Rainer Kern kuratorem Sopot Jazz Festival 2019

Ogłoszenie daty festiwalu zbiegło się z ogłoszeniem nowego kuratora. Rainer Kern odpowiada za program tegorocznej edycji Sopot Jazz Festival, który odbędzie się w dniach 10–13 października 2019 w Sopocie.

Rainer Kern, fot. Bogna Kociumbas (źródło: materiały prasowe)

Rainer Kern, fot. Bogna Kociumbas (źródło: materiały prasowe)

Sopot Jazz Festival jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Myślą przewodnią festiwalu jest wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Projektując wydarzenie szczególny nacisk jest kładziony na ambitny program, prezentujący przed publicznością festiwalową interesujących artystów z całego świata, zarówno tych o już ugruntowanej popularności, jak i tych, których wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu to powiew świeżości, korzystnie wpływający na współczesny wizerunek jazzu jako dynamicznie rozwijającej się muzyki globalnej, ułatwiającej kontakty i wzajemne zrozumienie międzykulturowe. W latach 2011–2015 dyrektorem artystycznym festiwalu był Adam Pierończyk, saksofonista jazzowy. Począwszy od 2016 roku za program artystyczny festiwalu odpowiedzialni będą kuratorzy. Kuratorem edycji 2016–2018 był Greg Osby – amerykański saksofonista, kompozytor, producent, pedagog. W roku 2019 kuratorem został Rainer Kern.

„Wybór kuratora nie był przypadkowy. To manager z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem” – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. „Jestem przekonana, że Sopot Jazz Festival pod skrzydłami Rainera Kerna będzie się nie tylko rozwijał, ale już w tym roku pokaże nowe oblicze – nie tylko z interesującym programem muzycznym, ale przede wszystkim z wydarzeniami towarzyszącymi, skierowanymi do szerokiego grona odbiorców”.

Reiner Kern jako niezależny menadżer kultury, kurator oraz producent, kierował imprezami w takich miejscach jak Heidelberg, Mannheim, Ludwigshafen, Kuala Lumpur, prowincja Yunnan w Chinach oraz Nowy Jork. Jest pomysłodawcą i dyrektorem największego niemieckiego Festiwalu Jazzowego „Enjoy Jazz – International Festival for Jazz and More” w Heidelbergu. Obecnie jest członkiem zespołu ds. wdrożenia i weryfikacji Mannheim Agenda 2030 i wchodzi w skład grupy reprezentującej Mannheim w projektach ONZ, takich jak HABITAT, World Urban Forum oraz High Level Political Forum (HLPF) w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

„W Sopocie zakochałem się od pierwszego pobytu w grudniu 2018 roku” – zaznacza Rainer Kern. „Znam historię polskiego jazzu, w tym sopockiego festiwalu jazzowego od 1956 roku. Jazz jest dla mnie czymś więcej niż wykonywaniem muzyki. To oddziaływanie na wszystkie inne gatunki sztuki. Cieszę się, że takie oblicze jazzu jako łączenia historii z nowoczesnością będę miał przyjemność zaprezentować w Sopocie w październiku 2019”.

Dodaj komentarz