Rustlings from the Dim

5 kwietnia 2019 roku w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku zostanie otwarta wystawa Mateusza Hermana zatytułowana „Rustlings from the Dim”.

Mateusz Herman, praca z cyklu Rustlings from the Dim (źródło: materiały prasowe)

Mateusz Herman, praca z cyklu Rustlings from the Dim (źródło: materiały prasowe)

Pomysł na cykl grafik cyfrowych „Rustlings from the dim” powstał przypadkowo. Autor pracując nad innym projektem zwrócił uwagę na pojawiające się glitche (ang. krótkotrwałe zakłócenia) obrazu monitora. Pierwszym impulsem były „zakłócenia”, które uruchomiły proces poszukiwania wzorów. Z istniejących prac, po przetworzeniu powstały nowe obrazy.

Tłumacząc tytuł cyklu dosłownie „szeleszczenie z przyćmionego” możemy przyjąć, że zakłócenie jest pewnego rodzaju szelestem, który zaburza spodziewany ład. Autor nie stara się dociekać przyczyn zakłóceń, jest jedynie przekaźnikiem, wyłapującym i archiwizującym je w formie wizualnej.

Wystawa jest próbą stworzenia innego wymiaru przestrzeni nieoczywistej, której na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy w naszej rzeczywistości.

Mateusz Herman – ur. 1986, białostoczanin, absolwent grafiki na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Niezależnie od stosowanego medium, uważa się przede wszystkim za wizualnego eksperymentatora, co w ostatnich latach sprowadza się do dłubania w różnego rodzaju oprogramowaniu graficznym z różną częstotliwością i skutkiem. Najbardziej pociąga go groteska, wykazuje też ciągoty romantyczne. Nie cierpi hiperrealizmu, lubi pseudorealizm. Jedyny raz publicznie jako Autor pojawił się na wystawie „Byłem psem” (2009) we wrocławskiej Galerii BWA.

_______________

Rustlings from the Dim
Mateusz Herman

Białostocki Ośrodek Kultury
Centrum im. Ludwika Zamenhofa
ul. Warszawska 19
15-062 Białystok

5.04 – 26.05.2019
wernisaż: 5 kwietnia 2019 r., w godz. 18.00–20.00

Dodaj komentarz