Gdańsk świętuje Międzynarodowy Dzień Poezji

21 marca to Międzynarodowy Dzień Poezji. W Gdańsku z tej okazji, w ramach akcji „Plakat z Poezją”, pojawiły się na mieście plakaty z poezją, na których znajdziemy wiersze gdańskich twórców: Michała Piotrowskiego, Bożeny Ptak, Antoniego Pawlaka, Barbary Piórkowskiej, Krystyny Lars i Andrzeja Jurewicza.

„Plakat z Poezją” (źródło: materiały prasowe)

„Plakat z Poezją” (źródło: materiały prasowe)

19 marca 2019 roku, o godz. 19.00 w Sztuce Wyboru odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na temat tomu „Wolność” Lindy Vilhjálmsdóttir, laureatki Nagrody Europejski Poeta Wolności 2018, 21 marca o godz. 19.00 IKM zaprasza na slam poetycki w Klubie LOFT (prowadzenie Wojciech Boros), a do każdej wypożyczonej 21 marca książki w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku otrzymamy tom poezji. Gdańsk żyje poezją.

„Plakat z Poezją” (źródło: materiały prasowe)

„Plakat z Poezją” (źródło: materiały prasowe)

Akcja „Plakat z Poezją” rozpoczęła w Gdańsku kilkutygodniową serię wydarzeń poświęconych poezji i literaturze, sztuce translatorskiej oraz promocji lokalnych i ogólnopolskich wydawnictw. Przez kolejne tygodnie w przestrzeni miasta oraz w środkach komunikacji publicznej znaleźć będzie można plakaty z poezją gdańskich twórców, stanowiące artystyczny komentarz do naszej codzienności. Poeci i poetki, których wiersze przeczytamy na mieście, to: Michał Piotrowski, Bożena Ptak, Antoni Pawlak, Barbara Piórkowska, Krystyna Lars i Andrzej Jurewicz.

– Kampania „Plakat z Poezją”, to nie tyle akcja, co postulat obecności poezji w naszym życiu i miejskiej przestrzeni. Nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Poezji oraz organizowanego przez IKM Festiwalu Europejski Poeta Wolności, ale ma także przypomnieć, jak piękny i lapidarny potrafi być język poetów. Nie mamy też świadomości, jak wielu wspaniałych poetów tworzy w Gdańsku. Stąd na początek pomysł wytypowania wierszy poetów „naszych”, wybranych przez także gdańską poetkę Annę Czekanowicz. To pierwsza odsłona, planujemy powracać z wierszami w miejsca bliskie mieszkankom i mieszkańcom Gdańska – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

Plakaty z poezją pojawiły się na citylightach na przystankach tramwajowych i autobusowych, na billboardach miejskich (4 lokalizacje) oraz w komunikacji miejskiej, w Gdańskich Autobusach i Tramwajach.

Dyskusyjny Klub Książki w Sztuce Wyboru

19 marca 2019r., godz. 19.00

– Na początek proponujemy wspólną lekturę tomiku poetyckiego „Wolność”, za który pochodząca z Rejkiawiku Linda Vilhjálmsdóttir otrzymała Nagrodę Europejski Poeta Wolności 2018. „Feministyczny. Realistyczny. Lewicujący. Z dodatkiem religii. A nade wszystko – uniwersalny. Bo gdzie nie nadużywa się wolności?” – mówił o poezji Islandki jej tłumacz, Jacek Godek, który będzie gościem tego wydarzenia. Wybór tematu pierwszego spotkania był oczywisty. 10 dni później odbędą się Gdańskie Targi Książki z Islandią w roli głównej! – mówi Magda Kalisz ze Sztuki Wyboru.
Prowadzenie: Marta Irzyk, Filip Szałasek

Slam poetycki w Klubie LOFT

21 marca 2019 r., godz. 19.00

W Instytucie Kultury Miejskiej odbędą się emocjonujące potyczki na słowa – podczas slamu poetyckiego, organizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji. Prowadzenie: Wojciech Boros.

Slam poetycki to starcie poetów i performerów, poddawane ocenie publiczności. W każdej rundzie uczestnicy mają do dyspozycji po kilka minut; runda za rundą, aż zostanie tylko król wieczoru.

Dla finalistów i półfinalistów zostały przygotowane nagrody:
I miejsce: 300zł
II miejsce: 200zł
Uczestnicy półfinału: nagrody książkowe

Wypożycz książkę, czytaj poezję!

21 marca 2019 roku do każdej wypożyczonej w Filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku czytelniczki i czytelnicy otrzymają tom poetycki.

Działania związane z Międzynarodowym Dniem Poezji są wspólna inicjatywą Instytutu Kultury Miejskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz Miasta Gdańska.

Dodaj komentarz