Obchody 140-lecia urodzin Kazimierza Malewicza w Polsce

22 lutego 2019 r. w Warszawie w historycznym Hotelu Polonia Palace w Warszawie o godzinie 12.00 odbędzie się konferencja prasowa inaugurująca obchody Roku Kazimierza Malewicza w Polsce.

Obchody 140-lecia urodzin Kazimierza Malewicza w Polsce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obchody 140-lecia urodzin Kazimierza Malewicza w Polsce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z okazji 140-lecia urodzin (23 lutego 1879) Kazimierza Malewicza, wychowanego w polskiej szlacheckiej rodzinie z tradycjami Rzeczpospolitej, zostanie on ponownie powitany entuzjastycznie przez Warszawę w miejscu, w którym twórca „Czarnego Kwadratu“ miał wystawę w 1927 r.

W konferencji dotyczącej Roku Malewicza w Polsce, jego życia i twórczości, udział wezmą polscy i międzynarodowi historycy sztuki, przedstawiciel MKiDN, Józef Piwkowski – Prezes Stowarzyszenia Edukacji i Postępu STEP oraz Iwona Malewicz, reprezentantka rodziny Malewicza.

W programie uroczystości urodzin będą dwie ekspozycje oraz performance. Na wystawie „Kwadrat Plus“ prezentowane będą obrazy artystów współczesnych z Białorusi, którzy zainspirowani są twórczością „ojca suprematyzmu“. Natomiast w Salonie Kazimierza Malewicza będą zaprezentowane pochodzące z prywatnej kolekcji, unikalne eksponaty, artefakty dotyczące życia i twórczości Malewicza oraz jego wystawy z 1927 w Warszawie.

Po uroczystej inauguracji i przemówieniach zaprezentowany zostanie multimedialny projekt na podstawie spektaktlu „SupreMALEWICZ”.

Performance „SupreMALEWICZ”

W marcu 1927 roku w Hotelu Polonia Palace w Warszawie miała miejsce pierwsza wystawa Kazimierza Malewicza przygotowana przez Władysława Strzemińskiego i przedstawicieli grupy architektów i plastyków Praesens oraz grona zwolenników jego sztuki. Artysta zaprezentował na wystawie dzieła sztuki ze wszystkich okresów swojej twórczości. Było ich ponad 31, w tym obrazy olejne, rysunki na papierze, tablice teoretyczne, manuskrypty i architektony – modele utopijnej architektury. Podczas wystawy Kazimierz Malewicz wygłosił odczyt w języku polskim pod tytułem „Analiza współczesnych kierunków artystycznych”.

Spektakl o tytule „SupreMALEWICZ”, który zostanie zaprezentowany podczas otwarcia wystawy to wyjątkowa podróż po świecie suprematystycznych wizji i idei Kazimierza Malewicza, które w kontekście artystycznej konfrontacji z tekstami literackimi artysty, jego wierszami, manifestami i teoretycznymi dziełami pozwolą widzowi spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy na malarskie dokonania artystyczne Kazimierza Malewicza.

„SupreMALEWICZ” pokaże Kazimierza Malewicza jako artystę piszącego, opisującego, objaśniającego, dopełniającego Obraz – Słowem, jednocześnie tworzącego nowe formy i struktury poetyckie.

Poezje Kazimierza Malewicza są tematycznie bardzo różnorodne, często przechodzą one w prozę i są kompozycyjnie bardzo dalekie od poetyckich szablonów i norm. Wiersze tworzył artysta często w zaumie – języku transracjonalnym, w którym ważną rolę odgrywały rytm i dźwięk, co jednocześnie stanowiło podstawowy element poezji suprematystycznej. W notatniku artysty z lat dwudziestych na osobnej kartce pojawił się dystych:

„cel muzyki

milczenie…”

On też wieńczy dzieło poetyckie Kazimierza Malewicza. Tu właśnie rozpoczyna się performatywne zdarzenie teatralne w formie podróży po kosmicznym świecie idei Kazimierza Malewicza.

Spektakl będzie swoistą wędrówką po żywiołach artystycznych świata Kazimierza Malewicza, rozbijających wzajemnie struktury form i tradycyjnych konwencji rzeczywistości nas otaczających wprowadzając widza w dynamizm obrazów radykalnie odrzucających przeszłość, kierując się tylko w jedną stronę – przyszłość. Sceny będą oparte na konstrukcji nakładania się na siebie obrazów planów żywych (wykonawców) i planów filmowych (projekcje).

