• 2019-04-10

Gabriel Orłowski – Czarna magia

11 kwietnia 2019 roku galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu 14 we Wrocławiu otwiera wystawę Gabriela Orłowskiego – Czarna magia.

Gabriel Orłowski – Czarna magia (źródło: materiały prasowe)

Gabriel Orłowski – Czarna magia (źródło: materiały prasowe)

Choć tytuł obiecuje przekroczenie, prace Orłowskiego operują nim w zupełnie innym rejestrze. Owszem, możemy mówić o apokalipsie, o końcu znanego świata, o perwersji patrzenia i o brudzie, ale ten traci swoje opychające własności, staje się za to tym, co uświadamia nam bezruch, statyczne trwanie, które w zaskakujący sposób okazuje się być przyjemne. Jak nuda, jak medytacja – być może to kwestia słońca, światła, które wypełnia i odsłania kurz.

Orłowski nie fotografuje „dramy” upadku, nie interesują go spadające samoloty, ognie piekielne czy strumienie krwi. Koncentruje się na czasie po, kiedy już wszystko, co było do przegrania, zostało przegrane, a upokorzenie i strach wypaliły się, ustępując miejsca spokojowi i bezmyślności. Być może jest to tylko zmęczenie, przepalenia wynikającego z oczekiwań i napięć, być może jest to aktywne działanie zmierzające od całkowitego połączenia się z życiem. Czyste nie zakłócone niczym trwanie. Wolność od wszystkiego.

Gabriel Orłowski – urodzony w 1989, mieszka i pracuje w Warszawie. Fotograf, muzyk i artysta multimedialny. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi z dyplomem magistra sztuki w 2016. Orłowski wystawiał prace na wystawach indywidualnych i grupowych w Europie (m. in. w Galerie du Jour Agnes B. (Paryż, 2014), Galeria Leto (Warszawa, 2015), Galeria Zigutamve (Wiedeń, 2018), a także na targach MIA Photo Fair (Mediolan, 2019). Współpracuje z włoską galerią Shazar. Autor książek i zinów.

_______________

Gabriel Orłowski
Czarna magia

11.04 – 31.05.2019
wernisaż: czwartek,  11 kwietnia 2019, godz. 19:00

galeria fotograficzna
Miejsce przy Miejscu 14
pl. Strzelecki 14, Wrocław

Dodaj komentarz