• 2019-02-24

„Za waszą i naszą niewolę” – filmowe spojrzenie na historię w Muzeum Śląskim

W czwartek, 28 lutego, o godz. 18.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Za waszą i naszą niewolę” opowiadającego o agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację ukazanej z polskiej perspektywy.

„Za waszą i naszą niewolę” – filmowe spojrzenie na historię w Muzeum Śląskim (Źródło: mat. prasowe)

„Za waszą i naszą niewolę” – filmowe spojrzenie na historię w Muzeum Śląskim (Źródło: mat. prasowe)

W 1968 roku polskie wojsko wzięło udział w interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Po kilkudziesięciu latach autorzy filmu Adam Turula oraz Marek Stremecki dotarli do świadków tamtych wydarzeń, ówczesnych żołnierzy i studentów.

Podczas spotkania w Muzeum Śląskim po raz pierwszy zostanie zaprezentowany film dokumentujący relacje uczestników tych zajść, zawierający m.in. niepublikowane dotąd prywatne materiały świadków zdarzeń. Uzupełnieniem projekcji będzie dyskusja specjalistów na temat wydarzeń sprzed ponad pięćdziesięciu lat, którą poprowadzi Mirosław Sokół. W rozmowie udział wezmą dr hab. Grzegorz Studnicki, dr Józef Szymeczek oraz Marek Stremecki, współautor scenariusza.

W dokumencie zaprezentowano zarówno kulisy i przygotowania do planowanej inwazji, sam przebieg interwencji, jak i jej następstwa. Autorzy filmu przedstawili udział żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego w tych działaniach, jednocześnie ukazując sprzeciw, jaki obecność polskich żołnierzy w Czechosłowacji wzbudziła u wielu Polaków. Po raz pierwszy mowa jest o zapomnianej roli Polaków Zaolziańskich, którzy, wspierając Praską Wiosnę, ponieśli za to wysoką cenę. W filmie wypowiadają się historycy oraz uwikłani w te wydarzenia zwykli ludzie i obserwatorzy. W produkcji wykorzystano materiały z kroniki filmowej, a także nieznane fotografie z tamtego okresu.

Film powstał dzięki Muzeum Historii Polski i portalowi historycznemu dzieje.pl przy dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reżyserem i współscenarzystą filmu jest Adam Turula – historyk, dziennikarz i producent filmowy, wielokrotnie nagradzany za filmy o tematyce historycznej, autor głośnego dokumentu „Tragedia Górnośląska 1945”. Drugi współautor scenariusza – Marek Stremecki – jest dziennikarzem radiowym, publicystą specjalizującym się w tematyce PRL-u, scenarzystą filmowych dokumentów historycznych i rzecznikiem Muzeum Historii Polski.

Emisja filmu oraz panel dyskusyjny odbędą się w audytorium Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego na poziomie -4. Wstęp wolny.

_______________

„Za waszą i naszą niewolę”
– filmowe spojrzenie na historię w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice

28 lutego 2019 r., godz. 18:00

Dodaj komentarz