• 2019-03-21

Art Bibuła. Festiwal zinów, photobooków i małych wydawnictw

Ponad dwudziestu artystów, osiem spotkań, dwa warsztaty i jedna debata, a do tego setki niezależnych publikacji, których nie zobaczymy w komercyjnym obiegu. Tak zapowiada się Art Bibuła, pierwszy na Śląsku festiwal zinów, photobooków i małych wydawnictw, który odbędzie się w katowickim Rondzie Sztuki w ostatni weekend marca.

Festiwal Art Bibuła, Publikacja Tropicale (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Art Bibuła, Publikacja Tropicale (źródło: materiały prasowe)

Podczas dwudniowych targów w Rondzie Sztuki będzie można z bliska przyjrzeć się najnowszym wydawnictwom niekomercyjnym, a także poznać ich twórców. To jedyna okazja, aby nabyć niskonakładowe publikacje, broszury tworzone na domowym ksero czy książki artystyczne. Ziny bowiem wymykają się prostym klasyfikacjom. Mimo różnorodnej formy artystycznej, prezentowane w Rondzie Sztuki publikacje łączy jedna cecha wspólna – miłość do papieru. Dlatego pierwsza edycja festiwalu będzie doskonałą okazją do czułego spotkania z bibułą.

Na Art Bibule będzie można nie tylko zaopatrzyć się w małe i duże publikacje. W sobotę o godz. 17:00 grupa Paper Beats Rock zaprezentuje swoje najdroższe skarby, czyli prowadzoną od wielu lat biblioteczkę zinów, książek, gazet i innych druków ulotnych z całego świata. Niektóre bardzo znane, inne zaś niszowe, wydawane własnym sumptem, czasem w jednym egzemplarzu. Następnie spotkamy się z uformowaną na śląskim podwórku Grupą Brzuch. Ten żywiołowy kolektyw artystyczny tworzy damskie trio: Anna Kubik, Betina Bożek i Weronika Stencel. Dziewczyny opowiedzą o śląskich początkach twórczości, a także o swoich najnowszych projektach. Trzecie spotkanie pozostanie w temacie self-publishingu. O swoich doświadczeniach opowie łódzki kolektyw Distort Visual. Gwiazdą sobotniego spotkania będzie dr Łukasz Szulc, który specjalnie na festiwal przybędzie z Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie jest wykładowcą na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Sheffield. Podczas spotkania opowie o queerowaniu zinów w okresie PRL-u, zatem w jaki sposób funkcjonowały drugie obiegi zakazanych wówczas treści.

Niedzielne spotkania zaczną się o godzinie 12:00. Będzie można spotkać się z redakcją kwartalnika „Zupełnie Inny Świat”, czasopisma wydawanego na zasadzie non-profit. Nieprzerwanie od ośmiu lat grupa pasjonatów dzieli się swoim alternatywnym i świeżym spojrzeniem na rzeczywistość, starając się udowodnić, że słowo ma ciągle znaczenie. Będzie także okazja do poznania Natalii Mikołajczuk, twórczyni Books’n’Stories™, w którym zajmuje się publikacjami powstałymi na styku opowieści, fotografii i obrazu. W centrum swojej twórczości stawia narracje fotograficzne, które pozwalają jej zajrzeć do różnorodnych światów i doświadczeń. Na festiwalu będzie można również spotkać się z Konradem Trzeszczkowskim, który przywiezie ze sobą ponad trzydzieści publikacji zinowych, tworzących intrygujący zestaw różnych zbiorów, dokumentacji, znalezisk, badań i prób.

Plakat festiwalu Art Bibuła (źródło: materiały prasowe)

Plakat festiwalu Art Bibuła (źródło: materiały prasowe)

O godz. 13:00 odbędzie się promocja książki „Tropicale”, autorstwa Łukasza Gniadka i Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek. Publikacja wydana została przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. „Tropicale” nawiązując do klasycznych albumów botanicznych, jednocześnie prowadzą subtelną grę z konwencją. Tytuł koresponduje z nazwą kolekcji rycin z przełomu XIX i XX w. przedstawiających zgromadzone przez księdza Władysława Michała Zaleskiego rośliny. Książka prezentuje niewielki wycinek liczącej ponad trzydzieści tysięcy rycin kolekcji Flore Tropicale, jednocześnie stając się pretekstem do spojrzenia w przeszłość na skomplikowane relacje między Europą i Orientem.

