godz. 17.00

Wstęp wolny

Dodaj komentarz