• 2019-04-08

64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

…artysta żywego słowa powinien być czułym słuchaczem nie tylko autora i samego siebie, ale i społeczeństwa, z którego wyrasta i w którym żyje.

Mieczysław Kotlarczyk – twórca Teatru Rapsodycznego, 1966

64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, fot. Marzena Chojnowska (źródło: materiały prasowe)

64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, fot. Marzena Chojnowska (źródło: materiały prasowe)

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, który odbędzie się w Teatrze Gdynia Główna w Gdyni w dniach 12-14 kwietnia 2019 roku, to wydarzenie o wyjątkowo długiej tradycji. Organizuje je działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.

Uczestnicy z terenu całej Polski już po raz 64 będą rywalizowali w pięciu kategoriach: recytacja młodzieżowa i dorosłych, poezja śpiewana, teatr jednego aktora, wywiedzione ze słowa. Udo­wod­nią tym samym, jak wielka jest ich wrażli­wość, jak ważna jest sztuka żywego słowa i tro­ska o ojczy­sty język.

Pierwsze dwa dni wydarzenia rozpoczną się o godzinie 10.00 i będą skupione na turniejach, w piątek, 12 kwietnia odbędzie się turniej recytatorski (kategoria młodzieżowa i dorośli) i turniej wywiedzione ze słowa, na sobotę zapowiedziano turniej teatrów jednego aktora i turniej poezji śpiewanej. Koncert galowy, w ramach którego odbędzie się ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród rozpocznie się w niedzielę 14 kwietnia o godzinie 13.

Logo 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (źródło: materiały prasowe)

Logo 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (źródło: materiały prasowe)

 Harmonogram 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

12 kwietnia (piątek)

  • godz. 11.00 – 15.00 – Turniej Recytatorski (kategoria młodzieżowa)
  • godz. 15.00 – 16.30 – Turniej Recytatorski (kategoria dorośli)
  • godz. 17.30-18.30 – Turniej Wywiedzione Ze Słowa
  • 19:30 Spektakl: Monodram „Mańka” wg powieści Sylwii Chutnik „Kieszonkowy atlas kobiet” reż. Krystyna Maksymowicz – wykonanie Alicja Czarnuszka

13 kwietnia (sobota)

  • godz. 10.00 – 14.00 – Turniej Poezji Śpiewanej
  • godz. 15.00 – 19:00 – Turniej Teatrów Jednego Aktora

14 kwietnia (niedziela) godz. 13.00

Koncert galowy, ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród

Komisja Artystyczna Turnieju Wojewódzkiego 64. OKR-u:

dr Krystyna Maksymowicz – Aktorka i logopeda. Od wielu lat etatowo związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i a wcześniej PWST we Wrocławiu. Od roku 2012 członek Zespołu Kultury Żywego Słowa, Rady Języka Polskiego.

Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Marek Sadowski – Aktor, poeta, tekściarz, tłumacz. Absolwent PPSWA im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Od 2015 roku aktor Teatru Muzycznego w Gdyni.

Prowadzenie konkursu: Kacper Konkol
Wstęp bezpłatny

12 kwietnia godz. 19:30

Monodram „Mańka” wg powieści Sylwii Chutnik „Kieszonkowy atlas kobiet”, reż. Krystyna Maksymowicz – wykonanie Alicja Czarnuszka

Bohaterką jest wrażliwa, nieprzystosowana do rzeczywistości, odmienna, trochę dziwaczna kobieta, która myśli o sobie, że jest „Czarną Mańką” – warszawską Królową Przedmieścia, handluje na bazarze garnkami, jej mąż, dresiarz z okolicy, zostawia ją krótko po ślubie. Kobieta wymyśla, że jest w ciąży, wariuje, w końcu, pchając swój śmieciowy wózek z urojoną córką, wpada pod pędzącą ciężarówkę.  Opowieść o losie Kopciuszka i pucybuta, bez wyśnionego księcia i baśniowego zakończenia. Iluzja wszechobecnej popkultury, tego lepszego świata płynącego z reklam i telewizorów zderzona z rzeczywistością. Gdzie jest granica marzeń, komedii romantycznych i świata realnego? Jak pogodzić świat bajek z codziennością złowrogą i okrutną?

Alicja Czarnuszka – osoba słabo widząca, ale mimo to – malarka, recytatorka – wieloletnia członkini grupy wokalno teatralnej ESPERO, działającej przy PZN/o Szczecin. Należy do grona najlepszych recytatorek w skali ogólnopolskiej, wielokrotna laureatka konkursów recytatorskich, nagrodzona na Finałach Ogólnopolskich OKR i wielu innych. Stale działająca w Centrum Aktywności Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych Wzrokowo przy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Animatorka ruchu społeczno-kulturalnego osób niewidomych i słabo widzących. W 2016 roku za swoją pasję została doceniona tytułem – Kobiety niezwykłej LADY DI im. Krystyny Bochenek – przyznanej przez Wojewodę Zachodniopomorskiego. W 2018 uhonorowana Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, oraz Złotą Odznaką PZN.

Wstęp wolny.

_______________

64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

12–14 kwietnia 2019

Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1
81-354 Gdynia,

Organizatorzy:

  • Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie
  • Pomorskie Towarzystwo Kultury Teatralnej
  • Teatr Gdynia Główna

 

Dodaj komentarz