• 2019-03-08

Oman / Czarnobyl. Erozja obecności

Fotografie Jerzego Wierzbickiego prezentowane w ramach wystawy Oman / Czarnobyl. Erozja obecności, która zostanie otwarta 16 marca 2019 roku w gdańskiej Łaźni to wizja świata, z którego „wymazano” człowieka – gdzie natura przywraca porządek i zawłaszcza na powrót swoje terytorium. Artysta prawie równolegle stworzył dwa cykle – pierwszy, dokumentujący porzucone z dnia na dzień osady w Omanie i drugi – ukazujący Czarnobyl 30 lat po katastrofie.

Jerzy Wierzbicki,Szkoła Podstawowa nr 3 w Prypeci, 2015 (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Wierzbicki,Szkoła Podstawowa nr 3 w Prypeci, 2015 (źródło: materiały prasowe)

W przypadku Omanu opuszczanie budowli mieszkalnych jest wynikiem czynników ekonomicznych – nagłym wzrostem prosperity kraju i podniesieniem poziomu życia. Z kolei w Czarnobylu mieszkańcy zmuszeni byli opuścić skażony rejon. W obu przypadkach jesteśmy świadkami podobnego procesu powolnego odzyskiwania terenów przez siły natury.

Jerzy Wierzbicki (1975) jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Łódzkiej Szkoły Filmowej, autorem albumu fotograficznego „Gdańsk Suburbia”. Kilkukrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach fotografii prasowej i artystycznej. Jego prace były publikowane m.in. w Newsweek Polska, Kwartalnik Fotografia, Pozytyw, National Geographic Traveler, BBC News, B&W Magazine, Y Magazine, Times of Oman, Al Shabiba. Od 2015 roku współpracuje z brytyjskim portalem poświęconym Bliskiemu Wschodowi MIddleEastEye.net. Fotografie w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, USA, Republice Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii i Sułtanacie Omanu.

_______________

Oman / Czarnobyl. Erozja obecności
Fotografie Jerzego Wierzbickiego

Kuratorka: Anna Szynwelska

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk

16.03 – 19.04.2019 r.
Wernisaż: sobota 16 marca o 18:00 (wstęp wolny)

W czasie wernisażu odbędzie się oprowadzanie w PJM i z audiodeskrypcją.

Spotkanie z Jerzym Wierzbickim
prowadzone przez Adama Mazura: sobota, 16 marca o 19.00.

Wystawie towarzyszą wydarzenia:

– Warsztaty fotograficzne z Jerzym Wierzbickim: 16–17 marca 2019 r., 10.00 – 13.00.
– Oprowadzanie w języku rosyjskim: 21 marca o 18.00

 

Dodaj komentarz