Centralnym punktem drugiego dnia festiwalu będzie debata, rozpoczynająca się o godz. 13:30 w Rondzie Sztuki. Znakomici goście spróbują odpowiedzieć na pytanie o funkcję zinów współcześnie. Będzie można wspólnie się zastanowić nad sensem i znaczeniem tworzenia publikacji własnym sumptem w nieoficjalnych obiegach. To będzie także okazja do rozmowy o funkcji książki jako obiektu artystycznego. W debacie udział wezmą: fotograf Michał Łuczak, a także Joanna Rzepka-Dziedzic – szefowa i kuratorka niezależnej instytucji kultury Galerii Szarej, Marcin Wysocki – projektant, kierownik działu wydawnictw w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, dr Daria Malicka – projektantka publikacji, esejów wizualnych, kolaży i foundfootage oraz Jakub Janik z gdańskiego Wydawnictwa Eksperymentalnego X-Press. Debatę poprowadzi Katarzyna Zolich oraz Katarzyna Ewa Legendź z Fundacji Paper Beats Rock.

Festiwal Art. Bibuła powstaje dzięki katowicko-krakowskiej kooperatywie: Fundacji dla Filmu i Fotografii oraz Paper Beats Rock. Obie organizacje, chociaż działają na różnych obszarach, jednogłośnie deklarują przywiązanie do papieru, wierząc w jego nieprzemijającą wartość i siłę.

Dzięki dofinansowaniu Fundacji PZU wszystkie wydarzenia festiwalu są bezpłatne dla uczestników.

Program:


TARGI

 • 30.03.2019 | godz. 11:00-17:00 | Rondo Sztuki
 • 31.03.2019 | godz. 11:00-17:00 | Rondo Sztuki


SPOTKANIA

30.03.2019 | Rondo Sztuki

 • 17:00 – Biblioteczka zinów Paper Beats Rock
 • 17:20 – Spotkanie z Grupą Brzuch
 • 17:40 – Self-publishing według kolektywu Distort Visual
 • 18:00-19:00 – Queerowanie zinów w PRL-u. Zakazane treści w drugim obiegu. Spotkanie z dr. Łukaszem Szulcem z Uniwersytetu w Sheffield

31.03.2019 | Rondo Sztuki

 • 12:00 – Jak powstaje „Zupełnie Inny Świat”?
 • 12:20 – Books’n’Stories™ i opowieści fotograficzne Natalii Mikołajczuk
 • 12:40 – Zbiory, dokumentacje, znaleziska. Spotkanie z Konradem Trzeszczykowskim
 • 13:00 – Promocja publikacji „Tropicale”, Łukasza Gniadka i Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek


DEBATA

31.03.2019 | Rondo Sztuki

13:30–15:00 – Wydawnictwa niezależne współcześnie. Debata z udziałem: Michała Łuczaka, Joanny Rzepki-Dziedzic, Marcina Wysockiego, Darii Malickiej oraz Jakuba Janika. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Zolich oraz Katarzyna Ewa Legendź.


WARSZTATY

 • 30.03.3019 | godz. 9.00–17.00 | Galeria Szara
  Warsztaty projektowania książki fotograficznej
  Prowadzenie: Barbara Kubska i Katarzyna Wolny-Grządziel z ASP w Katowicach
 • 31.03.3019 | godz. 9.00–19.00 | Galeria Szara
  Jak zrobić zina? Warsztaty z Oficyną Peryferie

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, obowiązują zapisy.

_______________

Art Bibuła.
Festiwal zinów, photobooków i małych wydawnictw

30–31 marca 2019 roku

Rondo Sztuki w Katowicach
Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1
40-001 Katowice

Galeria Szara
Misjonarzy Oblatów MN 4
40-129 Katowice
Organizatorzy:
Fundacja dla Filmu i Fotografii
Paper Beats Rock

Partnerzy:
Rondo Sztuki
Galeria Szara
Fundacja PZU

 

Dodaj komentarz