Słodkie mdłości w Galerii Szarej w Katowicach

W Galerii Szarej w Katowicach do 30 marca 2019 roku można oglądać  wystawę studentek i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Akademii Sztuki w Szczecinie zatytułowaną „Słodkie mdłości”.

Wystawa Słodkie mdłości. Galeria Szara w Katowicach (źródło: Galeria Szara)

Wystawa Słodkie mdłości. Galeria Szara w Katowicach (źródło: Galeria Szara)

 

Na wystawie „Słodkie mdłości” artystki i artyści analizują czym z perspektywy naszych czasów jest MIŁOŚĆ. Czy mogą nam o niej coś powiedzieć zakupione w lumpeksach koszulki, poduszki czy kubki albo malarskie portrety chłopaków z Tindera? Czy możliwe jest naprawienie trudnych relacji z robotnikami remontującymi elewację? Czy Putin odpisuje na listy miłosne i co się tak naprawdę stało z syrenką Arielką? Odpowiedzi na te i inne pytania być może znajdziemy na wystawie w Galerii Szarej. Dowiemy się również czy prezentowane prace układające się w zestaw miłosnych czekoladek spowodują u nas mdłości z nadmiaru słodyczy czy raczej pozostawią gorzki posmak wywołany ukrytym w środku nadzieniem.

„Słodkie mdłości” to kolejna odsłona współpracy pomiędzy Galerią Szarą, Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach i Akademią Sztuki w Szczecinie. Jest to pole eksperymentu i nabywania nowych doświadczeń we wspólnej pracy studentek i studentów tych uczelni nad projektami artystycznymi w przestrzeniach galeryjnych Katowic i Szczecina. Projektowi towarzyszą warsztaty, spotkania i prezentacje.

W wystawie biorą udział: Jan Baszak, Katarzyna Bogucka, Monika Falkus, Pavlo Kazmin, Karolina Konopka, Jan Kowal, Justyna Kramarz, Agata Lech, Klaudia Prabucka, Wiktoria Walendzik.

Zapach roztopionej margaryny, surowego kakao i cukru przypomina nudne, sobotnie wieczory. Jako sześciolatki spędzaliśmy je na wspólnych wypiekach z mamą. Zazwyczaj podjadanie surowego ciasta i opychanie się zakalcem, kończyło się bólem brzucha i matczynym kazaniem w stylu „a nie mówiłam?”.

Przechadzając się szczecińskimi ulicami czujemy zapach czekolady. Unosi się z lokalnej fabryki. Pojawiający się w mieście aromat uwodzi słodką aurą. Wspomnienia wracają. Rozpływamy się w landrynkowej fantazji w czasie mimowolnej inhalacji. Przypominamy sobie pyszne chwile: picie, zrobionego przez babcię, dosłodzonego (choć i tak już fabrycznie słodkiego), rozpuszczalnego kakao… Albo bożonarodzeniowy ferwor – zgniatanie głów czekoladowym Mikołajom. Finał tych niecnych de-konstruktorskich czynów ostatecznie i tak dokonywał się w naszych żołądkach. 

Katowice zimą spowija zapach wigilijnego kompotu. Napój nie jest tak chętnie popijany jak wspomniana już czekolada, kojarzy się jednak z czasem, który można nazwać (w jakimś sensie) „wyjątkowym”. W tym czasie, straumatyzowani miesięcznymi przygotowaniami i staraniami, ochoczo odbębniamy to co nazywamy tradycją. Objadamy się węglowodanami, obdarowujemy się prezentami, oglądamy koncerty kolędowe (których tak naprawdę oglądać nie chcemy). Zapach Wielkiej Potrzeby Miłości.

Zapach czekolady, podobnie jak wigilijnego kompotu przyprawia o mdłości. Reakcja nie dziwi. Nie jesteśmy w stanie rozpłynąć się w zapachu, który jest nie tyle przyjemny, co niebezpieczny. Jak pokochać pachnące powietrze, które swoje wonne źródło znajduje w pięknym niebieskim płomyczku, zżerającym pocięte opony spalane w domowych piecach. Jak pokochać zapach, przez który boli głowa i ciężko się oddycha? Jak pokochać zapach, który kojarzy nam się z dniami, w których zapłakani staraliśmy się otrzeć łzy kolejną tabliczką czekolady, nadzianą naszym nieszczęściem. 

Co robić? Wpaść w frustrację, walczyć z wiatrakami, nabawić się nerwicy, popaść w głęboką melancholię? Czy jak Swietłana Roslina, sięgając po Iphone’A, utonąć w kadzi z płynną czekoladą? Czy popełnić samobójstwo zjadając 80 tabliczek czekolady? 
A może wejść w romans z antysmogową maseczką i przejść na dietę bezcukrową? 
Trudna do wytłumaczenia WIelka Potrzeba Miłości.
Mdłości.
Jan Baszak, Karolina Konopka

Artyści:

Jan Baszak – ur. 1994 w Stargardzie. Ukończył studia I stopnia na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obecnie student II roku studiów magisterskich na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, rysunkiem, tworzy obiekty.

