• 2019-03-28

Marek Mądrzejewski z Nagrodą Rady Programowej Polskiego Radia

Marek Mądrzejewski z radiowej Jedynki został uhonorowany Nagrodą Rady Programowej Polskiego Radia. Uroczystość wręczenia odbyła się 28 marca 2019 roku w Studiu Koncertowym im. Władysława Szpilmana. Laureata uhonorowano jako autora i gospodarza cyklicznej „Debaty Jedynki”.

Marek Mądrzejewski z nagrodą Rady Programowej Polskiego Radia (źródło: materiały prasowe)

Marek Mądrzejewski z nagrodą Rady Programowej Polskiego Radia (źródło: materiały prasowe)

Nagroda Rady Programowej Polskiego Radia została ustanowiona w 2001 roku jako laur dla wybitnych twórców radiowych, których audycje najpełniej realizują kulturową, społeczną i obywatelską misję nadawców publicznych, wyróżniając się wartościowym przesłaniem i wysokimi walorami formalnymi. W swoich decyzjach Rada Programowa bierze też pod uwagę umiejętność nawiązywania relacji i prowadzenia dialogu ze słuchaczami, premiując audycje mające szeroki oddźwięk społeczny. Ceremonia ogłoszenia nazwiska laureata Nagrody odbyła się w czwartek 28 marca o godz. 14.00 w Studiu Koncertowym im. Władysława Szpilmana.

Marek Mądrzejewski, jeden z siedmiorga dziennikarzy nominowanych w tym roku do Nagrody, zwyciężył jako twórca i gospodarz cyklicznej audycji „Debata Jedynki”. To audycja nadawana od poniedziałku do piątku między 17.25 a 17.50, obecnie – po 18.00 , poruszająca  ważną i  aktualną problematykę społeczno-polityczną.  Jej gośćmi są znani politycy, eksperci i komentatorzy.

W uzasadnieniu werdyktu Przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia Mirosław Wąsik podkreślił, iż Nagroda trafia w tym roku do dziennikarza o wielkim dorobku, powszechnie szanowanego nie tylko za wybitny talent radiowy, lecz także godną, obywatelską postawę.

– Marek Mądrzejewski należy do pokolenia, które po 1989 roku praktycznie od nowa tworzyło w Polsce kanony wolnego, demokratycznego dziennikarstwa – stwierdził Przewodniczący Mirosław Wąsik. – Formuła debaty radiowej jako odrębnego gatunku sztuki dziennikarskiej należy do tego kanonu, jest jego kwintesencją. Redaktor Mądrzejewski położył ogromne zasługi zarówno dla wypracowania formuły debaty radiowej, jak i dla jej rozwoju i udoskonalenia. W 2019 roku – o czym pragnę przypomnieć – mija ćwierćwiecze radiowych debat. Rada Programowa honoruje dziś autora najstarszej a zarazem najlepszej z nich, zawsze cechującej się profesjonalizmem, wysokim poziomem merytorycznym i kulturą dyskusji. Prowadzone przez Marka Mądrzejewskiego „Debaty Jedynki” są przykładem prowadzenia dyskusji o spornych problemach w sposób pogłębiony, a jednocześnie bezkonfliktowy. Według Rady Programowej audycje red. Mądrzejewskiego w pełni realizują misję Polskiego Radia jako nadawcy publicznego.

Gratulacje laureatowi Nagrody Rady Programowej złożył Prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. Podkreślił, że zwyciężył on w doborowej stawce największych luminarzy polskiego dziennikarstwa radiowego.

– Polskie Radio jest dumne, że ma w swoim gronie tak znakomite osobowości – wybitnych profesjonalistów, reprezentujących różne gatunki, różne zainteresowania i temperamenty twórcze – powiedział Prezes Andrzej Rogoyski. – To wielka przewaga, wielka siła nadawców publicznych, że przyciągają najlepszych z najlepszych. Marek Mądrzejewski jako autor i gospodarz „Debaty Jedynki” stał się ikoną polskiego dziennikarstwa.

Wyraźnie wzruszony Marek Mądrzejewski podziękował za Nagrodę, podkreślając, że czuje się zaszczycony z trzech powodów.

Pierwszy z nich to grono nominowanych, spośród których Rada Programowa wyłoniła zwycięzcę. Grono to tworzą jego koledzy i przyjaciele – pierwsi słuchacze i recenzenci „Debaty Jedynki”. – To zaszczyt zostać zwycięzcą w tak doborowej stawce – stwierdził Marek Mądrzejewski. Drugi powód to spluralizowany charakter Rady Programowej Polskiego Radia – organu przyznającego Nagrodę. – Dla autora audycji mającej formułę debaty politycznej jest to wartość szczególnej wagi – dodał dyrektor Mądrzejewski. Trzecim powodem jest historia „Debaty Jedynki”, którą wraz z nim jako moderatorem tworzyli rzetelni, wspaniali ludzie. Bez nich, zaznaczył Mądrzejewski, nie byłoby ani tej audycji, ani dzisiejszego sukcesu.

W imieniu Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego gratulacje wszystkim Nominowanym i Laureatowi złożył Sławomir Siwek, Doradca Marszałka.

Marek Mądrzejewski to dziennikarz, komentator, związany z Polskim Radiem od 1990 roku. W latach 1992–1993 publicysta Redakcji Katolickiej Polskiego Radia, od 1993 do 1997 roku kierownik Redakcji Parlamentarnej Polskiego Radia, od 2006 roku dziennikarz i komentator „Sygnałów Dnia”, kierownik Redakcji Publicystyki Jedynki, od sierpnia 2016 roku zastępca Dyrektora-Redaktora Naczelnego Programu I. Laureat Złotego Mikrofonu (2007 rok).

Do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia zostało nominowanych siedmioro dziennikarzy. Są to: Hanna Maria Giza jako twórczyni audycji „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego” w Dwójce, Beata Michniewicz jako gospodyni cotygodniowej audycji „Śniadanie w Trójce”,  Janusz Deblessem – twórca audycji „Gitarą i piórem” w Trójce,  Jacek Hawryluk – twórca cyklicznej audycji Programu II „Kto słucha, nie błądzi, czyli płytowy trybunał Dwójki”, Marek Mądrzejewski jako autor „Debaty Jedynki”,  Adam Rozlach prowadzący cotygodniową audycję Jedynki pt. „Koncert Chopinowski”  oraz Tomasz Rałowski, nominowany jako twórca i gospodarz cyklicznej audycji Czwórki „RAUdycja”.

Dodaj komentarz