Szacowanie kosztów montażu inteligentnego systemu sterowania domem

Wiele powstających obecnie obiektów budowlanych to tzw. domy inteligentne. Rozwój technologii, sprawia że możliwe jest stosowanie wielu rozwiązań, dzięki którym mieszkańcy takiego domu mają zapewniony wyjątkowy komfort oraz bezpieczeństwo. Urządzenia stosowane w domach inteligentnych tworzą spójny system, którym można sterować zgodnie ze swoimi potrzebami. Dzięki systemowi automatyki budynkowej i systemowi zarządzania budynkiem można sporo zaoszczędzić i ułatwić sobie życie.

Dom inteligentny – co to jest?

Dom inteligentny wyposażony jest w system automatyki budynkowej, który daje możliwość wygodnego sterowania urządzeniami domowymi. Dzięki temu można niektóre działania ograniczyć do minimum, ponieważ system ten można zaprogramować tak, aby poszczególne sprzęty komunikowały się ze sobą. Oczywiście warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, jakie zapewnia np. inteligentny dom – Zamel.com. Jest to nowoczesny system, który pozwala m.in. na sterowanie systemami alarmowymi, oświetleniem, klimatyzacją i wentylacją, ogrzewaniem, żaluzjami i roletami, otwieraniem drzwi i okien, a także bramy wjazdowej i garażowej. Ponadto może on również zarządzać systemem pogodowym i nawadniania.

System automatyki budynkowej można jeszcze bardziej unowocześnić za pomocą systemu zarządzania budynkiem, czyli BMS. Rozwiązanie to pozwala na stworzenie mechanizmu zarządzania każdym systemem automatycznego sterowania, jaki znajduje się w danym budynku. Pozwala to zintegrować systemy w jeden, co ułatwia kontrolowanie ich pracy i parametrów. Automatyka budynkowa świetnie sprawdza się w większych obiektach, np. hotelach, biurowcach czy centrach handlowych, ponieważ pozwala na zarządzanie całym budynkiem z jednego miejsca. Zobacz również Czym różni się system automatyki budynkowej od BMS – systemu zarządzania budynkiem?

Jakie zalety mają budynki inteligentne?

Dom inteligentny to przede wszystkim większy komfort mieszkańców, większe poczucie bezpieczeństwa oraz niższe zużycie energii. Poszczególnymi systemami można sterować za pomocą telefonów komórkowych, tabletów, laptopów czy pilotów. Istnieje również możliwość wydawania poleceń przez internet, dzięki czemu domem można zarządzać dosłownie z każdego miejsca. Dzięki systemom, które sterują ogrzewaniem, klimatyzacją czy oświetleniem można sporo zaoszczędzić. Istnieje możliwość ustawienia poszczególnych urządzeń w taki sposób, aby jeszcze bardziej zwiększyć oszczędności, np. ogrzewanie może się uruchamiać dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej określonej w systemie.

Dom inteligentny raz na zawsze eliminuje problem z tym, czy np. kuchenka jest wyłączona. Zarówno kuchenkę, jak i żelazko czy inny sprzęt można wyłączyć zdalnie, co znacząco poprawia bezpieczeństwo i komfort życia, a także zwiększa oszczędność prądu.

Inteligentny system sterowania domem – ile to kosztuje?

Każdy dom inteligentny składa się z wielu elementów, które dobierane są indywidualnie. Z tego właśnie względu dokonanie wyceny jest możliwe dopiero po przeanalizowaniu potrzeb konkretnego inwestora. Na koszt ma wpływ przede wszystkim liczba oraz zakres instalacji, które mają być zautomatyzowane. Za najprostszy system trzeba zwykle zapłacić kilkanaście tysięcy złotych, natomiast bardzo rozbudowane wersje mogą kosztować nawet 100 tysięcy złotych, przy czym granica ta jest dość płynna.

Dodaj komentarz