Andrzej Dragan – Kwantechizm, czyli klatka na ludzi

Czy jesteśmy w wielu miejscach naraz? Co starzeje się szybciej, głowa czy stopy? Czy przyszłość jest przewidywalna? Na te oraz inne, równie dziwne pytania, fizyk Andrzej Dragan, autor książki „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi”, odpowie podczas spotkania autorskiego, które 13 marca 2019 roku o godzinie 19.00 odbędzie się w Big Book Cafe (ul. Jarosława Dąbrowskiego 81, Warszawa Mokotów). Naukowca, w imieniu ludzi ciekawych świata, przepytywać będzie pisarz Łukasz Orbitowski.

 

Andrzej Dragan: „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi“ (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Dragan: „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi“ (źródło: materiały prasowe)

Debiutancka książka popularnonaukowa, która wyszła spod pióra Andrzeja Dragana, dra hab., związanego z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Singapurze, od 28 lutego 2019 r. jest dostępna w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Z pozycją już zapoznało się kilkoro śmiałków, którzy zgodnie stwierdzają: Dragan i fizyka kwantowa to połączenie ciekawe, zaskakujące i zrozumiałe. „Uwielbiam tę książkę! Dragan potrafi soczystą gawędą wyjaśnić teorię względności i kwanty nawet takiemu tumanowi jak ja. A do tego jest bezczelny, arogancki i ma masę anegdot po kieszeniach. Łykam to bez popitki” kwituje Łukasz Orbitowski.

Nie ma głupich pytań

Żyjemy w przeświadczeniu, że wiemy całkiem sporo o świecie, który zamieszkujemy, jednak spotkanie z Andrzejem Draganem może to drastycznie zmienić. Może też obrócić o 180 stopni nasze podejście do zadawania pytań. Z punktu widzenia fizyki kwantowej nie ma bowiem głupich pytań – są tylko dziwne odpowiedzi. „Współczesna fizyka jest często bardzo dziwna, bo nasza rzeczywistość jest po prostu inna, niż jeszcze niedawno wszyscy myśleli. To jest główna trudność” twierdzi autor „Kwantechizmu”.

Doskonałymi okazjami do sprawdzenia, czy Dragan ma rację będą spotkania
z „Kwantechizmem” i jego autorem. Wówczas będzie można przekonać się również, że fizyka jest nie tylko niezwykle ciekawa, ale też zrozumiała. 13 marca w Big Book Cafe Andrzej Dragan zostanie zasypany pytaniami czytelników – nawet (a może przede wszystkim) tymi, które pozornie wydają się być absurdalne i naiwne.

Zaspokoić ciekawość

Fizyka jest często uważana za wiedzę tajemną, dostępną dla wybranych. W „Kwantechizmie” Dragan udowadnia, że fizyka jest dla każdego. Co więcej, fizyka oraz nauka są jedynym antidotum na chorobę zwaną ciekawością. „Jak wgłębimy się w jakiekolwiek zagadnienie, to najprawdopodobniej będzie nam trudno uwierzyć, że to, co zrozumieliśmy, może być prawdą. I odwrotnie, rzeczy, które nam się wydają oczywiste są najczęściej nieprawdziwe” mówi autor „Kwantechizmu”. „Główny problem ze śmiercią jest dla mnie taki, że moja ciekawość dotycząca pewnych zagadnień nie zostanie zaspokojona” dodaje Andrzej Dragan.

Na świecie jest wiele niezwykłych rzeczy, które nie są wcale tym, czym je nazywamy. „Zdanie krzesło stoi metr ode mnie nie ma sensu na poziomie kwantowym. Krzesło to w większości pustka, ale kwantowa pustka też jest czymś fascynującym. Tak jak na przykład zjawisko czasu. To, że czas może przyspieszać, zwalniać albo zatrzymywać się, albo w ogóle nie być dobrze zdefiniowanym, nie istnieć w takim globalnym sensie. Rzeczywistość na fundamentalnym poziomie jest nieprzewidywalna” tłumaczy autor „Kwantechizmu”.

Choć fizyk z UW przyznaje, iż „nie ma żadnego powodu, żeby sądzić, że akurat teraz wszystko zostanie odkryte, a ciekawość całkowicie zaspokojona”, to zachęca do tego, by wątpić i pytać. „Cytując Freynmana: nauka to przekonanie o ignorancji ekspertów” – mówi Dragan. Spotkanie w Big Book Cafe to świetna okazja nie tylko do tego, by zadać pytanie ekspertowi, ale również przekonać się, ile ma on w sobie z rzeczonego ignoranta.

O książce

„Kwantechizm, czyli klatka na ludzi“ – książka popularnonaukowa napisana przez dr hab. Andrzeja Dragana, uzupełniona o barwne przemyślenia autora, na rynku pojawi się 28 lutego, nakładem wydawnictwa Fabuła Fraza. Autor nie szczędzi czytelnikom czarnego humoru, co czyni trudny temat, niezwykle lekkim i dostępnym dla wszystkich.

O autorze

Dr hab. Andrzej Dragan – autor 44 prac z zakresu optyki kwantowej, relatywistycznej teorii informacji kwantowej, teorii względności oraz kwantowej teorii pola w zakrzywionych czasoprzestrzeniach. Związany z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, tam zdobywał kolejne tytuły naukowe – magistra, doktora oraz doktora habilitowanego (2015). Obecnie w Instytucie Fizyki Teoretyczniej UW prowadzi swoją grupę badawczą zajmującą się relatywistycznymi aspektami zjawisk kwantowych. Wcześniej pracował w Imperial College London i University of Nottingham. Jest też profesorem wizytującym National University of Singapore. Andrzej Dragan to postać złożona, typ niepokorny. Naukowiec i artysta w jednym, łączy cięty humor i lekkość przekazu. Nigdy nie pił kawy.

Wybrane nagrody:

 • 2015, 2018: Nagroda III stopnia Rektora Uniwersytetu Warszawskiego
 • ­2013–2017: Grant badawczy Sonata BIS Narodowego Centrum Nauki
 • 2010–2012: Stypendium dla wybitnych młodych naukowców Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • 2010: Nagroda dydaktyczna Dziekana Wydziału Fizyki za wykład monograficzny z zakresu teorii względności
 • ­2004: Nagroda tygodnika ,,Polityka”  – ,,Zostańcie z nami”
 • 2004, 2003: Stypendium Krajowe dla Młodych Naukowców Fundacji Nauki Polskiej
 • ­2003: Grant badawczy Krajowego Laboratorium FAMO
 • ­2003: Grant badawczy Komitetu Badań Naukowych
 • 2002: Stypendium Clarendon Laboratory, University of Oxford
 • 2002, 2001: Stypendium European Science Foundation, University of Oxford
 • ­2001: Pierwsza Nagroda Polskiego Towarzystwa Fizycznego za najlepsza pracę magisterską z zakresu fizyki w Polsce

 _______________

Tytuł: „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi“
Autor: Andrzej Dragan

Premiera: 28.02.2019 r.

Wydawca: Fabuła Fraza

Spotkanie autorskie: 13.03.2019 r., Big Book Cafe
ul. Jarosława Dąbrowskiego 81, Warszawa Mokotów

 

Dodaj komentarz