Dzieła Utracone Muzeum Niepodległości w Warszawie

Na wystawie „Dzieła Utracone” w Muzeum Niepodległości w Warszawie pokazanych zostanie trzynaście kopii utraconych podczas II wojny światowej prac. Tworzenie kopii tych dzieł to główne założenie działalności Fundacji Dziedzictwa Kultury Polskiej. Znajdą się tam kopie obrazów: Franciszka Ejsmonda, Rafaela Santi, Aleksandra Gierymskiego, Maurycego Gottlieba, Ambrożego Mieroszewskiego, Władysława Czachórskiego. Marcello Bacciarellego, Anthonego van Dycka, Tadeusza Pruszkowskiego, Edwarda Grutznera, Władysława Lama, Józefa Chełmońskiego,  Romualda Chojnackiego oraz grafika Albrechta Durera. W projekcie wzięli udział: Sylwia Janowska, Aleksandra Pędzisz, Arkadiusz Siarkowski, Tomasz Jaxa-Kwiatkowski, Łukasz Piotr -Towpik, Ewa Jasek oraz Mariusz Zdybał.

Wystawa Dzieła Utracone w Muzeum Niepodległości w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Dzieła Utracone w Muzeum Niepodległości w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem wystawy jest przywrócenie pamięci o utraconych dobrach kultury, rozpowszechnianie wiedzy o autorach zaginionych dzieł, rozwijanie świadomości narodowej i kulturowej. A także – wzrost zainteresowania sztuką i poszerzanie świadomości historycznej społeczeństwa. Muzeum wyraża przekonanie, że rozpowszechnianie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania.

Głównym motto prezentacji jest „Z przeszłości w przyszłość poprzez teraźniejszość” – stworzenie pomostu pomiędzy tym co było, a tym co jest.

W dokumentacji zagubionych dzieł brakuje niemal wszystkiego. Dobrych, kolorowych fotografii, opisów prac. Muzeum dysponuje jedynie szczątkami informacji o tym, jak dany obraz mógł wyglądać. Tym bardziej chapeau bas dla artystów, którzy podjęli się tego niezwykle trudnego zadania. Zdecydowali się niemal bez wahania, na zmierzenie się ze spuścizną naszego dziedzictwa kulturowego. Jak mówiła Sylwia Janowska, artystka, która dla Fundacji namalowała trzy kopie, to zadanie uczy ją od nowa malarstwa. Trzeba poznać warsztat danego artysty, spędzić długie godziny w muzeach na przyglądaniu się kolorystyce, detalom, pociągnięciom pędzla. Trzeba wgłębić się w życiorys, przeczytać biografię. To wymaga wiele czasu, uwagi i poświęcenia. Możemy sobie tylko wyobrazić jak trudno jest postawić przysłowiową pierwszą kropkę na płótnie, stając przed tak ważnym zadaniem. Jak trudno jest wejść w świat nieżyjącego już artysty i spróbować odczuwać to, co odczuwał on. Prawie niemożliwe, a jednak artystom się to udało.

To co zobaczymy na wystawie w Bramie Bielańskiej to jakby możliwość wejścia do świata, który został Nam zabrany, zagrabiony i zapomniany, a był naszą własnością, jakże piękną i wyjątkową. To jedyna taka okazja, aby wręcz namacalnie zmierzyć się z historią. To nasza wspólna tradycja i spuścizna narodowa, która została nam odebrana. Przywracając pamięć w Naszych sercach, rozpalamy ogień który będzie tlił się już na zawsze.

_______________

Dzieła Utracone – wystawa zrekonstruowanych dzieł sztuki z polskich kolekcji utraconych podczas ii wojny światowej

Muzeum Niepodległości w Warszawie
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa

Wernisaż: 21 lutego 2019 r., godz. 18:00Sala audiowizualna im. Karola Beyera
Wystawa czynna do 31 marca 2019 r.

Dodaj komentarz