• 2019-03-28

25. edycja Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów

5 kwietnia 2019 roku w Warszawie rusza 25. edycja Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów. Festiwal w tym roku będzie dłuższy i potrwa 10 dni. Zakończy się 14 kwietnia. Seanse odbywać się będą ponownie w Kinie Amondo oraz pierwszy raz w historii imprezy w Kinie Elektronik.

25. edycja Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów (źródło: materiały prasowe)

25. edycja Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów (źródło: materiały prasowe)

W tym roku na widzów czeka blisko 60 filmów, w tym 5 polskich premier i kilkanaście przedpremier.

Podczas jubileuszowej, 25. edycji Wiosny Filmów, widzowie zobaczą blisko 60 filmów z całego świata, nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych. Pokazane zostaną filmy z Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warów, Sundance czy San Sebastian. Festiwal zaprezentuje także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscarów.

Jedną z polskich premier festiwalu i zarazem Filmem Otwarcia Wiosny Filmów będzie zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym MFF w Berlinie, izraelsko-niemiecko-francuska koprodukcja „Synonimy”. Obraz zostanie pokazany po raz pierwszy w Polsce 5 kwietnia w kinie Elektronik.

Drugą polską premierą będzie francuski komediodramat „Pamiątki Claire Darling”, nowy film Julie Bertuccelli, cenionej reżyserki („Kiedy Otar odszedł”, „Drzewo”, „Szkoła Babel”) i byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego. W filmie już po raz dwunasty spotykają się przed kamerą dwie ikony francuskiego kina: Catherine Deneuve i jej córka Chiara Mastroianni.

W trakcie Wiosny Filmów, widzowie jak zwykle, będą mogli zobaczyć filmy zanim wejdą one do repertuarów polskich kin. W tegorocznym programie festiwalu znajdzie się kilkanaście propozycji przedpremierowych. Wśród nich:

 • „Sauvage” ­– zdobywca nagrody FIPRESCI na MFF w Jerozolimie, rewelacyjny debiut reżyserski Camille’a Vidala-Naqueta. W kinach od 17 maja.
  Historia Léo (świetny Félix Maritaud znany ze „120 uderzeń serca”), który mieszka na ulicy i żeby przeżyć, spotyka się z mężczyznami za pieniądze. Najbliższą mu osobą jest jego przyjaciel, który też się prostytuuje, ale ponieważ jest silniejszy, potrafi go obronić przed innymi chłopakami i niebezpiecznymi klientami. Léo bardzo by chciał, żeby ich przyjaźń przerodziła się w coś więcej, jednak w ich świecie nie ma miejsca na takie uczucia.
 • „Kobieta idzie na wojnę” – islandzka komedia, która zachwyciła publiczność na MFF w Cannes i zdobyła nagrody publiczności na festiwalach w Tromsø i Sewilli.
  Lokalna eko-aktywistka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska. Halla działa w obronie tego, w co wierzy i nie cofnie się przed niczym, nawet, gdy jej przeciwnicy próbują zrujnować jej reputację.
 • „Yuli” – nagrodzona na MFF w San Sebastián oraz nominowana do pięciu „hiszpańskich Oscarów”, ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty z samym baletmistrzem w roli głównej. W kinach 16 sierpnia 2019.
  Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec Pedro. Od najmłodszych lat Yuli ucieka od wszelkiej dyscypliny i edukacji; życia uczy się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie. Jednak Pedro wie, że jego syn ma wrodzony talent i zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zostaje urzeczony światem tańca.
 • „Milcząca rewolucja” – oparty na motywach bestsellerowej powieści Dietricha Garstki, nowy film uznanego niemieckiego reżysera Larsa Kraume, autora thrillera „Fritz Bauer kontra państwo”. W kinach od 7 czerwca 2019.
  Film opowiada prawdziwą historię grupy uczniów klasy szóstej, którzy postanawiają okazać solidarność z ofiarami powstania węgierskiego, organizując minutę ciszy w trakcie każdej lekcji.
 • „Asako. Dzień i noc” – rewelacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes – niezwykle klimatyczna adaptacja bestsellerowej powieści uznanej japońskiej autorki Tomoki Shibasaki, w reżyserii cenionego japońskiego reżysera Ryûsuke Hamaguchiego. W kinach od 24 maja 2019.
  Asako mieszka w Osace. Zakochuje się w Baku, wolnym duchu. Pewnego dnia chłopak znika bez śladu… Dwa lata później znów spotykamy Asako. Obecnie mieszka w Tokio i spotyka się z Ryohei. Chłopak wygląda dokładnie jak Baku, ale ma zupełnie inną osobowość…

_______________

25. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów

5–14 Kwietnia 2019 roku

Kino Amondo
Żurawia 20
00-515 Warszawa

Kino Elektronik
ul. Gen. Zajączka 7
01-518 Warszawa

Organizator:

Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”
ul. Melchiora Wańkowicza 1/55
02-796 Warszawa

Szczegółowy program festiwalu

Dodaj komentarz