• 2019-03-26

Premiera spektaklu „Cesarz” w Teatrze Ateneum

„Cesarz” jest wielką przestrogą przed każdym autorytaryzmem – mówi Mikołaj Grabowski podczas przygotowań inscenizacji słynnego reportażu Ryszarda Kapuścińskiego w Teatrze Ateneum w Warszawie. Premiera spektaklu odbędzie się 30 marca 2019 roku.

Plakat spektaklu „Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego w reżyserii i adaptacji Mikołaja Grabowskiego, Teatr Ateneum w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Plakat spektaklu „Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego w reżyserii i adaptacji Mikołaja Grabowskiego, Teatr Ateneum w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

 

„Cesarz” to wielogłosowa opowieść o władcy Etiopii Hajle Sellasje I i jego dworskiej świcie. Reportaż Kapuścińskiego to arcydzieło gatunku, został uznany za jedno ze 150 najważniejszych dzieł XX wieku. Swoją wspaniałą nieśmiertelność zawdzięcza równie nieśmiertelnej nauce, że paranoja władzy prędzej czy później doprowadzi do upadku wszystko i wszystkich.

Dzisiaj też nie mielibyśmy problemu z przejrzeniem się w lustrze „Cesarza”. Władza też chce brać wszystko, rozszerzać wpływy na każdą dziedzinę życia, zagarniając wszelkie możliwe profity dla swoich. Ale już widać, jak się szybko degeneruje. Popada w coraz większe konflikty nie tylko ze społeczeństwem, ale i z samą sobą. Owszem, wciąż jeszcze żyjemy w demokracji, choć coraz bardziej chwiejnej. Demokracja ma dobre mechanizmy zabezpieczające. Ale jeżeli pazerna władza zacznie je jeden po drugim rozbrajać, zagarniając coraz więcej terenu dla siebie, prędzej czy później zacznie się chaos i rozpad – dodaje Mikołaj Grabowski, reżyser i twórca adaptacji.

Kapuściński mistrzowsko żongluje w Cesarzu różnymi stylistykami literackimi, od reportażu po barokową ornamentykę, czym jeszcze bardziej przybliża temat współczesności. Tak jak ponadczasowe są, sportretowane w Cesarzu, ludzkie ambicje, niemoc, strach, ale też niegodziwość, dwulicowość i podłość.

_______________

Ryszard Kapuściński
CESARZ

Premiera: 30 marca 2019 roku

Twórcy:
Adaptacja, reżyseria, opracowanie muzyczne –  Mikołaj Grabowski
Scenografia i kostiumy –  Zuzanna Markiewicz

Obsada:
Maria Ciunelis
Julia Konarska
Dorota Nowakowska
Wojciech Brzeziński
Marcin Dorociński
Janusz Łagodziński
Marian Opania

Teatr Ateneum
im. Stefana Jaracza
ul. Jaracza 2
00-378 Warszawa

Dodaj komentarz