Andrzej Leśnik – Białe na białym

15 marca 2019 roku o godz. 19:00 w Galerii Piekary w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Andrzeja Leśnika zatytułowana Białe na białym.

Andrzej Leśnik,, bez tytułu, olej, płótno, 120×125 cm (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Leśnik,, bez tytułu, olej, płótno, 120×125 cm (źródło: materiały prasowe)

„Kiedy skończyłem pierwszy biały obraz z tego cyklu, byłem zdumiony jego prostotą i siłą, z jaką na mnie działał; stałem jak zahipnotyzowany wpatrując się w zastygły ruch meandrujących białych zygzaków. To była najdalej idąca w swoim uproszczeniu moja koncepcja obrazu. Byłem zaskoczony tym, że ten tak oszczędny w zamyśle obraz, z zastosowaniem niezwykle prostej formy i ograniczony do bieli, tak mocno przykuł moją uwagę. Postanowiłem więc namalować cykl dwunastu białych obrazów. Biel uznałem za kolor najlepiej skupiający i odbijający światło, będące głównym i jedynym reżyserem formy na płaszczyźnie monochromatycznego obrazu, zamkniętego w kwadracie 60 x 60 cm. Już podczas studiów obudził się we mnie zamysł redukowania środków malarskich. Ujawnił się on po latach większą realizacją – cyklem obrazów Mamantra. Z tego czasu pochodzi formalny kanon kompozycji moich obrazów, określony pięcioma pasami zygzaków. Wśród namalowanych wówczas prac o uproszczonej formie, w większości w zawężonej tonacji, znalazły się również barwne monochromy. Tym razem jednak decyzja była radykalna – obrazy mają być namalowane jedną bielą na bieli, z zachowaniem identycznej kompozycji, powtórzone dwanaście raz. Tworzenie tak pomyślanych obrazów wydawać by się mogło czymś prostym, monotonnym – wręcz nużącym, jednak dla mnie okazało się czynnością wymagającą niezwykłej koncentracji, napięcia, uwagi, emocjonalnie wyczerpującym doświadczeniem. Każdy obraz to upływające minuty, godziny spędzone na nakładaniu białego wzoru w określonym porządku i w określonej kolejności, zdawać by się mogło – w nieskończoność. Kolejny raz pomyślałem, że malowanie jest dla mnie czynnością tożsamą z pisaniem. Tym razem to zapisywanie czasu, którego początek określała biała płaszczyzna wraz z pojawieniem się na niej pierwszego białego zygzaka, a koniec – naniesienie ostatniego, wcześniej określonego wzoru. To zapis mojej kondycji, reagowania na formę, na światło, to zapis stanu świadomości aż po zatracenie się, momentu, w którym przestaje istnieć czas, a pamięć  o nim funkcjonuje tylko w obrazie. Powstało więc dwanaście, zdawać by się mogło jednakowych, obrazów. A jednak identyczne nie są. Biel skrywa pomyłki, niedociągnięcia, które można było poprawić fałszując autentyczność malarskiego zapisu. Owe pomyłki i niedociągnięcia, tworzące niepowtarzalną materię poszczególnych obrazów uzmysłowiły mi, jak czułym instrumentem zapisu ludzkiej wrażliwości, rejestrującym tak precyzyjnie kondycję człowieka, jest malarstwo – nawet wtedy, gdy ograniczone w swoim zamyśle i środkach, staje się obrazem, białym na białym”.

Andrzej Leśnik
Poznań, marzec 2019


Andrzej Leśnik (ur. 1959)

W latach 1979–1984 studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (aktualnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. W 1984 roku obronił dyplom z zakresu malarstwa w Pracowni prof. Włodzimierza Judkowiaka, w tym samym roku podjął pracę na macierzystej uczelni, gdzie obecnie prowadzi zajęcia w I Pracowni Malarstwa na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa. W 2014 roku otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Andrzej Leśnik jest artystą o rozpoznawalnym stylu. Już w pierwszej połowie lat 80. pokrywał powierzchnie swoich obrazów gęstymi zygzakami, tworząc pełne ekspresji prace. Po 2000 roku styl artysty ewoluował – spontaniczny gest został zastąpiony wystudiowanym ruchem, porządkującym linie. W malarstwie Andrzeja Leśnika widoczna jest konsekwencja,    z jaką artysta porządkuje płaszczyzny płótna.

Wybrane wystawy indywidualne:

1983
Galeria KONTAKT, Poznań

1985
Galeria ON, Poznań

1992
Galeria Mały Salon, BWA, Wrocław

1994
ABC Gallery, Poznań

1997
Galeria Wielka 17, Poznań

2001
ABC Gallery, Poznań

2005
Mamantra, Galeria Amfilada, Szczecin
Mamantra, Galeria Sztuki Współczesnej PROFIL, Poznań

2007
Tabula rasa, Galeria Szyperska, Poznań

2009
Pismo obrazu – Odsłona I & II, Galeria Miejska „Arsenał”, Poznań

2012
Pamięć zapisu, Galeria Ego, Poznań

2015
Hommage dla Jana Berdyszaka, Think Art – Myślenie Sztuką, Poznań
Kod pamięci III, ABC Gallery, Poznań

2016
Galeria HOL, Centrum Nauki i Sztuki, ASP, Łódź
Galeria, Ośrodek Dokumentacji Sztuki ASP, Wrocław

2018
Pismo obrazu, Galeria Wydziału Malarstwa i Rysunku, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Galeria Szewska 16, Poznań
Mamantra / Pamięć obrazu, Wielka Zbrojownia ASP, Gdańsk
Galeria Test, Mazowieckie Centrum Kultury, Warszawa

_______________

Andrzej Leśnik. Białe na białym

Galeria Piekary
ul. św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
CK Zamek, Dziedziniec Róż

wernisaż: 15.03.2019, godz. 19:00
wystawa do 19.04.2019

partner:
Fundacja 9/11 Art Space

Dodaj komentarz