Bezlusterkowiec czy lustrzanka – jaki aparat fotograficzny wybrać?

Bezlusterkowiec – co to takiego?

Bezlusterkowiec często określany jest mianem aparatu hybrydowego, a to ze względu na fakt, iż łączy on sobie w funkcje lustrzanki oraz aparatu kompaktowego. Jest on lżejszy i mniejszy od tych pierwszych oraz znacznie bardziej zaawansowanych od drugich. Aparat bezlusterkowy najprościej opisać można jaklo sprzęt pozbawiony luster, które są cechą charakterystyczną cyfrowych lustrzanek. W tym przypadku obraz w wizjerze generowany jest elektronicznie. Bezlusterkowce to urządzenia lekkie oraz poręczne, a to ze względu na ich charakterystyczną konstrukcję, bowiem są to aparaty wyposażone w wymienne obiektywy. Taki sprzęt cieszy się dużą popularnością tak wśród osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią, jak i wśród profesjonalistów. W ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie dało się zaobserwować poszerzenie asortymentu dostępnych na rynku bezlusterkowców. Czas pokazał, że zarówno one, jak i lustrzanki, znajdą swoich odbiorców.

Bezlusterkowiec czy lustrzanka - jaki aparat fotograficzny wybrać?

Bezlusterkowiec kontra lustrzanka

Ze względu na brak luster, body bezlusterkowca może być niewielkie oraz lekkie, zbliżone do niewielkiego aparatu kompaktowego. Lustrzanka ma przeważnie większe oraz cięższe body. Jeśli chodzi o aparat bezlusterkowy, istnieje tutaj możliwość dokupienia wymiennych obiektywów oraz innych, niezbędnych akcesoriów, których asortyment regularnie się poszerza. Co do lustrzanek, dokupić można tu zarówno wymienną optykę, jak i dodatkowe lampy błyskowe. Obraz w wizjerze bezluterkowca jest generowany cyfrowo, zaś w przypadku lustrzanki jest on obrazem odbijanym przez lustra.

Bezlusterkowiec jest urządzeniem stworzonym z myślą o osobach średnio zaawansowanych oraz zawodowcach, a lustrzanka – profesjonalistach. Pierwszy typ aparatu pod wieloma względami nie ustępuje cyfrowym lustrzankom. Świetnie sprawdza się w przypadku fotografii miejskiej, portretowej czy krajobrazowej. Lustrzanki, ze względu na szybszy autofocus, rekomendowane są natomiast do fotografii ślubnej i sportowej. Trudno jednoznacznie zdecydować, który z opisanych powyżej sprzętów lepiej spełnia swoje zadanie. Za bezlusterkowcami przemawiają głównie ich parametry oraz niska waga i wymiary.

Co wziąć pod uwagę wybierając aparat fotograficzny?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup bezlusterkowca czy lustrzanki, pod uwagę wziąć należy zbliżone do siebie parametry takie, jak chociażby:

 • Matryca – szczególną uwagę należy zwrócić zarówno na jej rodzaj, jak i rozmiar. Dużą popularnością cieszą się między innymi matryce APS CMOS o wielkości 23,6×15,8 milimetra.
 • Rozdzielczość – to kluczowy parametr, który uwzględnić należy zarówno wówczas, gdy chcemy zakupić bezlusterkowca, jak i wtedy, kiedy interesuje nas lustrzanka. Najlepsze rozwiązanie to model o możliwie jak największej rozdzielczości.
 • Stabilizacja obrazu – aparat posiadać może ją w body lub obiektywie. Najbardziej uniwersalne i skuteczne rozwiązanie to zakup body ze stabilizację obrazu. Do takiego sprzętu podłączyć będzie można w pełni dowolny obiektyw.
 • Ekran – kluczowe są tutaj jego wymiary oraz funkcjonalność. Niezwykle praktyczne są modele, gdzie jest on odchylany – w znaczący sposób ułatwia to korzystanie ze sprzętu.
 • Obiektyw – decydując się na zestaw określany mianem kitowego, znaleźć będzie można w nim body i obiektyw; przeważnie bazowy o uniwersalnych parametrach, z pomocą którego będzie można wykonać fotografię sytuacyjną, zdjęcie architektury lub zrobić lekkie przybliżenie. Nie jest to natomiast obiektyw portretowy czy przeznaczony do tworzenia pejzaży. Przed zakupem warto sprawdzić, jakiego rodzaju obiektyw będzie można w przyszłości dokupić do wybranego body.
 • Marka – tak lustrzanki cyfrowe, jak i bezlusterkowce znaleźć można w ofercie wielu wiodących marek. Przykładem wiodącej firmy jest między innymi Nikon.
 • Cena – często cena lustrzanki cyfrowej jest wyższa niż bezlusterkowca, lecz nie jest to regułą. Szczególną uwagę zwrócić należy nie tylko na koszt body aparatu, lecz także ceny dedykowanych obiektywów.
 • Opinie innych fotografów – przed zakupem bezlusterkowca czy lustrzanki warto zorientować się, jakie opinie krążą w sieci na temat interesujących nas modeli. Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się z galeriami fotografii wykonanych z użyciem poszczególnych sprzętów.

Dla kogo bezlusterkowiec, a dla kogo lustrzanka?

Podsumowując, bezlusterkowiec stanowi doskonałe rozwiązanie tak dla amatorów, jak i dla profesjonalistów, dla których kluczowych kwestią są gabarytu posiadanego przez nich sprzętu – taki aparat bez obaw można schować do kieszeni. To grupa urządzeń, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Wpływ na to między innymi fakt, iż pozwalają one na pełni komfortowe wykonywanie zdjęć bez względu na panujące aktualnie warunki. Lustrzanka to natomiast najlepsze rozwiązanie dla zawodowców oraz osób, dla których problemem nie jest nieco większe body aparatu. Bogaty wybór dostępnych urządzeń sprawia, że każdy fan fotografii znajdzie na rynku model dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb. Oprócz dobrego sprzętu należy znać podstawowe funkcje i zagadnienia związane z fotografią. Swój warsztat fotograficzny można doszlifować na wielu kursach fotograficznych dostępnych dla każdego amatora fotografii. Umiejętności i talent w połączeniu z dobrym sprzętem mogą stworzyć niesamowite zdjęcia, które zachwycą niejednego odbiorcę.

_______________

Źródła:

 • https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/mirrorless/overview.page
 • https://www.swiatobrazu.pl/bezlusterkowce-po-co-dlaczego-i-dla-kogo-przeglad-29979.html
 • http://fototipy.pl/porady/lustrzanka-czy-bezlusterkowiec-roznice-wady-zalety/
 • https://fotoblogia.pl/9095,co-to-jest-bezlusterkowiec

Dodaj komentarz