• 2019-03-06

Marzec w Sinfonii Varsovii

Marcowy kalendarz koncertowy Sinfonii Varsovii zapowiada się wyjątkowo spektakularnie. W tym miesiącu zespół świętuje swoje 35. urodziny uroczystym koncertem w towarzystwie aż trojga znakomitych dyrygentów. Kilka dni później odbędzie się finałowy koncert pierwszej edycji cyklu „Oddźwięki. Nowa muzyka polska”. Ponadto muzycy dwukrotnie zagrają w ramach Festival Printemps des Arts w Monte-Carlo, a kwartet smyczkowy utworzony przez koncertmistrzów i liderów orkiestry będzie bohaterem marcowych koncertów Sinfonia Varsovia Kameralnie.

35-lecie Sinfonii Varsovii (źródło: materiały prasowe)

35-lecie Sinfonii Varsovii (źródło: materiały prasowe)

W tym roku mija równo 35 lat od pierwszej wizyty Yehudi Menuhina w Polsce, która zapoczątkowała powstanie Sinfonii Varsovii. Z tej okazji Orkiestra zaprasza 23 marca 2019 r. o godz. 18:00 do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie na uroczysty koncert urodzinowy, podczas którego za pulpitem dyrygenckim stanie aż troje dyrygentów. Koncert rozpocznie francuski dyrygent Hervé Niquet, w którego interpretacji zabrzmi dedykowana Sinfonii Varsovii Sinfonietta per archi Krzysztofa Pendereckiego, uwertura do opery Włoszka w Algierze Gioacchina Rossiniego oraz poemat symfoniczny Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa. Po przerwie muzycy wykonają II Essay for Orchestra op. 17 Samuela Barbera oraz Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story Leonarda Bernsteina, a dyrygować będzie młody amerykański dyrygent, Roderick Cox, ubiegłoroczny laureat prestiżowej The Sir Georg Solti Conducting Award. W ostatnich dwóch utworach, I Symfonii D-dur op. 25 „Klasycznej” oraz Krzesanym Wojciecha Kilara orkiestrę poprowadzi Marzena Diakun. O niezwykle barwnej historii Sinfonii Varsovii opowiadać będą osoby wyjątkowo związane z zespołem – Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, na którego zaproszenie Yehudi Menuhin przybył po raz pierwszy do Polski oraz Janusz Marynowski, wieloletni kontrabasista orkiestry, który od 15 lat jest również jej dyrektorem.

Zaledwie kilka dni później, 29 marca 2019 r. o 19:00 odbędzie się finałowy koncert pierwszej edycji cyklu „Oddźwięki. Nowa muzyka polska”. Bohaterami trzeciego spotkania z współczesną muzyką polską będą Paweł Mykietyn i Aleksander Kościów. Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki dokona prawykonań ich najnowszych koncertów na instrumenty solowe i orkiestrę. Paweł Mykietyn skomponował na zamówienie Sinfonii Varsovii II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną, a partię solową powierzył jednemu z najbardziej cenionych polskich wiolonczelistów, Marcinowi Zdunikowi. Aleksander Kościów natomiast zaprosił do wykonania partii solowej w swoim Koncercie na akordeon i orkiestrę Klaudiusza Barana, znakomitego akordeonistę i rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jak zwykle w programie koncertu z cyklu „Oddźwięki. Nowa muzyka polska” kompozycjom najnowszym towarzyszą dzieła XX-wieczne, które pokazują szerszy kontekst pisanej dziś muzyki. Na finał cyklu zabrzmi zatem suita z baletu Ognisty ptak Igora Strawińskiego, jednego z najbardziej wpływowych twórców ubiegłego stulecia. Tradycją cyklu są również spotkania z kompozytorami na godzinę przed rozpoczęciem koncertu. W marcu we foyer Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie rozmowę z Pawłem Mykietynem i Aleksandrem Kościowem poprowadzi Jan Topolski.

W połowie miesiąca muzyków czeka wyjazd do Monako, gdzie 15 i 16 marca 2019 r. zagrają na Festival Printemps des Arts w Monte-Carlo. Podczas dwóch koncertów wykonają komplet pięciu koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę od fortepianu poprowadzi francuski dyrygent i pianista François-Frédéric Guy. Dziełom Beethovena towarzyszyć będą utwory Mauricio Kagela, argentyńsko-niemieckiego kompozytora, jednego z najbardziej oryginalnych twórców XX wieku, łączącego muzykę instrumentalną ze światem teatru. Jego Rrrrrr…, 6 pièces pour 2 percussionnistes oraz Con voce, pour 3 interprètes muets et instruments ad libitum wykonają Maroussia Gentet (fortepian), Jean-Étienne Sotty (akordeon) oraz Jean-Baptiste Bonnard i Adélaïde Ferrière (instrumenty perkusyjne).

W ramach cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie w marcu zaprezentuje się bodaj najbardziej popularny skład kameralny – kwartet smyczkowy. 6 marca 2019 r. o godzinie 19:00 w siedzibie Sinfonii Varsovii wystąpi kwartet utworzony przez koncertmistrzów i liderów orkiestry. W ich wykonaniu zabrzmi V Kwartet smyczkowy B-dur op. 92 Dymitra Szostakowicza oraz skandynawska muzyka tradycyjna w opracowaniach zespołu Danish String Quartet, pochodzących z albumu Wood Works. Koncert zostanie powtórzony dzień później, 7 marca 2019 r. o godzinie 17:00 w Mareckim Ośrodku Kultury w Markach. Na koncert w siedzibie Sinfonii Varsovii wstęp jest wolny. Na koncert w Mareckim Ośrodku Kultury obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne pod nr tel. 22 781 14 06.

W marcu nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych miłośników muzyki. „Motyl i kwiat” – tak brzmi temat koncertów Smykofonii na Grochowskiej, które odbędą się 16 i 17 marca 2019 r.. Zabrzmi muzyka francuskich impresjonistów przeznaczona na wiolonczelę, klarnet, fortepian i sopran.

W siedzibie Orkiestry w marcu prezentowana będzie również wystawa prac Pawła Nocunia. Jego cykl obrazów „Ścieżka Canoe” będzie można oglądać w Pałacu przy Grochowskiej 272 od 15 do 31 marca. Wstęp jest wolny.

 

Dodaj komentarz