Ropa naftowa a rynki walutowe? Jak wpływają na kursy walut?

Nierozerwalna więź łączy rynek walutowy i ropę naftową. On – dolar amerykański – jest najważniejszą walutą na świecie. Ona – ropa naftowa – najpotężniejszym surowcem globalnym. Z jakich powodów utrzymuje się ta zależność?

Ropa naftowa a rynki walutowe? Jak wpływają na kursy walut?

Kursy walut i ropa naftowa

Światowy rynek ropy naftowej nie może istnieć bez dolarów amerykańskich. Właśnie w tej walucie rozliczane są transakcje naftowe na globalnych rynkach. Nie ma więc innej możliwości – gdy zmienia się kurs dolara, zmienia się także cena ropy naftowej. W przeszłości zależność ta była ujemna: im mocniejszy kurs dolara, tym tańsza baryłka ropy. Dlaczego?

Droższy dolar – tańsza ropa?

Przyczyna tego stanu rzeczy nie jest skomplikowana. Zacznijmy od tego, że aż 90% globalnej podaży i 80% popytu na ropę pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych, czyli takich krajów, których walutą nie jest dolar amerykański. Dlatego w krajach importujących ropę, wzrost kursu amerykańskiej waluty oznacza wzrost ceny ropy. Gdy cena ropy wzrasta, naturalną konsekwencją jest to, że obniża się popyt na nią. W efekcie tworzy się presja na obniżenie ceny ropy. Kraje wytwarzające ropę naftową „zmuszone” zostają do faktycznego obniżenia ceny.

Ropa naftowa a rynki walutowe? Jak wpływają na kursy walut?

Wpływ droższej ropy i wyższych kursów walut

Procesy zachodzące pomiędzy ropą naftową a kursami walut ciągle wzajemnie się napędzają. Gdy ropa drożeje, pierwsi skutek tego odczuwają w swoich kieszeniach kierowcy, ponieważ równocześnie wzrastają koszty paliwa. Z kolei gdy drożeją waluty takie jak euro, dolar, frank albo funt, zwyżka ta uderza w firmy zajmujące się handlem międzynarodowym. Ich transakcje z dnia na dzień stają się coraz droższe i mniej opłacalne (wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedsiębiorca wcześniej zabezpieczył się transakcjami forward). Wtedy bardzo pomocna staje się strona kurs walut – kantoronline.pl, na której można kupić lub sprzedać waluty z nawet 70% niższym spreadem walutowym niż w banku. Mniejszy spread walutowy, rzecz jasna, nie zniweluje całkowicie ryzyka walutowego, ale skutecznie pomoże zredukować straty.

Ropa naftowa a rynki walutowe? Jak wpływają na kursy walut?

Ropa naftowa a rynki walutowe? Podsumowanie

Droższa ropa to nie tylko droższe paliwo, ale także transport oraz większość produktów importowanych, co ma wpływa praktycznie na każdego z nas. Z kursami walut jest podobnie. Choć ich podwyżka lub zniżka w największym stopniu wpływa na przedsiębiorców, których interes uzależniony jest od wysokości kursów walut, to nie znaczy to, że nie ma na nas wpływu. Przyczyną jest fakt, że coraz więcej podróżujemy, coraz częściej wyjeżdżamy do pracy za granicę np. sezonowej, oraz wielu z nas ma do tego zaciągnięty kredyt we frankach szwajcarskich. Dlatego warto się przyglądać przyczynie sytuacji od której zależna jest cena ropy i kursów walut i na bieżąco śledzić ich wzajemne powiązania. Gdy ich kursy wzrosną, zawsze możemy zrobić coś, co pomoże nam kupić je za mniejsze pieniądze. Przeczytaj także: Kto nadzoruje rynek walutowy w Polsce? O funkcjach i decyzjach banku centralnego

Dodaj komentarz