Podesty sceniczne – możliwości ich wykorzystania podczas widowiska

Zorganizowanie widowiska scenicznego wymaga dobrego rozplanowania przestrzeni, aby widzowie mieli pełny wgląd w to, co się dzieje na estradzie. Bez względu na to, czy chodzi o lokalny festyn, czy duży koncert, scena musi być dostosowana zarówno dla artystów, jak i widzów, co bezpośrednio wpływa na powodzenie widowiska. Pomocnym elementem mogą być podesty sceniczne wykorzystywane jako podwyższenie estradowe.

Podesty sceniczne – możliwości ich wykorzystania podczas widowiska (źródło: materiał reklamodawcy)

Podesty sceniczne – możliwości ich wykorzystania podczas widowiska (źródło: materiał reklamodawcy)

Wykorzystując podesty sceniczne, można zbudować całą scenę w dowolnym kształcie. Można też zastosować je jako elementy ekspozycyjne. Lekkie podwyższenie ułatwi widzom odbiór widowiska, a artystom lepszy wgląd w to, co się dzieje poza estradą. Ze względu na uniwersalność konstrukcji podesty sceniczne sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie potrzebna jest szybka organizacja sceny – w warunkach plenerowych i w przestrzeni zamkniętej.

Zastosowanie podestów scenicznych w plenerze

Podesty sceniczne to uniwersalne elementy konstrukcyjne, które można wykorzystać na wiele sposobów. Najczęściej podwyższenia stosowane są podczas koncertów i festynów plenerowych, gdyż podesty idealnie poradzą sobie na nierównej nawierzchni i są łatwe w montażu. Ma to szczególne znaczenie podczas organizacji imprezy na dużą skalę, gdyż przewiezienie i rozstawienie rozległej sceny wymaga ogromnego nakładu pracy i dysponowania adekwatnymi środkami finansowymi. Podesty sceniczne, dzięki swojej lekkiej konstrukcji, nie wymagają skomplikowanego montażu, a do ich przechowywania wystarczy tylko magazyn. Ciekawą propozycją są podesty sceniczne BSC System o budowie modułowej, które można łączyć ze sobą, tworząc dowolny kształt sceny.

Podesty sceniczne w budynkach

Podesty nie muszą jednak pełnić wyłącznie funkcji sceny. Równie dobrze sprawdzą się jako widownia w teatrze. W tym przypadku stosuje się jednak konstrukcję poziomową, która umożliwia zorganizowanie kilku rzędów do siedzenia na stopniowych podwyższeniach. Dzięki temu widzowie z przodu nie zasłaniają widoku odbiorcom z  tylnych rzędów.
Podesty sceniczne kilkupoziomowe spotykane są również podczas wystąpień chórów i orkiestr. Służą wówczas lepszemu wyeksponowaniu poszczególnych artystów, wpływając tym samym na jakość odbioru przez widzów. Ciekawym pomysłem na wykorzystanie podestów jest organizacja pokazów mody. Wówczas poszczególne moduły mogą służyć jako przedłużenie sceny, tworząc wybieg lub być wykorzystane samodzielnie – poprzez ustawienie ich według konkretnej wizji organizatora.

Funkcjonalność i estetyka

Podczas pokazów i widowisk ważne jest to, aby estrada była zorganizowana w sposób jak najbardziej praktyczny i nie ograniczała miejsca dla widowni. Scena – jako reprezentacyjny punkt imprezy – musi być również przygotowana pod kątem wizualnym. Dzięki temu, że podesty sceniczne wyróżniają się wysoką estetyką wykonania, nie wymagają dodatkowych dekoracji zasłaniających elementy techniczne. Ponadto podesty można skonfigurować tak, aby ich wygląd pasował do charakteru imprezy. Jest to możliwe poprzez wybór koloru wykończenia czy materiału pełniącego funkcję nawierzchni.

Dodaj komentarz