• 2019-03-28

Konferencja AIR Wro Talks 4.0

Debaty z udziałem ekspertów z Polski i zagranicy, wykład prof. Klausa Bachmanna, spotkania warsztatowe oraz przygotowane specjalnie na tę okazję wydarzenia artystyczne – 28 marca 2019 roku we wrocławskiej Barbarze rozpocznie się czwarta edycja konferencji AIR Wro Talks. Dwudniowe spotkanie będzie okazją do rozmowy o problemach  i wyzwaniach stojących przed kulturą w XXI wieku.

Konferencja AIR Wro Talks 4.0 (źródło: materiały prasowe)

Konferencja AIR Wro Talks 4.0 (źródło: materiały prasowe)

Wydarzenie adresowane jest do osób aktywnie uczestniczących w kreowaniu kultury, które pragną rozwijać swoje działania na polu międzynarodowym. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „granice” – pojęcie to stanowi punkt wyjścia do refleksji nad kondycją i codziennymi praktykami środowisk twórczych oraz przyszłością ich współpracy w Europie.

Konferencję zainauguruje prof. Klaus Bachmann (SWPS Uniwersytet Hunanistycznospołeczny), który swój wykład poświęci tematowi migracji. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 14:30 w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). W programie znalazły się także panele dyskusyjne, które będą okazją do wymiany doświadczeń z przedstawicielami polskich i europejskich organizacji i instytucji kultury. Podczas dyskusji „Kto promuje Grenlandię?” poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy w XXI wieku wciąż jest miejsce na promocję kultury definiowaną przez oficjalnie wyznaczone granice. Drugiego dnia konferencji zaproszeni eksperci (m.in. Bartłomiej Skrzyński – rzecznik ds. osób niepełnosprawnych UM Wrocławia oraz Agata Etmanowicz z Fundacji Impact) omówią dobre praktyki umożliwiające osobom o różnym stopniu niepełnosprawności pełne uczestnictwo w projektach kulturalnych. Z kolei podczas spotkania z  Julie Ward – posłanką do Parlamentu Europejskiego, Paulem Hobsonem z Modern Art Oxford oraz Chrisem Baldwinem – reżyserem i jednym z kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, porozmawiamy o  znaczeniu Brexitu dla Europy oraz wpływie, jaki może mieć  na międzynarodową współpracę kulturalną.

Uczestnicy konferencji w piątkowe przedpołudnie będą mogli zapoznać się także z działaniami Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Goethe-Institut w Brukseli, Creative Europe Desk Polska oraz Instytutu Adama Mickiewicza – organizacji i instytucji, które udzielają wsparcia finansowego osobom pragnącym zrealizować projekty za granicą lub we współpracy  z zagranicznymi partnerami.

Scena artystyczna

AIR Wro Talks 4.0 to jednak nie tylko rozmowy. Pierwszego dnia konferencji, o godzinie 20:15  w Barbarze rozpocznie się koncert Piotra Damasiewicza. Muzyk przedstawi specjalnie skomponowany na tę okazję utwór na trąbkę i fortepian. Wydarzeniem zamykającym konferencję będzie z kolei otwarcie wystawy „Gatunki Wędrowne” Dominiki Kulczyńskiej. To podsumowanie kolejnego etapu pracy wrocławskiej artystki i projektantki z tematyką migracji, granic i przemieszczania się. Wernisaż odbędzie się o godzinie 20:00 w Galerii Sztuki Tętno (Jatki 12-13).

Konferencja organizowana jest przez Strefę Kultury Wrocław. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Konferencja AIR Wro Talks 4.0

28–29 marca 2019 roku

Barbara
Świdnicka 8B
50-067 Wrocław

Program wydarzenia

 

Dodaj komentarz