• 2019-02-18

Otwarcie wystawy czasowej „Pierwsze lata niepodległości – Białystok”

19 lutego 2019 roku o godz.14:00 w Muzeum Wojska w Białymstoku zostanie otwarta wystawa „Pierwsze lata niepodległości – Białystok”.

Grafika promująca wydarzenie (MWB) (źródło: materiały prasowe)

Grafika promująca wydarzenie (MWB) (źródło: materiały prasowe)

Kiedy 11 listopada 1918 r. we francuskiej miejscowości Compiegne podpisywano rozejm kończący I wojnę światową, w Warszawie zapanowała euforia. Późniejszy premier II RP Jędrzej Moraczewski pisał: Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie!

Warszawa, Kraków, Łódź, Kielce wszędzie udzielała się euforia. Co działo się w Białymstoku? Tutaj mieszkańcy na niepodległość musieli poczekać. Prawie cztery miesiące trwały pertraktacje nad umowami które miały skutkować wyjazdem stacjonujących tu żołnierzy niemieckich. Nasz dzień niepodległości przypadł na 19 lutego 1919 roku.

Wystawa składa się z trzech części. W pierwszej pokazane są poczekalnie dworca kolejowego wraz z kolejarzem odliczającym czas do białostockiej niepodległości. Następnie widzimy symboliczną wymianę żołnierzy niemieckich – odjeżdżających i żołnierzy polskich, którzy do niego wkraczają. Ostatni moduł wystawy przybliża historię pierwszej administracji białostockiej, oraz  zdarzenia z sierpnia 1920 r.- Bitwy Białostockiej, która zdaniem autorów ekspozycji – stanowi ostatni etap drogi do suwerenności miasta.

Msza polowa na Rynku Kościuszki z okazji wejścia wojsk polskich do Białegostoku, 22lutego 1919 roku. Fotografia w zbiorach MWB (źródło: materiały prasowe)

Msza polowa na Rynku Kościuszki z okazji wejścia wojsk polskich do Białegostoku, 22 lutego 1919 roku. Fotografia w zbiorach MWB (źródło: materiały prasowe)

Autorami ekspozycji są Piotr Białokozowicz i Mateusz Budzyński. Wystawa przygotowana została we współpracy z Archiwum Państwowym w Białymstoku, Muzeum Historycznym w Ełku, Stacja Muzeum oraz Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

_______________

Wystawa „Pierwsze lata niepodległości – Białystok”

Otwarcie: 19 lutego 2019 roku, godz. 14:00

Muzeum Wojska w Białymstoku
Sala wystaw czasowych
ul. Kilińskiego 7
15-089 Białystok

Dodaj komentarz