• 2019-03-14

Laureaci Nagrody im. Leona Schillera

Zarząd Główny ZASP-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, na podstawie Regulaminu Nagrody i rekomendacji Programowej Rady Sekcji ZASP, podjął uchwałę o przyznaniu Nagrody im. Leona Schillera trzem artystom:

Aleksandrze Starzyńskiej – scenografce,

Agnieszce Skrzypczak – aktorce oraz

Radosławowi Stępniowi – reżyserowi i dramaturgowi.

O nagrodzie

Nagroda nosi miano jednego z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, a zarazem świetnego organizatora, pedagoga a także prezesa Stowarzyszenia od roku 1950 aż do śmierci, 25 marca 1954 roku. Nagroda, pierwotnie przyznawana jedynie reżyserom, jest wyróżnieniem za wysoką jakość – wykonawczą i realizatorską – wnoszoną do sztuki teatralnej przez młodych twórców: artystów teatru, zespołów składających się z młodych artystów sceny, może być także wyróżnieniem za pracę teoretyczną z dziedziny teatru. Zgodnie z tradycją nazwiska laureatów podaje się do publicznej wiadomości 14 marca – w rocznicę urodzin Leona Schillera.

O laureatach

Radek Stępień (ur. 1993) – reżyser teatralny, student V roku Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. W latach 2011-2013 związany z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, w latach 2013-2018 z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice. Studiował na Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracował m.in. z Krystianem Lupą przy spektaklach SPI-RA-LA (2015, asystent reżysera) i PROCES (2017, współpraca dramaturgiczna i asystent reżysera). Debiutował przedstawieniem PANNA JULIA (Teatr Ludowy w Krakowie) za który otrzymał m.in. nagrodę ZAIKS na Forum Młodej Reżyserii 2018. Wyreżyserował STUDIUM O HAMLECIE w ramach wydarzenia Wyspiański wyzwala w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie i SAMUELA ZBOROWSKIEGO w ramach przeglądu Młodzi w Starym w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Rezydent ostatniej edycji Festiwalu Teatru Dokumentalnego Sopot Non-Fiction (BIOGRAFIA, 2018). Laureat m.in. nagrody Off na 22. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za spektakl HAMLET i I nagrody na Przeglądzie Młodej Reżyserii 2017 w Krakowie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2018. W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował znakomicie przyjętą przez publiczność i krytykę teatralną ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA.

Radek Stępień, foto Dominik Werner (źródło: materiały prasowe, Teatr Wybrzeże)

Radek Stępień, foto Dominik Werner (źródło: materiały prasowe, Teatr Wybrzeże)

Aleksandra Starzyńska – absolwentka Wydziału Mediów i Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończyła dyplomem u prof. Doroty Kołodyńskiej. Autorka kostiumów i scenografii zarówno w teatrze dramatycznym, jak i lalkowym do spektakli, m.in.: „Królowa Śniegu”, Teatr Miejski w Gliwicach, „Ulf i balon” poznański Teatr Animacji, „Kruk krukowi”, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, „Boże mój”, Teatr Polonia, „Ja, Maria Curie” i „Lekcje niegrzeczności, czyli Łysol i Strusia”, Teatr Andersena w Lublinie, „Przygody Pędrka Wyrzutka”, Teatr Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi.

Laureatka Nagrody Prezesa TVP za najlepszy dyplom scenograficzny „Nocne czuwanie” i nagroda dyrektor Agencji Teatru TVP, Ewy Millies-Lacroix –  w postaci trzymiesięcznego stażu, nagrody za scenografię do spektaklu „Pędrek Wyrzutek” podczas 43. Opolskich Konfrontacji oraz nagrody Sekcji Scenografów ZASP im. Andrzeja Pronaszki  na Festiwalu Nowej Scenografii, organizowanym przez Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, wyróżnienia w konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala organizowanym przez Centrum Scenografii Polskiej, Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Agnieszka Skrzypczak – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, aktorka łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza, na deskach którego zadebiutowała jeszcze jako studentka rolą Jean w „Gorącym lecie w Oklahomie” w reżyserii Artura Urbańskiego. Wśród jej kreacji aktorskich, m.in.: Ada w „Instynkcie gry”, Michelle w „Gruzach”, Sylwia w „Zwłoce”, Masza w „Lekcjach miłości”, Kleopatra w „Antoniuszu i Kleopatrze”, Natalia w „Wassie Żeleznowej”, Herta w „Placu bohaterów”, Morris w „Otchłani”, Natasza w „Trzech siostrach”, oraz Jola w „Beauty” i Ewa w „Widoku z mostu” w telewizyjnych inscenizacjach zrealizowanych w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych „Teatroteka”.

Agnieszka Skrzypczak, foto Greg Noo-Wak (źródło: materiały prasowe, Teatr Jaracza)

Agnieszka Skrzypczak, foto Greg Noo-Wak (źródło: materiały prasowe, Teatr Jaracza)

Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych (2012), wielu nagród na XXX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi: Nagrody jury za rolę w spektaklu „Z Różewicza dyplom”, Nagrody im. prof. Michała Pawlickiego za „inteligencję, humor i nadzieję dla zawodu aktorskiego” oraz Nagrody łódzkich dziennikarzy za „aktorską indywidualność” a także Nagrody dla młodej aktorki za rolę w monodramie „Marzenie Nataszy” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi na XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu, Nagrody im. Andrzeja Nardellego, przyznanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP za najlepszy debiut aktorski za rolę w „Marzeniu Nataszy” w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, „Talentu Trójki” w kategorii: Teatr za „charyzmę sceniczną oraz niezwykłą różnorodność środków aktorskich, pozwalających mierzyć się z kolejnymi postaciami w sposób wiarygodny, warsztatowo nienaganny, przy jednoczesnej, bezwzględnej szczerości wobec siebie i wobec sztuki”, Nagrody Dyrektora Wydziału Kultury UMŁ „Srebrnego Pierścienia” za rolę w monodramie „Marzenie Nataszy”, II Nagrody na 49. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Złotej Maski – nagrody łódzkich dziennikarzy dla najlepszego debiutu aktorskiego za rolę w spektaklu „Marzenie Nataszy” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

(ZASP, Teatr im. St. Jaracza w Łodzi, Teatr Wybrzeże w Gdańsku)
(14.03.2019)

Dodaj komentarz