11. Baltic Mini Textile Gdynia

Od 9 marca do 9 czerwca 2019 r. w Muzeum Miasta Gdyni będzie czynna wystawa pokonkursowa 11. Baltic Mini Textile Gdynia oraz wystawa towarzysząca Henryki Zaremby – laureatki Grand Prix Prezydenta Miasta Gdyni 10. Baltic Mini Textile Gdynia. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 marca o godz. 18:00.

Plakat 11. Baltic Mini Textile Gdynia (źródło: materiały prasowe)

Plakat 11. Baltic Mini Textile Gdynia (źródło: materiały prasowe)

 

Baltic Mini Textile Gdynia to konkurs organizowany w Gdyni od 1993 roku. W ciągu 25 lat swoje miniatury zaprezentowali tu artyści niemal z całego świata: Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Inicjatorką i pomysłodawczynią przeglądu jest gdyńska artystka Aleksandra Bibrowicz-Sikorska.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych 50 miniatur tkackich, wybranych przez jury konkursu 11. Baltic Mini Textile Gdynia spośród 324 prac zgłoszonych przez 155 artystów.

Szczególnie interesujące w miniaturach tkackich jest ich ścisłe powiązanie z kierunkami twórczych poszukiwań sztuki współczesnej. Narzucony wymóg skali czyni z nich swoiste laboratorium, pozwalające odkrywać nowe możliwości tkaniny artystycznej. Artyści eksperymentują ze skomplikowanymi, czasochłonnymi technikami, które umożliwiają zastosowanie delikatnych, nietrwałych materiałów. Różnorodność autorskiego warsztatu oraz interesujące rozwiązania twórcze przekonują, że miniatura tkacka jest nie tylko samodzielną, ale ważną i pełną potencjału dziedziną sztuki.

_______________

11. Baltic Mini Textile Gdynia

Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1

9 marca – 9 czerwca 2019 r.
Wernisaż: 8 marca 2019, piątek, godz. 18:00

Patronat honorowy: Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Wojciech Szczurek Prezydent Miasta Gdyni.

Partnerzy wystawy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Bezirk Mittelfranken

 

Dodaj komentarz