• 2019-02-26

Paweł Franik, Solilokwium

Fotograficzna twórczość Pawła Franika, finalisty 15 edycji konkursu APH, rozgrywa się najczęściej na styku dwóch wielkich żywiołów: nieujarzmionej przyrody i samotnej duszy człowieka. Na wystawie „Solilokwium” w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia zobaczymy prace, które tworzą spójną i osobistą narrację o odkrywaniu samego siebie. W swoich wędrówkach przez bezkresne przestrzenie bohaterowie fotografii Franika mają bowiem tę rzadką współcześnie okazję do ucieczki od konsumpcyjno-informacyjnego szaleństwa i mogą w ciszy prowadzić wewnętrzny dialog z własnym „ja”. Wystawa zostanie otwarta 2 marca o godzinie 11:00.

Paweł Franik SOLILOKWIUM (źródło: materiały prasowe)

Paweł Franik, SOLILOKWIUM (źródło: materiały prasowe)

Solilokwium pochodzi od łacińskiego wyrażenia „solus loqui” i dosłownie oznacza „mówić samemu”. To monolog niewypowiedzianych rozmyślań i refleksji, których celem jest określenie własnej postawy. Pojęcie solilokwium odnieść można także do fotograficznych działań Pawła Franika. W realizowanych przez artystę cyklach człowiek pozostawiony jest bowiem samemu sobie a przemierzając rozległe pola, pustynie i górzyste tereny, odrywa się od bodźców współczesności, aby zwrócić uwagę na własne myśli i refleksje.

Żyjąc w świecie ogromnego przyspieszenia i ciągłego poszukiwania nowych celów, bohaterowie fotografii Franika odkrywają przestrzeń wewnętrznego spokoju, za którą tak wszyscy przecież tęsknimy. Wystawa „Solilokwium” to rodzaj wizualnego katharsis. Artysta świadomie rezygnuje z wizualnego przepychu, serwując odbiorcy minimalistyczną opowieść o potrzebie obcowania z samym sobą.

Tradycyjnie już otwarciu wystawy w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia towarzyszyć będzie „śniadanie z Artystą”. Otwarta i niezobowiązująca forma spotkania pozwoli skrócić dystans dzielący publiczność i artystę. To także świetna okazja, aby ośmielić widzów do rozmowy z młodym twórcą.

„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Fundacja i prowadzony przez nią konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski.

_______________

Paweł Franik, SOLILOKWIUM

Wernisaż: 2 marca 2019, sobota, godz. 11.00
Wystawa: 2.03 – 15.04.2019 r.

Pawilon Sztuki ERGO Hestia
ul. Kostrzewskiego 1, Warszawa

Dodaj komentarz