• 2019-03-27

3. Dni Tranströmerowskie Kraków – Katowice

Dni Tranströmerowskie, literacko-muzyczna uczta dla miłośników poezji, odbędą się po raz trzeci w dwóch miastach kreatywnych UNESCO – Katowicach, Mieście Muzyki i Krakowie, Mieście Literatury. Spotkanie z poezją noblisty w Katowicach odbędzie się 14 kwietnia 2019 roku.

3. Dni Tranströmerowskie Kraków – Katowice (źródło: materiały prasowe)

3. Dni Tranströmerowskie Kraków – Katowice (źródło: materiały prasowe)

Poezja i muzyka to dwie dziedziny nierozerwalnie związane z twórczością Tomasa Tranströmera, szwedzkiego poety nagrodzonego w 2011 Literacką Nagrodą Nobla. Tranströmer bywał w Polsce wielokrotnie, m.in. jako gość Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu, z których wyrósł Festiwal Miłosza. Po otrzymaniu Nagrody Nobla gościł w Polsce w 2012 roku z okazji wydania jego „Wierszy i prozy 1954-2004”. W 2014 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i niezależnie Uniwersytetu Śląskiego. W Katowicach przed Biblioteką Śląską, w której występował, rośnie jego drzewo. Z okazji 2. Dni Tranströmerowskich uczczono poetę specjalną ławką literacką na krakowskich Plantach.

Idea Dni Tranströmerowskich zakłada, że muzyka i literatura przeplatają się ze sobą w zaplanowanych wydarzeniach. Obok poezji, muzyka była bardzo ważnym elementem życia Tomasa Tranströmera. Grał na fortepianie i organach, po wylewie, sparaliżowany, kontynuował przygodę z muzyką grając sprawną lewą ręką – specjalnie dla niego pisano także nowe utwory. Pisał o muzyce: o Liszcie, Schubercie, Griegu, Haydnie; o kwintetach smyczkowych, tonacjach, instrumentach.

W programie wydarzenia znajdą się:

  • spotkania panelowe i dyskusje z udziałem wybitnych przedstawicieli środowiska literackiego i naukowego, m.in. Andrzeja Skrendo, Marcina Trzęsioka, Anną Marchewką;
  • spotkania poetyckie z twórcami z całego kraju, m.in. Krystyną Dąbrowską, Jackiem Podsiadło, Joanną Oparek, Zbigniewem Kruszyńskim;
  • wykład mistrzowski i spotkanie autorskie ze szwedzką poetką Evą Runefelt, gościem honorowym, laureatką Nagrody Tomasa Tranströmera z 2018 r. Specjalnie z okazji Dni przygotowane zostaną pierwsze tłumaczenia jej wierszy w języku polskim autorstwa wybitnego tłumacza Zbigniewa Kruszyńskiego.
  • koncert pt. „Milczenie Syren” w wykonaniu Magdaleny Cieleckiej i Michała Pepola;
  • pokaz filmu dokumentalnego pt. „Portret z komentarzem. Tomas Tranströmer”. w reż. Joanny Cichockiej-Guli;
  • wystawa inspirowana twórczością poetycką patrona wydarzenia.

Zwieńczeniem 3.  Dni Tranströmerowskich będzie koncert pt. „Milczenie Syren” w wykonaniu znakomitej aktorki Magdaleny Cieleckiej i Michała Pepola, wybitnego wiolonczelisty (Royal String Quartet), który odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia o godz. 19.30 w sali koncertowej Miasta Ogrodów (Plac Sejmu Śląskiego 2).

 „Śpiew stanowi o sile syren, a praca z dźwiękiem pod ich urokiem to perwersyjne marzenie niejednego muzyka. Spotkanie z syreną to spotkanie z sobą samym, z najbardziej czułym i delikatnym, a jednocześnie podlegającym autocenzurze fragmentem własnego, schowanego ja. Niech więc to będzie koncert-wyzwolenie: z jarzma konwencji, gatunków, przyzwyczajeń czy oczekiwań. Niech to będzie koncert-hybryda, tak jak hybrydą jest syrena. Patrzmy syrenie w oczy i słuchajmy jej. Słuchając jej, słuchajmy siebie. Dajmy się uwieść polifonii głosów człowieka, wiolonczel, mieszkańców oceanu.”

Michał Pepol

_______________

Organizatorzy:
Fundacja Miasto Literatury, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Partnerzy:
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Instytut Mikołowski, Wydawnictwo a5, Kraków Miasto Literatury UNESCO

Wszystkie wydarzenia odbędą się:
13 kwietnia 2019 – w Cricotece, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków
14 kwietnia 2019 – w Mieście Ogrodów, Pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice

 

Dodaj komentarz