Katarzyna Bogucka – ur. 1994 w Mikołowie. Studentka Malarstwa na ASP w Katowicach. Zajmuje się malarstwem i obiektami znalezionymi.

Monika Falkus – ur. 1993 w Mikołowie. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Aktualnie studentka IV roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W swoich działaniach miłośniczka odtwarzania przyziemności. Badaczka norm społecznych i obyczajów środowiskowych.
Zajmuje się malarstwem, tworzy również obiekty, instalacje, wideo. Autorefleksję nad codziennością przeplata z rozważaniami nad własną tożsamością, wspomnieniami i historią.  Wykorzystuje przedmioty z odzysku lub materiały znalezione w rodzinnym archiwum.

Pavlo Kazmin– ur. w 1997 r. w Czortkowie, Ukraina. Student IV roku Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni malarstwa prof. Michała Minora. Działa w takich dziedzinach jak: malarstwo, instalacja, performance, video. Tematem jego twórczości są współczesne wydarzenia geopolityczne, a także światowa i ukraińska historia. Transformuje własne przeżycia w dzieła sztuki, następnie zderza je z pamięcią zbiorową, obrazami powszechnej historii oraz współczesnymi problemami społecznymi i politycznymi. W wielu pracach porusza temat wojny oraz konfliktów. Sztuka jest dla niego polem do dyskursu, a jego prace są mediacją. Interesuje go świat ofiar i oprawców, jak i te sytuacje, w których dochodzi do obcowania z innym nie tylko w ramach konfliktu. W swojej twórczości krytykuje ksenofobię i szowinizm, który jest tak bardzo uwypuklony podczas konfliktów militarnych, a podstawą do tego są jego własne doświadczenia. To, na czym osadza się jego osobiste traktowanie sztuki, wynika z potrzeby bycia szczerym. Członek grupy artystycznej „urodyna.art”.

Karolina Konopka – ur. 1995 w Świętochłowicach. Studentka IV roku Malarstwa na ASP w Katowicach. Zajmuje się działaniami z zakresu: video, malarstwa, rzeźby. Interesuje ją zagadnienie kultury masowej, konsumpcjonizm, kondycja współczesnego człowieka, obrzędy, tradycje i rytuały zakorzenione w polskiej kulturze. Namiętnie przeszukuje Internet i kataloguje znalezione treści. Wierzy w moc rudych kotów i pomarańczowego jedzenia, dzięki którym osiągnie pełnię szczęścia.

Jan Kowal – ur. 1997 w Piotrówce, województwo opolskie. Student II roku Grafiki Warsztatowej katowickiej ASP. Zajmuje się grafiką, malarstwem oraz ceramiką. Ostatnio eksperymentuje z pracą nad bardziej obiektowymi realizacjami. Cały czas szuka nowych środków wyrazu. Stara się wypowiadać za pomocą technik i materii, których jeszcze nie zna, bo to wydaje się mu najciekawsze.

Justyna Kramarz – ur. 1996 w Warszawie. Studentka II roku Multimediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajmuję się fotografią, sztuką video i instalacją.
Interesują ją tematy związane z poszukiwaniem tożsamości, pamięcią, fałszem, przedmiotami nas otaczającymi oraz pejzażem współczesnej Polski.

Agata Lech – ur. 1997 w Szczecinie. Studentka III roku kierunku Multimedia, na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Głównie zajmuje się sztuką wideo, malarstwem i obiektami. Wrażliwość wyraża również tworząc niezależną muzykę elektroniczną.

Klaudia Prabucka – ur. 1997 w Pawłowie. Studentka Akademii Sztuki w Szczecinie na specjalności film eksperymentalny. Główne zagadnienia, które podejmuje w swoich pracach to naiwność oraz słabość człowieka wobec manipulacji, nieporadność wobec za dużej ilości bodźców.

Wiktoria Walendzik – ur. w 1994 r. w Łodzi. W czerwcu 2018 roku obroniła dyplom licencjacki w pracowni prof. Kamila Kuskowskiego na kierunku Multimedia na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Obecnie kontynuuje studia magisterskie na AS w Szczecinie. Zajmuje się głównie rzeźbą i rysunkiem.

 _______________

Słodkie mdłości

Artystki i artyści:
Jan Baszak, Katarzyna Bogucka, Monika Falkus, Pavlo Kazmin, Karolina Konopka, Jan Kowal, Justyna Kramarz, Agata Lech, Klaudia Prabucka, Wiktoria Walendzik

16.03–30.03.2019 r.
Wernisaż: 15.03.2019, godz. 18:00

Galeria Szara
ul. Misjonarzy Oblatów 4
40-129 Katowice

Organizatorzy:
Fundacja Galeria Szara, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz