Jak oduczyć się nawyku podjadania?

Podjadanie to zgubny nawyk, który często prowadzi do nadwagi. Nawet nie wiemy kiedy spożywamy kolejne kalorie. Aby skutecznie zadbać o swoją dietę, warto podjąć walkę z podjadaniem. Mamy kilka przydatnych porad, jak to zrobić.

Jedz o regularnych godzinach

Jedzenie regularnie ma wiele zalet. Przede wszystkim, wszystkie Twoje posiłki są pod kontrolą. Mniejsze dania o regularnej porze motywują metabolizm do pracy i zapobiegają odkładaniu tłuszczu. Rzadziej masz napady głodu. Jednak jedną z największych zalet posiłków o regularnych godzinach jest fakt, że pomaga to walczyć z podjadaniem. Wiesz, kiedy masz zjeść następny posiłek, więc trudniej sięgnąć po coś na szybko. Czujesz się bardziej najedzony, więc nie masz potrzeby sięgania po przekąskę. Przede wszystkim jednak kontrolujesz to, co się dzieje między posiłkami. Jesteś także w stanie odpowiednio przygotować się do jedzenia. Częściej jesz na spokojnie, jesteś bardziej świadomy spożytego posiłku i tego, że czy już wystarczy. Po prostu przekąski przestają być tak atrakcyjne.

(Sprawdź nasza opinię o https://byc-zdrowym.pl/greeen-barley-plus-spalacz-tluszczu-recenzja/)

Jak oduczyć się nawyku podjadania? (źródło: materiał reklamodawcy)

Jak oduczyć się nawyku podjadania? (źródło: materiał reklamodawcy)

Planuj i przygotowuj posiłki wcześniej

Dobrze zbilansowane i odpowiednio przygotowane posiłki mają wiele zalet. Dostarczają odpowiednich składników odżywczych i sycą na dłużej. Jednak po ciężkim dniu nie zawsze mamy ochotę jeszcze gotować. Może się też okazać, że nie mamy potrzebnych składników. To wszystko powoduje, że chętniej sięgamy po gotowe jedzenie i przekąski. Jeśli posiłek będzie przygotowany albo chociaż zaplanowany wcześniej, wtedy łatwiej będzie nam uniknąć podjadania dzięki zjedzeniu pełnoprawnego dania.

Poprzez planowanie posiłków można łatwiej uniknąć kupowania małego co nieco. Artykuły spożywcze zosta, także omijamy pokusy zastawione na klientów w sklepie.

Pij między posiłkami

Głód często mylony jest z pragnieniem. Gdy nagle je poczujemy, często sięgamy po coś szybkiego do zjedzenia — jednak to nie pomaga. Jeśli czujesz ochotę, żeby coś przekąsić, sięgnij po wodę, najlepiej niegazowaną. Pij małymi łykami, ale konsekwentnie. Uczucie pragnienia powinno minąć, a tym samym ochota na wrzucenie czegoś na ząb.

Świetnym rozwiązaniem są soki owocowe lub warzywne. Nie tylko dostarczają one płyny do organizmu, ale też zawierają wiele składników odżywczych. Dzięki nim będziemy zarówno nawodnieni, jak i najedzeni. Jeśli obawiasz się, że sok lub koktajl to za mało, sięgaj po te sycące, z dużą ilością węglowodanów: z bananem, płatkami owsianymi lub kakao. Możliwości jest naprawdę dużo, z pewnością znajdziesz ulubiony sok lub koktajl.

Eliminuj czynniki rozpraszające

Wielu z nas je na szybko, w biegu, często przed komputerem czy telewizorem. Nawet nie czujemy, kiedy otwieramy kolejną paczkę chipsów lub sięgamy po batonik. Nieświadomie dokładamy sobie kolejne, często zbędne kalorie, a za chwilę znowu jesteśmy głodni, bo nawet nie zauważyliśmy, kiedy zjedliśmy poprzedni posiłek. Warto zadbać o spokojne zjedzenie przygotowanego dania, z dala od wszystkich czynników, które mogą rozpraszać. Szybko zauważymy zmianę. Bardziej się nasycimy, przez co nie będziemy chcieli za chwilę sięgać po kolejne, dodatkowe kalorie. Warto też ograniczyć przekąski przed telewizorem i komputerem. Sięgamy po nie mechanicznie, nie kontrolujemy ilości jedzenia, często też zaraz znowu jesteśmyl głodni. Niezdrowe chipsy, popcorn czy krakersy można także zastąpić zdrowymi alternatywami. W ten sposób napełnimy żołądek oraz zadbamy o swoje zdrowie poprzez dostarczenie witamin.

Jedz pełnowartościowe posiłki

W walce z podjadaniem skuteczne jest też spożywanie pożywnych, dobrze skomponowanych posiłków. Jeśli najemy się sycącym posiłkiem, wolniej poczujemy głód, a tym samym znacznie ograniczymy ryzyko sięgnięcia po coś szybkiego. Bardzo ważne jest zjedzenie pożywnego śniadania, które da nam energię na cały dzień. Sięgnij po produkty o dużej wartości odżywczej. Nie bój się włączyć do diety więcej białka i węglowodanów, ale nie zapominaj o warzywach i owocach.

Jednak pełnowartościowe, dobrze skomponowane posiłki to nie kwestia wyłącznie napełnienia brzucha. Głód pojawia się także, kiedy brakuje nam mikro- i makroelementów.  Wtedy chcemy szybko sięgnąć po coś, co go zaspokoi — wybór często pada na niezdrowe przekąski. Zamiast tego przyjrzyj się swojej diecie. Może potrzebujesz więcej białka albo węglowodanów?

Artykuł przygotowany przez ekspertów z https://byc-zdrowym.pl/blog-zdrowiu-nasze-porady/

Spróbuj okiełznać swój apetyt

Sposobów na zmniejszenie apetytu jest wiele. Warto zastanowić się, czy nie jemy zbyt wielu produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Zazwyczaj są one mniej sycące, przez co szybciej nabieramy ochoty na przekąski. Warto też odpowiednio wizualnie skomponować posiłek — niewielkie danie na małym talerzu wygląda bardziej obficie, co pozwala oszukać odrobinę nasz mózg. Pamiętaj, aby dostarczać dużo błonnika do swojego organizmu. Warto też sięgnąć po naturalne produkty, które skutecznie hamują łaknienie, takie jak płatki owsiane, orzechy włoskie, suszone owoce czy ekstrakt z zielonej kawy. Dzięki nim nie tylko dostarczysz zdrowych składników odżywczych, ale też zmniejszysz chęć na szybką przekąskę. Możesz je dostarczyć poprzez włączenie ich do codziennych posiłków lub skorzystanie z suplementów diety.

Dodaj komentarz