• 2019-04-01

11. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

11 – 13 kwietnia 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego oraz w Novym Kinie Wisła w Warszawie odbędzie się 11. edycja  Festiwalu  Muzyki  Filmowej  Krzysztofa Komedy. Ten rok jest wyjątkowy, obchodzimy bowiem 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Festiwal jest miejscem do konfrontacji  twórczości „Chopina polskiego jazzu”, oraz okazją do spotkań polskich i europejskich artystów których inspiruje twórczość polskiej ikony jazzu. Koncerty i premiery z udziałem polskich i europejskich gwiazd jazzu i  jazzowych odkryć, różnorodne wystawy, pokazy filmów z muzyką Komedy, to atrakcje festiwalu.

Na festiwalu w poprzednich edycjach wystąpiły polskie i europejskie gwiazdy jazzu, wybitni  artyści i jazzowe odkrycia w specjalnych, premierowych projektach  m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Jerzy Milian, Zbigniew Namysłowski , Leszek Możdżer, Andrzej Jagodziński, Maria Sadowska, Kattorna, Paweł Kaczmarczyk, Adam Bałdych, Marcin Wasilewski, Vladislav Adzik Sendecki, Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak, Joachim Mencel, Motion Trio, Atom String Quartet, Oleś Brothers & Christopher Dell , Janusz Olejniczak, Pianohooligan. Piotr Orzechowski & Marcin Masecki, Eabs & Michał Urbaniak.

Gośćmi festiwalu były gwiazdy prestiżowych wytwórni europejskich  z ACT Music oraz ECM Records  – Radio String Quartet Vienna, Ketil Bjørnstad, Tore Brunborg, Bobo Stenson, Tord Gustavsen, Enrico Pieranunzi.

Festiwal gościł wybitnych reżyserów, aktorów, krytyków filmowych jak: Jerzy Kawalerowicz,  Janusz Morgenstern , Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Andrzej Bukowiecki, Jerzy Płażewski.

Tegoroczny program  festiwalu  zapowiada się równie ciekawie. Będą gorące nazwiska polskiego jazzu oraz piękny włoski akcent.

PROGRAM

11 kwietnia 2019, godz. 19.00

Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego
Koncert DANILO REA TRIO Cinema Music Films  – Włochy

Danilo Rea – fortepian
Enzo Pietropaoli  – kontrabas
Fabrizio Sferra – perkusja

Jeden z najwybitniejszych włoskich pianistów jazzowych o międzynarodowej renomie zagra włoskie kompozycje mistrzów muzyki filmowej oraz utwory K. Komedy w swojej aranżacji. Danilo ReaJeden z największych włoskich muzyków, pianista wszechstronny, gra jazz, muzykę klasyczną i muzykę popularną. Wśród artystów, z którymi współpracował na scenie i podczas nagrań są największe nazwiska jazzu jak: Chet Baker, Phil Woods , Michael Brecker, Billy Cobham, Brad Mehldau, Danilo Pérez . Jego solowe koncerty fortepianowe, z jego improwizacjami obejmującymi dowolny repertuar, podbijają publiczność na całym świecie.

Danilo Rea (ur. 9 sierpnia 1957 w Vicenza, Włochy) jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Rzymie. Zadebiutował  w „Trio di Roma” (z Roberto Gatto i Enzo Pietropaoli ) w 1975 roku. W tym samym czasie towarzyszył najważniejszym włoskim piosenkarzom  jak: Domenico Modugno, Gianni Morandi i Adriano Celentano.

W 1997 roku wraz z Enzo Pietropaoli i Fabrizio Sferrą założył trio „Doctor 3”,  które przez kilka lat otrzymywało nagrodę krytyków dla najlepszej grupy jazzowej,  koncertując w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Chinach. Jego wielki talent szybko doprowadził go do tego, że znalazł się na międzynarodowej scenie i grał obok największych nazwisk jazzu, takich jak: Chet Baker, Lee Konitz, Bob Berg, Phil Woods, Michael Brecker, Joe Lovano, Gato Barbieri , Aldo Romano,  Michel Camilo. Był bohaterem pamiętnego koncertu w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oraz „Concerto per Peggy” z okazji 60. rocznicy kolekcji Peggy Guggenheim w Wenecji . Wszechstronny pianista  nagrywa różnorodne albumy – jazz,  muzykę teatralną, operową, pieśni włoskie , Bacha, repertuar The Beatles i The Rolling Stones.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in.: Vittorio De Sica dla muzyki, nagrody przyznawanej wybitnym osobistościom z dziedziny kultury i sztuki,  otrzymał  tytuł  Doktora Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych w Frosinone za głębokie zaangażowanie w rozpowszechnianie sztuki muzycznej. W  2018 r. powstała  biografia artysty „Il Jazzista Imperfetto”. To pianista – wirtuoz. Jego gra jest pełna zaskakujących momentów wielkiej lirycznej, improwizacji, które spowodowały, że porównywany jest do Keitha Jarretta, jednak w przeciwieństwie do amerykańskiej gwiazdy, Rea czerpie inspirację z włoskiej tradycji muzycznej – jazzu i  muzyki klasycznej. We Włoszech jest uważany za „największego poetę wśród muzyków jazzowych”, dlatego nazywany  jest ”poetą fortepianu”.

Wystawa Komeda – Kalendarium Życia

Premierowa wystawa jest szkicem życiorysu artysty, wykonanym na podstawie: listów, fotografii, wycinków prasowych i publikacji o Krzysztofie Komedzie. Całość uzupełniają plakaty i afisze. Ekspozycja obejmuje  etap europejski i amerykański jego kariery. Pochodzi z kolekcji Muzeum Jazzu  w Warszawie.

Wystawa Polski Plakat Jazzowy

Na wystawie zostaną zaprezentowane  w zdecydowanej  większości  plakaty z lat 60., 70. i 80., czyli złotego okresu polskiej szkoły plakatu z kolekcji Galerii The Art. of  Poster Piotra Dąbrowskiego, współzałożyciela International Vintage Poster Dealers Association w Nowym Jorku.

12 kwietnia 2019, godz. 20.15

Nove KINO Wisła

Projekcja  filmu Do widzenia, do jutra Janusza Morgensterna z muzyką K. Komedy.

Błyskotliwy debiut reżyserski Janusza Morgensterna z 1960 r., uhonorowany I nagrodą za reżyserię na MFF w Stratford  i nagrodą “Srebrnego Bumerangu” za zdjęcia na festiwalu w Melbourne. Scenariusz napisał wspólnie z Bogumiłem Kobielą , Wilhelmem Machem i Zbigniewem Cybulskim. W rolach głównych występują: Zbigniew Cybulski i Teresa Tuszyńska.

Pokaz poprzedzi spotkanie z krytykiem filmowym, publicystą tygodnika Polityka, Januszem Wróblewskim.

13 kwietnia 2019, godz. 19.00

Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

Koncert Sławek Jaskułke Sextet Komeda Recomposed

Projekt Komeda Recomposed napisany przez Jaskułke na sextet jazzowy,  jest interpretacją i odniesieniem do twórczości Krzysztofa Komedy,  ikonicznej płyty Astigmatic, najważniejszego albumu w historii polskiej szkoły jazzowej. „ Dzieło Jaskułke imponuje rozmachem aranżacji, wciąga dramaturgią, odkrywając jego tematy muzyczne”.

Sławek Jaskułke. Należy do czołowych polskich pianistów jazzowych o międzynarodowej renomie. Jest jednym z najoryginalniejszych talentów polskiego jazzu ostatniego dziesięciolecia. Improwizator, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej.  Jest doktorem sztuk muzycznych, wykładowcą Katedry Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ma za sobą występy na największych scenach muzycznych i festiwalach jazzowych, m.in.: Berlin Jazz Fest, North Sea Jazz Rotterdam, Symphony Hall Chicago, Carnegie Hall Nowy Jork, International Performing Arts Center Moskwa.

13 kwietnia 2019, godz.20.30

Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

Koncert Wojtek Mazolewski Quintet Komeda

Wojtek Mazolewski Quintet „Komeda” to najnowszy projekt stworzony w hołdzie dla jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych – Krzysztofa Komedy. Zespół ciekawie i energetycznie łączą tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu  nawiązujące do mistrzów jazzu, łączą elektronikę i współczesne brzmienia. Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez fanów i krytyków.

Wojtek Mazolewki. Basista i kompozytor, jeden z współtwórców yassu, lider zespołów Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet. Autor muzyki filmowej i teatralnej. To jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych , który prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu. Laureat wielu prestiżowych nagród , muzyczny partner m.in.  Tomasza Stańki, Johna Zorna, Tima Berne, Marcina Maseckiego, Wojtka Waglewskiego .

Jego studyjny album zespołu  „Polka” uzyskał w Polsce status Platynowej Płyty. Amerykański magazyn DownBeat  przyznał płycie Worldwide Deluxe Edition  pięć gwiazdek. O fenomenie WMQ piszą polskie i zagraniczne media.

_______________

11. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

11 – 13  kwietnia 2019, Warszawa

Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie
Nove Kino Wisła w Warszawie

Dodaj komentarz