Plebiscyt must have – Znak jakości dla najlepszych

10 marca 2019 upływa termin nadsyłania nominacji do organizowanego przez Łódź Design Festival plebiscytu must have. To dla projektantów i producentów wyjątkowa szansa na uzyskanie znaku jakości, którym mogą posługiwać się w kraju i za granicą.

must have festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

must have Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co roku w plebiscycie must have wyróżniane są najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów. Plebiscyt powstał, by upowszechnić dobry polski design i dzięki temu promować rodzimy biznes oraz projektantów. To swego rodzaju rekomendacja konsumencka: wyróżniony przedmiot po prostu warto mieć. – Przyznajemy znak jakości must have po to, żeby współpraca projektanta i producenta, a przede wszystkim jej efekty, miały szansę zaistnieć w ogólnej świadomości – mówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

Rada Ekspertów, składająca się z uznanych architektów, przedstawicieli mediów oraz najważniejszych ośrodków wzornictwa w Polsce, przeprowadza monitoring rynku i nominuje kilkadziesiąt najlepiej zaprojektowanych produktów. Następnie podczas obrad wskazuje najlepsze przedmioty, odzwierciedlające aktualne trendy panujące na polskim rynku, ale również rekomenduje te, które mogą stanowić, zgodnie z nazwą plebiscytu, obiekt pożądania.

W 2019 roku w składzie Rady Ekspertów znajdują się: Magda Świć i Paweł Rafa (LABEL Magazine), Małgorzata Szczepańska (Elle Decoration), Maria Ostrowska (Instytut Adama Mickiewicza), Olga Łosiak (Izabela Bołoz Studio), Przemo Łukasik (medusagroup), Robert Majkut (Robert Majkut Design), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa), Ewa Trzcionka (DesignAlive), Anna Grużewska (Czas na Wnętrze), Agnieszka Polkowska (TRENDSPOT), Agnieszka Gruszczyńska-Hyc (M jak Mieszkanie), Michał Mazur (Trendnomad.com), Ewa Kowalewska-Kondrat (HAREL Blog), Dominika Olszyna (Wirtualna Polska) oraz Michał Piernikowski (Dyrektor Łódź Design Festival).

Wszyscy członkowie Rady Ekspertów zostali poproszeni o przygotowanie od 10 do 20 rekomendacji dla produktów, które ich zdaniem powinny powalczyć o znak jakości must have 2019. – W mojej codziennej pracy liczy się człowiek, jego system potrzeb i wartości oraz ekosystem, w którym żyje. W czasach, kiedy mamy już wszystko i nadmiar przedmiotów zaczyna nam doskwierać, szukam realizacji i myślenia holistycznego, biorącego pod uwagę nie tylko nasz współczesny styl życia, ale i środowisko. Określenie must have kryje w sobie imperatyw posiadania. Jeżeli dzisiaj musimy coś mieć, to posiadajmy rzeczy, które propagują dobre praktyki, szerzą takie też wartości, są potrzebne i spowodują, że dzięki nim będziemy mogli konsumować mniej, a lepszej jakości. Podczas głosowania będę też szukać projektów, które reprezentują dizajn nie tylko jako dziedzinę zajmującą się rozwiązywaniem bieżących problemów, ale również jako metodę projektowania przyszłości – zapowiada Agnieszka Polkowska, która w gronie ekspertów plebiscytu znalazła się po raz pierwszy.

Do plebiscytu mogą również samodzielnie zgłaszać się producenci i projektanci. Proponowane obiekty muszą być dostępne w sprzedaży detalicznej w Polsce oraz spełniać jedno z poniższych kryteriów:

  • muszą być wyprodukowane przez polskie firmy we współpracy z projektantami z  Polski;
  • muszą być wyprodukowane przez polskie firmy we współpracy z projektantami z zagranicy;
  • muszą być wyprodukowane przez firmę zagraniczną we współpracy z polskim projektantem.

W 2019 roku do must have można zgłaszać wdrożenia w następujących kategoriach: meble, moda (ubiór, biżuteria, akcesoria), wyposażenie (oświetlenie, akcesoria), budownictwo i akcesoria, ogród, elektronika, sport i rekreacja, dziecko, zdrowie i uroda oraz hobby, rozrywka, edukacja. Zgłoszenia przyjmowane są nieodpłatnie, a ich ilość jest nieograniczona.

Obrady Rady Ekspertów mają na celu wyłonienie od 60 do 80 przedmiotów godnych polecenia, które otrzymają nieodpłatny znak jakości must have. Wyróżnieni mają także możliwość zaprezentowania swoich produktów na wystawie zbiorowej podczas Łódź Design Festival. Fundatorem statuetek w plebiscycie must have jest Porcelana Krzysztof z Wałbrzycha, jeden z czołowych producentów porcelany w Polsce i jedna z najstarszych zachowanych fabryk porcelany na Śląsku.

Nadchodząca edycja Łódź Design Festival upłynie pod hasłem „Dobre życie”. Organizatorzy zachęcą publiczność do zastanowienia się, co ono oznacza i czy można je osiągnąć dzięki projektowaniu przedmiotów, miast, usług. Wśród gości specjalnych tradycyjnie znajdą się czołowi polscy projektanci, architekci, ilustratorzy i marketingowcy.

_______________

Plebiscyt must have
Łódź Design Festival

Termin nadsyłania nominacji do must have: do 10.03.2019
Festiwal potrwa od 17 do 26 maja 2019.

Formularz zgłoszeniowy: http://musthave.lodzdesign.com/pl/formularz-zgloszeniowy/
Regulamin plebiscytu: http://musthave.lodzdesign.com/pl/regulamin/

Dodaj komentarz