• 2019-03-26

Teatr Narodowy: Ironbound. Za torami, za mostem

Walka o przetrwanie w bezlitosnej emigracyjnej rzeczywistości. Teatr Narodowy w Warszawie jako pierwszy w Polsce przedstawia twórczość Martyny Majok, autorki nagrodzonej Pulitzerem. Polską prapremierę IRONBOUND. Za torami za mostem reżyseruje Grzegorz Chrapkiewicz.

Próby do „IRONBOUND. Za torami, za mostem”: Ewa Konstancja Bułhak (Daria), Marcin Przybylski (Maks). fot. Krzysztof Bieliński (Źródło: Teatr Narodowy)

Próby do „IRONBOUND. Za torami, za mostem”: Ewa Konstancja Bułhak (Daria), Marcin Przybylski (Maks). fot. Krzysztof Bieliński (Źródło: Teatr Narodowy)

W kameralnej przestrzeni sceny Studio, przy brzmieniu bluesa toczy się przejmująca historia życia polskiej imigrantki Darii – twardej, zdeterminowanej kobiety, która próbuje ułożyć sobie życie w amerykańskim świecie. W roli Darii – Ewa Konstancja Bułhak.

Tytuł sztuki wprost odsyła do emigracyjnej rzeczywistości. Ironbound to przemysłowa dzielnica w Newark w New Jersey latami zasiedlana przez rodziny z Włoch, Polski, Litwy, a także przez wiele innych narodowości. „Dramat porusza tematy bardzo ważkie dla Polaków – mówi Grzegorz Chrapkiewicz – to istotny tekst o emigracji, ale także o poszukiwaniu własnego miejsca w życiu, o tym, jak podjąć walkę. Upadać i podnosić się, być silnym, błądzić i odnajdować się, być słabym, uciekać i wracać. To bardzo ludzkie”.

Bezwzględna rzeczywistość, w której funkcjonuje bohaterka, jest miejscem zmagań z przeciwnościami losu. Wyrzeczenia, trudne wybory i ich konsekwencje składają się na egzystencję wypełnioną wieloma ostrymi życiowymi zakrętami. „Pojawiają się pytania – przyznaje reżyser. – Gdzie jest granica, której już nie można przekroczyć? Gdzie zaczyna się handel własnym życiem? Gdzie następuje moment, w którym człowiek się sprzedaje? Czy we wszystkim można bohaterkę usprawiedliwić?”

_______________

IRONBOUND. Za torami, za mostem
Martyna Majok

prapremiera polska: scena Studio
30 marca 2019, godz. 19:00

Kolejne zaplanowane przedstawienia:
31 marca, godz. 19:00
2, 16, 17, 18 kwietnia, godz. 19:00
7, 8 maja, godz. 19:30

tytuł oryginalny: Ironbound
przekład: Szymon Wróblewski

reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz
scenografia: Anna Skupień, Katarzyna Szczurowska
muzyka: Piotr Łabonarski
reżyseria światła: Piotr Pawlik
asystent reżysera: Henryk Simon
realizatorzy światła: Janusz Brodacki, Łukasz Obuch-Woszczatyński
realizatorzy dźwięku: Piotr Gos, Marek Wojtulanis
inspicjent: Adam Borkowski
suflerka: Anna Leszczyńska

występują:

DARIA – Ewa Konstancja Bułhak
TOMMY – Karol Pocheć
MAKS – Marcin Przybylski
VIC – Henryk Simon
*** – Paweł Paprocki

Strona przedstawienia

Dodaj komentarz