• 2019-02-25

19. Tydzień Kina Hiszpańskiego

14 marca 2019 r. rozpocznie się Tydzień Kina Hiszpańskiego, jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii z Półwyspu Iberyjskiego. Odbywający się w dziesięciu polskich miastach festiwal to wyjątkowa okazja, by zobaczyć najpopularniejsze i najczęściej nagradzane filmy ubiegłego sezonu.

Plakat 19. Tydzień Kina Hiszpańskiego (źródło: materiały prasowe)

Plakat 19. Tydzień Kina Hiszpańskiego (źródło: materiały prasowe)

Podczas 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego będziemy intensywnie wsłuchiwać się w głosy najmłodszego pokolenia hiszpańskich reżyserów i reżyserek. Ich świeże spojrzenie na problemy podejmowane przez krajową kinematografię, oraz poszukiwanie nowych dróg, którymi może podążać, wyznaczą kierunki rozwoju hiszpańskiego kina i jego kształt na wiele kolejnych lat.

Właśnie dlatego dwa najważniejsze tytuły tegorocznego programu – film otwarcia i film zamknięcia – to tytuły wyreżyserowane przez debiutujących twórców.

Film otwarcia – „Kochani bracia i siostry”

Tydzień Kina Hiszpańskiego otworzy katolicka komedia kryminalna „Kochani bracia i siostry” w reżyserii Marty Díaz de Lope Díaz, debiutantki nagrodzonej na najważniejszym festiwalu kina hiszpańskiego w Maladze. Film, łączący elementy czarnego humoru i andaluzyjskich tradycji religijnych, jest jednocześnie przewrotną krytyką patriarchalizmu i afirmacją siły drzemiącej w kobiecej solidarności.

Film zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Maladze oraz nagrodę hiszpańskich krytyków dla najlepszej komedii ubiegłego roku.

Film zamknięcia – „Bez końca”

Filmem zamknięcia 19 edycji festiwalu zostało „Bez końca” – debiut reżyserski braci Césara i Joségo Alendów, zwycięzca nagrody dla najlepszego pierwszego filmu na festiwalu w Maladze. Poruszająca historia o miłości, która dzięki podróży w czasie zyska szansę na nowe zakończenie z doskonałymi rolami Marii León i Javiera Reya, który za rolę swojego imiennika zdobył nagrodę hiszpańskich krytyków i nagrodę na festiwalu w Maladze.

19. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się w dniach 14 marca – 14 kwietnia 2019 r. w wybranych kinach w dziesięciu miastach w Polsce:

Warszawa – Kino Muranów, Kino Luna – 14-21 III
Kraków – Kino Pod Baranami – 14-21 III
Wrocław – Kino Nowe Horyzonty – 15-21 III
Białystok – Kino Forum – 15-21 III
Katowice – Kino Światowid – 18-24 III
Łódź – Kino Charlie – 22-28 III
Gdańsk – Klub Żak – 22-28 III
Gdynia – Gdyńskie Centrum Filmowe – 29-30 III
Poznań – Kino Muza – 5-11 IV
Lublin – Centrum Kultury w Lublinie – 8-14 IV

Organizatorem Tygodnia Kina Hiszpańskiego jest Agencja Promocji Mañana we współpracy z Ambasadą Królestwa Hiszpanii, Biurem Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce i Instytutem Cervantesa w Krakowie.

_______________

19. Tydzień Kina Hiszpańskiego
14 marca – 14 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz