• 2019-04-01

16. Święto Niemego Kina

Święto Niemego Kina, flagowe wydarzenie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie odbędzie się w dniach 4 – 7 kwietnia 2019 roku w kinie Iluzjon w Warzawie. Głównym bohaterem tegorocznej edycji będzie Sherlock Holmes.

16. Święto Niemego Kina w kinie Iluzjon w Warszawie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA)

16. Święto Niemego Kina w kinie Iluzjon w Warszawie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA)

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) tak uzasadnia wybór bohatera:

Dlaczego Sherlock Holmes? W 2009 roku w piwnicy kościoła w Sosnowcu odkryto niewielki, ale bardzo cenny zbiór taśm filmowych z zaginionymi filmami epoki kina niemego. Wśród nich znalazł się „Pies Baskerville’ów” w reżyserii Richarda Oswalda z 1929 roku. Film ten, będący ostatnią niemą ekranizacją opowieści o genialnym detektywie, odrestaurowaliśmy w FINA w partnerskim projekcie z San Francisco Silent Film Festival. W naszych zbiorach znajduje się jedyna znana obecnie kopia 35mm filmu. Premierowy pokaz tego sensacyjnego zjawiska otworzy 16. Święto Niemego Kina.

Decyzja o zaprezentowaniu „Psa Baskerville’ów” stała się dla nas punktem wyjścia do zaprogramowania innych dzieł filmowych z tego okresu, których bohaterami byli Sherlock lub detektywi inspirowani jego postacią. Pokażemy m.in. odnalezionego w 2014 roku „Sherlocka Holmesa” Arthura Bertheleta z 1916 roku, z legendarnym Williamem Gillette’em w roli tytułowej, a także „Znak czterech” Maurice’a Elveya z 1923 roku – dojrzałe osiągnięcie filmu detektywistycznego.
Wprawdzie kino gatunkowe gościło już na Święcie Niemego Kina, jednak ekranizacje prozy Arthura Conan Doyle’a pokażemy po raz pierwszy. Uzupełnimy je o nawiązania gatunkowe, pastisze i apokryfy. Na szczególną uwagę zasługują dwa filmy, w których głównymi bohaterkami są kobiety: „Miss Clever kontra Czarna Ręka” nieznanego reżysera z 1914 roku i stanowiący gatunkowy miszmasz „Filibus” w reżyserii Mario Roncoroniego z 1915 roku – będzie to światowa prapremiera nowej odrestaurowanej wersji.

Drugi ważny blok programowy stanowi autorski wybór filmów dokonany przez Serge’a Bromberga. Ten francuski popularyzator kina niemego, nazywany Indianą Jonesem zaginionych filmów, od wielu dekad przybliża je widzom, zaskakując nowatorskim ujęciem tematu. Bromberg odnajduje filmy, restauruje wielkie znaleziska i przywraca publiczności to, co pozostawało na marginesie zainteresowań archiwów filmowych. Seanse przeznaczone są dla widzów w każdym wieku.
Od samego początku filmom niemym towarzyszyła muzyka. Nie inaczej będzie podczas Święta Niemego Kina. W dniach 4–7 kwietnia w kinie Iluzjon wystąpią: Stefan Wesołowski, trio Jachna/ Buhl/ Ziołek, ARRM, Jacaszek, kIRk, Julia Marcell, tęskno, Joanna Duda, Miłosz Pękala i Magdalena Kordylasińska-Pękala oraz Joanna Duda.

_______________

16. Święto Niemego Kina

Kino Iluzjon
Ludwika Narbutta 50A
02-541 Warszawa

4 – 7 kwietnia 2019 roku

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa

Dodaj komentarz