Widz będzie konfrontowany ze słowem aktora i fragmentem dźwiękowego dokumentu, projekcja filmowa live realnej przestrzeni gry, oraz dokumentalnym obrazem wplecionym w dramaturgiczną całość: Jedna forma działań nakłada się na kolejną, wtapia się w nią, potęgując dynamizm zdarzeń scenicznych, stwarzając wielość poziomów i planów gry.

Projektowane holograficzne w przestrzeni obrazy wprowadzą gości w „Kosmos Malewicza” i zaprezentują szerokie spektrum artystyczne Geniusza XX wieku. Tło muzyczne spektaklu stanowić będą utwory Skriabina, Mariuszyna, Lutosławskiego. Wykonawcami tego przedsięwzięcia będą postacie świata artystycznego, dla których Malewicz stanowi wciąż żywą inspirację w ich artystycznych poszukiwaniach. Reżyserem Performance jest Michał Nocoń, polski reżyser o bardzo bogatym dorobku artystycznym.

Pomysłodawczynią spektaklu jest c, wnuczka brata Kazimierza Malewicza, która niestrudzenie od wielu lat, poprzez krajowe i międzynarodowe projekty i wystawy, propaguje spuściznę artystyczną jej słynnego przodka.

Iwona Malewicz jest ubiegłoroczną laureatką Honorowego Orderu Zasłużona dla Kultury Polskiej.

Kazimierz Malewicz

140 lat temu, 23 lutego 1879 roku w Kijowie w polskiej rodzinie, urodził się prekursor sztuki nowoczesnej, reformator sztuki abstrakcyjnej, malarz, pedagog, teoretyk sztuki, poeta i filozof. Kazimierz Malewicz zasłynął jako czołowy artysta awangardy XX wieku, twórca i Ojciec Suprematyzmu, którego duch i dokonania są nadal żywe w naszej kulturze i są nieustannie wciąż inspiracją dla niezliczonej ilości ludzi sztuki tak w Polsce, jak i na całym świecie. Jest wciąż przejrzystym przykładem politycznej rzeczywistości europejskiej – konglomeratem bogactwa i wielorodnych kultur.

Domu rodzinnego i miejsca, w którym się urodził, ze świadomością korzeni i czasu historycznego, w którym przyszło mu żyć. w tej wielce zawiłej wędrówce poprzez meandry polityki i społeczeństwa, szukał swojego szczególnego miejsca w sztuce.

„Podstawę istnienia nowej sztuki (…) stanowią prace Malewicza – artysty wielkości niezmiernej – olbrzyma decydującego o losach sztuki przez całe stulecia. Tam, gdzie Picasso zaprzestał na samym początku i skierował się wstecz – podążał Malewicz i dotarł… – do suprematyzmu“.

Władysław Strzemiński (1922)

_______________

Obchody 140-lecia urodzin Kazimierza Malewicza w Polsce

Inauguracja: 22 lutego 2019 r., godz. 12:00
Hotel Polonia Palace w Warszawie
al. Jerozolimskie 45
00-692 Warszawa

1 komentarz do artykułu “Obchody 140-lecia urodzin Kazimierza Malewicza w Polsce”

  1. Jana

    Już po spektaklu, jednak wciąż mam go przed oczami. Nie był to jednak zamierzany Supremalewicz z hologramami, lecz inny spekrtakl performatywny pt. Poetica Malewicza w reżyserii i ze scenografią artysty malarza Arnolda Ananicza, który zagrał w nim główną rolę samego twórcy Czarnego Kwadratu. Wiersze i odezwy Malewicza – tak mało znane szerszej publiczności, interpretowali artyści oraz krewna i pomysłodawczyni wydarzenia Pani Iwona Malewicz. Te recytacje wtopione były w niemal mistyczny nastrój, tworzony przez znakomitą muzykę przełomu wieków, wykonywaną przez artystów Opery Narodowej i Orkiestry Polskiego Radia, taneczny performance w wykonaniu artysty Baletu, “spacerujące” po scenie kopie obrazów Malewicza, “latające ulotki z malewiczowskimi figurami i tekstami. Dziękujemy wszystkim za to niezwykłe widowisko!!!

Dodaj komentarz