• 2019-03-07

IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

Zakończył się nabór do IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Uroczysta inauguracja odbędzie się 31 marca 2019 roku. O nagrody powalczy 76 śpiewaków.

IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura (źródło: materiały prasowe)

IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura (źródło: materiały prasowe)

USA, Chiny, Brazylia, Chorwacja, Rosja, Australia, Liban czy Izrael – to tylko niektóre kraje, reprezentowane przez śpiewaków biorących udział w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, organizowanym przez Operę Śląską w Bytomiu przy współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 31 marca do 7 kwietnia 2019 roku.

28 lutego minął ostateczny termin zgłoszeń. Nadesłano ich blisko 90. Ostatecznie do konkursu zakwalifikowano 76 osób, które spełniły regulaminowe wymagania. To już dziesiąta edycja w całej historii konkursu i czwarta wśród tych o randze w pełni międzynarodowej.

Cieszy nas tak duże zainteresowanie kolejną edycją konkursu – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu. – Chociaż planowaliśmy, że zaprezentuje się maksymalnie 60 solistów, zdecydowaliśmy o dopuszczeniu do przesłuchań 76 uczestników. Przygotowania są już bardzo zaawansowane i liczymy, że będzie to czas wyjątkowych przeżyć muzycznych zarówno dla artystów, jak i publiczności. Serdecznie zapraszamy także na przesłuchania, które są otwarte – podkreśla dyrektor.

Artystów będzie oceniało jury w składzie:  prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, dr Michael Nemeth, Wiesław Ochman, prof. Feliks Widera oraz Wasyl Wowkun.

Uroczysta inauguracja rozpocznie się operą „Aida” Giuseppe Verdiego 31 marca o godzinie 18. Na scenie zaprezentują się znakomici artyści Opery Śląskiej oraz Anna Patrys (Aida),  Małgorzata Walewska (Amneris), Andrzej Dobber (Amonastro),  Luis Chapa (Radames). Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej wystąpią pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.

Kolejne dni to przesłuchania, otwarte dla publiczności.

I etap odbędzie się 1 kwietnia w godz. 10.00 – 14.00 oraz 16.00 – 21.00 i 2 kwietnia w godz. 10.00 – 14.00 oraz 15.00 – 17.00 w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Do II etapu dopuszczonych zostanie 30 osób , do III etapu – 12 osób. Podczas II i III etapu, artyści zaprezentują się na deskach Opery Śląskiej.

II etap będzie miał miejsce 3 i 4 kwietnia, w godz. 11.00 – 14.00 oraz 16.00 – 20.00.

III etap, który zaplanowano 6 kwietnia w godz. 11.00 – 14.00 oraz 18.00 – 21.00, odbędzie się z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej, soliści wystąpią w kostiumach, a oceniana będzie także gra sceniczna. Uczestnicy mają bogaty repertuar do wyboru, w którym znalazły się utwory kompozytorów tworzących na przestrzeni od XVI do XXI wieku. Usłyszymy więc arie zarówno z dzieł Claudio Monteverdiego, jak i fragmenty muzyczne, które skomponował Gian Carlo Menotti.

Galę wręczenia nagród oraz koncert laureatów, zaplanowano na 7 kwietnia w Operze Śląskiej w Bytomiu. Koncert powtórzony zostanie 9 kwietnia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

– Uważam, że młodzi śpiewacy powinni koniecznie uczestniczyć w konkursach tak długo, jak pozwalają na to kryteria wiekowe. Im więcej, tym lepiej, ponieważ jest to okazja do pokazania się,  zebrania doświadczeń,  nawiązania kontaktów z kolegami. To również możliwość poznania muzyków o znanej renomie i… szansa na zdobycie pierwszych kontraktów – mówi Ekaterina Bakanova, laureatka II nagrody w kategorii głosów żeńskich w III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura.

Pierwsza nagroda w tej edycji to 15 tys. euro, druga – 10 tys. euro i trzecia –7 tys. euro. Zaplanowano także  3 wyróżnienia – 3 tys. euro oraz nagrodę dla najlepszego akompaniatora – 1 tys. euro. Jury może nie przyznać wszystkich nagród oraz ma prawo innego podziału miejsc i wysokości nagród, z zastrzeżeniem, że tylko wysokość pierwszej nagrody jest niepodzielna oraz łączna suma nie przekracza założonej puli ogólnej. Niezależnie od nagród regulaminowych, przewidywane są nagrody pozaregulaminowe, fundowane przez instytucje i osoby prywatne.

_______________

IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej
im. Adama Didura

Opera Śląska w Bytomiu
ul. Moniuszki 21/23
41-902 Bytom

31 marca do 7 kwietnia 2019 roku

Dodaj komentarz