• 2019-03-11

Beethoven kameralnie w MIK

Tematem kolejnego wieczoru z cyklu Arcydzieła muzyki kameralnej w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie będzie Sonata „Kreutzerowska” Ludwiga van Beethovena. 18 marca 2019 roku o godz. 19:00 przy Elektoralnej 12 zagrają ją skrzypek Jakub Jakowicz i pianista Bartosz Bednarczyk.

Beethoven kameralnie w MIK, Jakub Jakowicz, fot. Maciej Mulawa (źródło: materiały prasowe)

Beethoven kameralnie w MIK, Jakub Jakowicz, fot. Maciej Mulawa (źródło: materiały prasowe)

Napisana na skrzypce i fortepian IX Sonata A-dur op. 47 „Kreutzerowska” Ludwiga van Beethovena zawdzięcza swój przydomek dedykacji dla Rodolphe’a Kreutzera, który nigdy jej jednak nie wykonał, uważając ją za dzieło napisane bez znajomości specyfiki instrumentu. W rzeczywistości utwór napisany był dla George’a Polgreena Bridgetowera – brytyjskiego skrzypka i wirtuoza. Jego wykonanie, w duecie z kompozytorem, spotkało się z entuzjazmem publiczności. Decyzja o wycofaniu dedykacji dla Bridgetowera spowodowana była konfliktem między skrzypkiem a kompozytorem. Beethoven, oddając utwór do druku, zdecydował się ostatecznie zadedykować go Kreutzerowi.

Ze względu na swój wirtuozowski charakter, rozbudowaną i bogatą w błyskotliwe myśli muzyczne formę, sonata „Kreutzerowska” zajmuje wśród dziewięciu skrzypcowych sonat Beethovena szczególne miejsce, dorównując największym sonatom fortepianowym kompozytora. 18 marca o godz. 19:00 podczas kolejnego wieczoru z cyklu Arcydzieła muzyki kameralnej w Mazowieckim Instytucie Kultury, wezmą ją na warsztat dwaj wyjątkowi polscy kameraliści – Jakub Jakowicz i Bartosz Bednarczyk. Muzycy tworzą duet od kilku lat. Nagrali razem cztery płyty z muzyką Beethovena, Schuberta i Lutosławskiego. Trzy z nich były nominowane do nagrody „Fryderyk” Polskiej Akademii Fonograficznej.

Celem cyklu jest przybliżenie publiczności piękna arcydzieł kameralistyki polskiej i światowej, a także próba zgłębienie tajników kunsztu wykonawczego, jakim powinni odznaczać się artyści biorący na swój warsztat dzieła kameralne.

O ile solista decyduje o wszystkim sam, a w orkiestrze decyduje wola dyrygenta, kameralistyka jest sztuką dialogu, czy, jak pisał w swych książkach prof. Jerzy Marchwiński, sztuką partnerstwa. Dominacja jednego muzyka w kameralistyce prowadzi na ogół do artystycznej klęski. Muzyka kameralna jest więc wzorem współpracy, gdzie ostateczny efekt musi pojawić się jako rezultat wspólnej wizji wszystkich zaangażowanych muzyków.

Lech Dzierżanowski, autor koncepcji artystycznej cyklu, pianista i menadżer kultury

_______________

Arcydzieła muzyki kameralnej
Sonata „Kreutzerowska” Ludwiga van Beethovena

Mazowiecki Instytut Kultury
ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa

18 marca 2019 roku, godz. 19:00

Dodaj komentarz