Spotkanie wokół książki Virgilii Sapiehy – Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk

Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na spotkanie wokół książki Virgilii Sapiehy „Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk”.

O przedwojennej Polsce widzianej z perspektywy młodej Amerykanki, żony księcia Pawła Sapiehy, rozmawiać będą: dr Dobrochna Kałwa – historyczka, adiunkt w Instytucie Historycznym UW, badaczka dziejów kobiet, Anna Mieszczanek – publicystka historyczna, autorka cyklu „Powracanie ziemian”, mediatorka rodzinna Adam Safaryjski – redaktor książki, Ośrodek KARTA. Spotkanie poprowadzi Paulina Reiter, dziennikarka „Wysokich Obcasów”.

Virgilia Sapieha, Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk (źródło: materiały prasowe)

Virgilia Sapieha, Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk (źródło: materiały prasowe)

O książce

W 1933 roku młoda Amerykanka przyjeżdża do Polski jako żona księcia Pawła Sapiehy. Trafia do egzotycznego świata polskiej arystokracji, w którym nowojorskie wychowanie musi skonfrontować z zastaną tu rzeczywistością. Z tej perspektywy spogląda na stosunki społeczne panujące w II Rzeczpospolitej, poznaje ówczesną elitę, obserwuje zwiastuny nadchodzącej wojny oraz upadek państwa. Z wrodzonym talentem pisarskim, niepozbawionym ostrza krytyki, odmalowuje fascynujący obraz epoki. Po wybuchu wojny wraca do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostaje cenioną postacią życia literackiego.

Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk
Virgilia Sapieha

Premiera 17 stycznia 2019

Tłumaczenie: Ewa Horodyska
Redakcja: Adam Safaryjski
Seria:  Świadectwa. XX wiek

Komentarze

Świeże i niezwykłe ujęcie przedwojennej Polski. Wiele z tego, co – jak nam się wydaje – pamiętamy o latach 20. i 30. ubiegłego wieku, jest truizmem i stereotypem. Ta książka zadziwi współczesnych czytelników pełnym zrozumienia, choć dalekim od romantyzmu opisem świata, który przeminął.

Anne Applebaum

W czerwcu, gdy wyjechałam z Grenoble, by spotkać się z matką w Paryżu, powiedziałam jej, że chcę wyjść za mąż za polskiego księcia. Uznała ten pomysł za niedorzeczny i zabrała mnie do francuskiego neurologa, który dawał mi zastrzyki z żelaza i dołączał do nich darmowe porady. Stwierdził, że w wieku dziewiętnastu lat nie można się spodziewać, iż zrozumiem, że ten Polak może okazać się oszustem, a w kwestii jego obyczajów moralnych lekarz uniósł jedynie brwi  i ręce ku niebu, odrzucając wszelkie przypuszczenia. Tymczasem ów oszust, powróciwszy do domu na letnie wakacje , oznajmił rodzinie, że pragnie poślubić Amerykankę, o której może powiedzieć niewiele, prócz tego, że mu się podoba. Uznali ten pomysł za niedorzeczny. Aby utrzymać go w ryzach, odcięli mu fundusze. (…)

Tutaj zakładano, że człowiek zostanie tam, gdzie się urodził. Jego droga była wytyczona i musiał po prostu nią podążać. Nawet sami chłopi tak uważali. „Co było dobre dla naszych rodziców, jest dobre i dla nas” – powiedziała wcześniej jedna z kobiet. Nikt tu nie zadawał dzieciom pytania, które w Ameryce jest na porządku dziennym: „Kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz?”. Polska była republiką, ale nie istniała w niej równość szans.

Virgilia Sapieha, Amerykańska księżna

 

O autorce

Virgilia Sapieha, z domu Peterson (1904–1966) – amerykańska krytyczka literacka, dziennikarka, autorka wspomnień. Urodziła się i wychowała w Nowym Jorku. Po zawarciu małżeństwa z księciem Pawłem Sapiehą, w 1933 roku zamieszkała w Polsce – w Siedliskach, w województwie lwowskim na Kresach Wschodnich. Po wybuchu II wojny światowej wyjechała z mężem i dwójką dzieci do Stanów Zjednoczonych. W 1940 roku opublikowała wspomnienia pod tytułem Polish Profile, a dwa lata później powieść opartą na wątkach autobiograficznych Beyond this Shore. Zajmowała się krytyką literacką, również na antenie radiowej i w telewizji. W 1961 roku wydała autobiografię A Matter of Life and Death.

_______________

Spotkanie wokół książki Virgilii Sapiehy
Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
00-324 Warszawa

28 lutego (czwartek) 2019 r., godz.18.00

Dodaj komentarz