Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach

Od 22 marca do  23 czerwca 2019 roku będzie można oglądać wystawę Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, na której zaprezentowane zostaną prace Magdaleny Abakanowicz, Nobuyoshiego Arakiego, Stanisława Dróżdża, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Romana Opałki, Andy Warhola.

Plakat wystawy GRY. PRACE Z KOLEKCJI GALERII STARMACH // 22.03-23.06.2019 (źródło: materiały prasowe)

Plakat wystawy GRY. PRACE Z KOLEKCJI GALERII STARMACH // 22.03-23.06.2019 (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Nowosielski, Akt, 1952, tusz papier, 20,9 × 14,8 cm, fot. M. Gardulski, praca z kolekcji Galerii Starmach (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Nowosielski, Akt, 1952, tusz papier, 20,9 × 14,8 cm, fot. M. Gardulski, praca z kolekcji Galerii Starmach (źródło: materiały prasowe)

Słowo od kuratora wystawy – Julity Delugi:

W roku 2019 mija trzydzieści lat odkąd Teresa i Andrzej Starmach założyli w Krakowie swoją galerię. Ta jubileuszowa data stała się pretekstem do zaprezentowania kolekcji Galerii Starmach w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

W czasie swojej działalności galeria zorganizowała wiele wystaw, pośród których były  wystawy prezentujące prace z kolekcji. W 2007 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zorganizowano tematyczną prezentację Klasycy i dziewice z kolekcji Galerii Starmach. Bardziej przekrojowo i na szeroką skalę, kolekcja została pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2009 roku – Kolekcja. Dwadzieścia lat Galerii Starmach.

Trzydzieści lat istnienia to czas wystarczająco długi aby ulec pokusie i starać się podsumować działalność instytucji. Aranżując ekspozycję, chcieliśmy jednak odejść jak najdalej od stereotypu wystawy, który może nasuwać się kiedy myślimy o prezentowaniu klasyki polskiej awangardy stanowiącej trzon kolekcji Galerii Starmach.

Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach gdyż taki tytuł nosi najnowsza odsłona kolekcji, została pomyślana w taki sposób aby nie powielać schematów wystawienniczych stosowanych do tej pory. Koncepcja wystawy zbudowana jest na grupach prac zestawionych ze sobą w nieoczywisty sposób. Powstał zestawy dzieł, które prowadzą grę z odbiorcą,  umożliwią własne, wielotorowe i wielowątkowe interpretacje i skojarzenia.

Wystawa w Sopocie jest szczególna z tego względu, że pierwszy raz Galeria Starmach pokazuje, iż nie tylko sztuka polska ale także dzieła zagranicznych twórców stanowią orbitę jej zainteresowań i tworzą istotny i niezwykle ciekawy fragment kolekcji.

O jednym z wielu nieoczywistych zestawów Maria Poprzęcka napisała w eseju Sznury, węzły, ból: „Dziś Andrzej Starmach na wspólnym pokazie zderza ze sobą fotografie Arakiego i rysunki Nowosielskiego. Co wynika z tego mocnego zderzenia?”

Pytanie niezwykle trafnie definiuje całą koncepcję wystawy. Dotyczy bezpośrednio wszystkich możliwych zestawień i konfiguracji prac pokazanych na wystawie Gry.

Zapraszamy do oglądania tego wyjątkowego wyboru prac i do wspólnej gry.

Wystawie towarzyszy katalog Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach zaprojektowany przez  Ryszarda Bienerta.

Publikacja zawiera eseje autorstwa Marii Poprzęckiej, Andy Rottenberg oraz Julity Delugi. W katalogu zawarte są zdjęcia wybranych i prezentowanych na wystawie prac z kolekcji oraz fotografię ukazujące samą wystawę w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

_______________

Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach

Kurator: Julita Deluga
Koncepcja, aranżacja i wybór prac z kolekcji: Andrzej Starmach

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Plac Zdrojowy 2
Sopot 81-720

22.03 – 23.06.2019 r.

Otwarcie wystawy: 11 kwietnia 2019 r., godz. 19:30

Artyści: Magdalena Abakanowicz, Nobuyoshi Araki, Stanisław Dróżdż, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Andy Warhol

Dodaj komentarz