• 2019-03-20

2. edycja Desa Design Days

30 i 31 marca 2019 roku odbędzie się druga edycja Desa Design Days – wydarzenie poświęcone polskiemu wzornictwu i architekturze wnętrz. Na wystawie „Sztuka wnętrza” pojawią się unikatowe dzieła sztuki użytkowej, m.in. autorskie meble Władysława Trojana dla Domu Książki czy fotel z pierwszego wystroju Urzędu Rady Ministrów. W ramach wydarzenia będzie można wziąć udział w prelekcjach przygotowanych przez najlepszych specjalistów, warsztatach, oprowadzaniach kuratorskich oraz pokazach filmowych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Krzesło autorstwa Jana Bogusławskiego (źródło: materiały prasowe)

Krzesło autorstwa Jana Bogusławskiego (źródło: materiały prasowe)

Na wystawie „Sztuka wnętrza” w ramach Desa Design Days zostaną pokazane perełki polskiej sztuki użytkowej i dekoracyjnej, m.in. monumentalny fryz autorstwa rzeźbiarza Tadeusza Siekluckiego. Wykonany został do wnętrza restauracji Hotelu Silesia w Katowicach, w przestrzeni której ostatnio rozgrywała się akcja popularnego serialu „Rojst”. To unikatowa instalacja z około 1970 roku, która została zaprojektowana specjalnie dla tego miejsca. Tego typu dekoracje niszczone są wraz z przebudową wnętrz, dlatego mało którym udało się przetrwać do dziś. Przykładów uratowanych przedmiotów jest więcej. Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty pochodzące z wnętrz, które dziś już nie istnieją bądź zostały przekształcone. Wśród nich pojawi się fotel, który został zaprojektowany około 1950 roku do wnętrza jednego z gabinetów Prezydium Rady Ministrów. Oryginalne wyposażenie zostało częściowo wymienione na nowe w latach 90. XX wieku. Jego elementy wyprzedano, lub zostały zniszczone. Autorem wystroju wnętrz urzędu był Jan Bogusławski, autor projektów dla wielu gmachów odbudowywanej Warszawy.

Sztuka użytkowa PRL-u doceniana jest dziś na nowo. Przyciąga uwagę wyjątkowo zaprojektowanymi wzorami i jakością wykonania. Na wystawie pojawią się meble z kultowej  Spółdzielni ŁAD, z którą współpracowali wybitni artyści, architekci i rzemieślnicy. Zobaczyć będzie można m.in. zestaw mebli projektu Andrzeja Nehringa, prace Ireny Żmudzińskiej czy Olgierda Szlekysa. Wśród najciekawszych obiektów z pogranicza wzornictwa i sztuki wymienić należy prace Władysława Trojana, uważanego za twórcę „meblorzeźb”. To meble unikatowe, z których każdy jest zarówno oryginalną rzeźbą, jak i spełnia funkcję użytkową. Na wystawie zobaczymy meble z lat 70. wykonane przez Trojana dla czytelni warszawskiego Domu Książki.

Zaprezentowane zostaną również przedmioty przeznaczone do wyposażenia i dekoracji przestrzeni bardziej kameralnych jak mieszkania czy domy. Podczas Desa Design Days zobaczyć będzie można m.in. niespotykane dziś na rynku meble wyplatany fotel z wikliny Zygmunta Majchrzaka z lat 50. XX wieku czy stolik kawiarniany Władysława Wołkowskiego zaprojektowany dla wnętrza kawiarni Morskiej w Gdańsku. Wyjątkowymi obiektami są również krzesło z oryginalnego wyposażenia Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki czy studencka praca Magdaleny Abakanowicz, będąca projektem żakardowej tkaniny obiciowej. Projekt ten został wdrożony do produkcji w warszawskiej Spółdzielni ŁAD i został użyty jako oprawa kultowej dziś publikacji Ksawerego Piwockiego „Tkanina Polska”.

W ramach wydarzeń drugiej edycji Desa Design Days będzie można, m.in. zgłębić wiedzę na temat projektów ŁADu na wykładzie Anny Magi z warszawskiego Muzeum Narodowego, wziąć udział w warsztatach rodzinnych z projektowania wnętrz z Kamilem Niedziałkiem z Zachęty Narodowej Galerii Sztuki czy obejrzeć film „Kosmos. Reportaże o architekturze PRL”.

Po zakończeniu Desa Design Days oraz wystawy „Sztuka wnętrza” wszystkie pokazywane obiekty zostaną zlicytowane na aukcji Design. Sztuka Wnętrza. Aukcja odbędzie się 11 kwietnia.

Autor Nieznany, Steatyt, Wazon DUCH (źródło: materiały prasowe)

Autor Nieznany, Steatyt, Wazon DUCH (źródło: materiały prasowe)

Program drugiej edycji Desa Design Days:

Sobota, 30 marca

 • godz. 11–19 – wystawa „Sztuka wnętrza”
 • godz. 11.00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie  „Sztuka wnętrza” – Cezary Lisowski, Desa Unicum
 • godz. 12.30 – „Wokół ceramiki z Łysej Góry” – wykład – Bożena Kostuch, Muzeum Narodowe w Krakowie
 • godz. 14.00 – „Od unikatu do masowej produkcji. Polskie meble po 1945 roku” – wykład – Anna Maga, Muzeum Narodowe w Warszawie
 • godz. 15.00 – „Projektujemy eko-wnętrza!” – warsztaty rodzinne – Kamil Niedziałek, Zachęta – Narodowa Galerii Sztuki
 • godz. 16 00 – „Alfabet mikroekranów. O progresywnej osmotyczności rzeźb Tadeusza Siekluckiego” – wykład – Dorota Grubba-Thiede, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku; Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata
 • godz. 17.00 – „Polska rzeźba współczesna”, reż. Konstanty Gordon, 1963 r. – pokaz filmu

Niedziela, 31 marca

 • godz. 11–17 – wystawa „Sztuka wnętrza”
 • godz. 12.00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie  „Sztuka wnętrza” – Cezary Lisowski, Desa Unicum
 • godz. 13.30 – „Rzecz o architekturze wnętrz. Powojenne wnętrza warszawskie” – wykład – Anna Wiszniewska, Instytut Sztuki PAN
 • godz. 14.15 – „Rzecz o architekturze wnętrz. Powojenne wnętrza trójmiejskie” – wykład – Marta Kołacz, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
 • godz.15.00 – „Rzecz o architekturze wnętrz. Powojenne wnętrza toruńskie” – wykład – Cezary Lisowski, Desa Unicum
 • godz. 16.00 – „Kosmos. Reportaże o architekturze PRL”, reż. Waldemar Bujak i Marta Nowicka, 2014 – pokaz filmu

_______________

Desa Design Days

Dom Aukcyjny DESA Unicum
ul. Piękna 1A
Warszawa

30 – 31 marca 2019 roku

godz.11–19 (sobota)
godz. 11–17 (niedziela)

Dodaj komentarz