Kobieta Pracująca w PRL

Wystawa plenerowa Kobieta Pracująca w PRL przygotowana ze zbiorów Muzeum Historycznego w Białymstoku prezentowana będzie na Rynku Kościuszki (przy fontannie) od  8 marca do 2 maja 2019 r.

Kobieta pracująca w PRL - Muzeum Podlaskie w Białymstoku (źródło: materiały prasowe)

Kobieta pracująca w PRL - Muzeum Podlaskie w Białymstoku (źródło: materiały prasowe)

Ekspozycja poświęcona jest pracy kobiet w okresie PRL. W trudnych czasach powojennych kobiety podejmowały się wielu nowych zadań, również zawodowych. Często to na ich barki spadał trud zapewnienia środków finansowych na utrzymanie nie tylko siebie, ale i rodziny. Decydowały o tym różne czynniki – trudna sytuacja demograficzna kraju, spowodowana stratami poniesionymi w wyniku działań wojennych i, w związku z tym, dotkliwie odczuwalny brak rąk do pracy.

Także plany odbudowy kraju i jego intensywnej industrializacji powodowały wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą. Praca zawodowa kobiet zaczęła być normą. Zaczęły pracować w różnych zawodach, także tych wcześniej przypisywanych tylko mężczyznom, gdzie wykonywały nieraz bardzo ciężkie fizycznie zadania. Autorka wystawy – Izabela Romaniuk z Muzeum Historycznego w Białymstoku, by pokazać kobietę pracującą z czasów PRL-u sięgnęła do bogatego archiwum fotograficznego i wykorzystała sceny uchwycone w kadrze przez Zdzisława Zarembę i Józefa Rybińskiego – dwóch fotoreporterów Gazety Białostockiej i Gazety Współczesnej.

_______________

Kobieta Pracująca w PRL

Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Ratusz, Rynek Kościuszki 10
15-426 Białystok

8 marca – 2 maja 2019 r.

Dodaj komentarz