• 2019-03-18

Laureaci konkursu Perły Tańca 2019

16 marca 2019 roku podczas uroczystej Gali w teatrze Wielkim – Operze Narodowej wręczono nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Perły Tańca 2019.

Perły Tańca 2019 - zdjęcie z gali, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiały prasowe)

Perły Tańca 2019 - zdjęcie z gali, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiały prasowe)

Nagrodę im. Leona Wójcikowskiego, przyznawaną za całokształt pracy artystycznej, szczególne zasługi dla sztuki tańca, w tym za wybitne kreacje sceniczne lub choreograficzne otrzymał Witold Zapała.

Witold Zapała – mistrz choreografii, artysta, tancerz, pedagog i ikona Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Był uczniem Leona Wójcikowskiego w Centralnym Ośrodku Szkolenia Instruktorów Artystycznych w Skolimowie. Za jego namową rozpoczął naukę w Szkole Baletowej w Warszawie, gdzie Leon Wójcikowski przygotował go do dyplomu. Witold Zapała został kontynuatorem idei i charakterystycznego stylu stworzonego przez Tadeusza Sygietyńskiego i Mirę Zimińską-Sygietyńską. Stworzył dla zespołu „Mazowsze” ponad trzydzieści choreografii, które od dziesięcioleci nieustannie budzą zachwyt podczas koncertów w Polsce i na całym świecie. Jest również autorem choreografii między innymi dla Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Polskiego w Warszawie oraz do wielu filmów.

Nagrodę im. Bronisławy Niżyńskiej, przyznawaną za najlepszy polski spektakl taneczny otrzymał „Karnawał zwierząt” do muzyki Camille’a Saint-Saënsa w choreografii Anny Hop.

To spektakl dla widzów młodszych i starszych, druga familijna premiera Opery Wrocławskiej w sezonie 2016/2017. Muzycznie przedstawia zwierzęta znane z codziennego życia i dalekich podróży, a z drugiej strony – w płaszczyźnie choreograficznej – przybliża najmłodszym tajniki sztuki baletowej. Adresowany zarówno do miłośników fauny, jak i amatorów tańca. Prapremiera spektaklu odbyła się 16 maja 2017 roku w Operze Wrocławskiej.

Nagrodę im. Barbary Bittnerówny, przyznawaną za wybitną kreację sceniczną / rolę taneczną otrzymał Kristóf Szabó.

Kristóf Szabó – solista Polskiego Baletu Narodowego. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, którą ukończył w 2013 roku, zdobywając wcześniej

I Nagrodę̨ II Międzynarodowego Konkursu Choreografii w Kijowie, II Nagrodę̨ XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku i tytuł Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce. Był też reprezentantem Polski na Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Gdańsku w roku 2013.

W Polskim Balecie Narodowym, z którym związał się bezpośrednio po ukończeniu szkoły, zatańczył między innymi główne solo w „Moving Rooms”, Lizandra w „Śnie nocy letniej”, Espadę w „Don Kichocie”, Hortensia w „Poskromieniu złośnicy”, Ariela i Prospera w „Burzy”. W 2017 roku osiągnął pozycję solisty, a w rok później wystąpił w roli Armanda Duvala w „Damie kameliowej” w choreografii Johna Neumeiera oraz Tchnienia w „I przejdą deszcze…” w choreografii Krzysztofa Pastora.

Nagrodę im. Conrada Drzewieckiego, przyznawaną za najlepszy debiut taneczny na scenach zawodowych teatrów operowo-baletowych i samodzielnych zespołów artystycznych otrzymała Alicja Bajorek.

Alicja Bajorek – absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, tancerka Teatru Wielkiego w Łodzi. W 2018 roku ukończyła studia I stopnia na kierunku taniec w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W latach 2015-2018 wykonała między innymi takie partie solowe jak: Wybranka w „Święcie wiosny” w choreografii Marthy Graham, Klara w „Dziadku do orzechów” w choreografii Giorgia Madii, Amorek w „Don Kichocie” w choreografii Aleksandra Polubentseva na podstawie Mariusa Petipy i Alexandra Gorskiego oraz Królewna Śnieżka w „Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach” w choreografii Witolda Borkowskiego.

Nagrodę im. Olgi Sawickiej, przyznawaną utalentowanej młodzieży w wieku 16-20 lat otrzymała Paulina Bidzińska.

Paulina Bidzińska – tancerka, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Studentka II roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, na specjalności Pedagogika Baletowa. Od sezonu 2017/18 tancerka Polskiego Baletu Narodowego. Laureatka Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy w 2017 roku, Konkursu ,,Młody Tancerz Roku 2017’’ oraz pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku w roku 2017.

Nagrodę im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, przyznawaną wybitnym pedagogom, dziennikarzom, teoretykom i promotorom sztuki tańca otrzymała Jagoda Ignaczak.

Jagoda Ignaczak − filolog polski, teatrolog, historyk tańca. Absolwentka filologii polskiej i Podyplomowych Studiów Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na Uniwersytecie Łódzkim oraz Podyplomowych Studiów Menadżerów Kultury na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1987-1997 starszy asystent  w Zakładzie Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1989–2016 kierownik literacki, dramaturg i rzecznik prasowy Polskiego Teatru Tańca. Od 1994 do 2016 roku konsultant programowy Dancing Poznań.

Jeden z inicjatorów Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym współpracuje od 2000 roku. Wykładowca na kierunku taniec Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Wieloletni recenzent Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z przedmiotu „Wiedza o tańcu”. Autorka licznych tekstów o tańcu oraz książki „Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej”.

Każdy laureat konkursu otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł oraz statuetkę − miniaturę rzeźby „W hołdzie polskim artystom baletu”, odsłoniętą 8 października 2016 przed Teatrem Wielkim − Operą Narodową.

Wręczono również nagrody pozaregulaminowe. Nagrodę Prezesa TVP otrzymała Ewa Aleksandra Wycichowska z okazji jej jubileuszu pracy artystycznej.

Laureatami nagrody specjalnej Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej dla młodych tancerzy w wieku 16-20 lat zgłoszonych do nagrody im. Olgi Sawickiej zostali (każda po 5 000 zł): Amelia Małysz (OSB Poznań), Zofia Dzedzej (OSB Warszawa), Bartłomiej Malarz (OSB Bytom).

_______________

Gala wręczenia nagród Ogólnopolskiego Konkursu
PERŁY TAŃCA

16 marca 2019

Teatr Wielki – Opera Narodowa
Sala Młynarskiego
Warszawa
pl. Teatralny 1

Dodaj komentarz