• 2019-02-18

Obrazośnienie – wystawa interaktywna

W sobotę, 16 lutego o godz. 16.00 na 2. piętrze Muzeum Współczesnego Wrocław zostanie otwarta kolejna odsłona Samoobsługowego Muzeum pt. „Obrazośnienie” autorstwa Magdaleny Skowrońskiej i Patrycji Mastej.  Podczas otwarcia dźwięk gongu w wykonaniu Magdaleny Pytkowskiej poprowadzi gości między jawą i snem, a niezwykłe słodycze z wróżbą będą drogowskazem do krainy Obrazośnienia.

Wystawa interaktywna: Obrazośnienie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa interaktywna: Obrazośnienie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jeśli nie oddzielilibyśmy się od śnienia,

 to do rozumienia snów nie musielibyśmy

 stosować skojarzeń”

Arnold Mindell

 Choć często o tym zapominamy, codziennie wybudzamy się z krainy snu do „świata jawy”. Sekwencja ulotnych obrazów, to często jedyne, co z tego pamiętamy. Od przyjemności zanurzenia się w sen do zrozumienia go istnieje ogromna przepaść. Język snu ma swój własny alfabet, a wyrażanie go w języku mówionym pozbawia to doświadczenie właściwej mu głębi. Jedynie śniący ma do niego czasowy dostęp, który wytraca się w miarę zwiększania ilości bodźców napływających z rzeczywistości. To co z niego zostaje wydaje się być nieprzetłumaczalne.

Wejdź w oniryczny pejzaż, który pozwoli Ci śnić na jawie. Daj się ponieść intuicji i z symbolicznych elementów wyraź to, co w języku niewyrażalne.

Wystawa interaktywna Obrazośnienie to przestrzeń, która zaprasza do wejścia w proces twórczy i zwizualizowania swojego wewnętrznego snu, który przydarza się nam się nieustannie – nawet wtedy, gdy nie jesteśmy tego świadomi. Wg Arnolda Mindella i jego koncepcji Śnienia – jawa nie różni się od świata snu, a my stale jesteśmy w nim pogrążeni. To czego codziennie doświadczamy na poziomie subtelnych, zwykle marginalizowanych odczuć i wrażeń, manifestuje esencję Śnienia. Zwykle, zbyt zajęci „realnością”, przeoczamy to, co dla nas naprawdę istotne. Sen podsuwa nam te doznania pod postacią pozornie niezrozumiałych abstrakcyjnych wizji. W nich wyrażają się m.in. nagromadzone podczas dnia niepokoje, dokonuje synteza myśli, a także generowane są nowe pomysły i potężne wglądy.

 Przestrzeń wystawy została zaprojektowana jako narzędzie do „świadomego Śnienia” – wyrażania skumulowanych w umyśle i ciele napięć pod postacią surrealistycznych kolaży. To miejsce ulokowane poza rzeczywistością czerpie z mocy symboli oraz wieloznaczności języka, z których jest budowana narracja snów na wystawie. Wykorzystanie poetyki snu umożliwia Nam, bawiącym się instalacją, poczucie swobody emocjonalnej i behawioralnej, a także pozwala puścić wodze intuicji i wyobraźni. Narzędziem do interpretowania układanych snów jest przewodnik opisujący mechanizmy rządzące tą krainą. Ułatwi on dotarcie do znaczeń, które sami zapisaliśmy w intuicyjnie ułożonych kompozycjach. Instalacja „Obrazośnienie” pozwala zinterpretować i zrozumieć własne śnienie na jawie.

Wejrzyj w siebie. Jaki sen śnisz? A może to pewien sen śni Ciebie?

_______________

Obrazośnienie – wystawa interaktywna
Autorki projektu: Patrycja Mastej i Magdalena Skowrońska

Muzeum Współczesne Wrocław
pl. Strzegomski 2a
53-681 Wrocław

Samoobsługowe Muzeum, 2. piętro

16.02–30.12.2019
Otwarcie: 16.02.2019, godz. 16.00.

 

Dodaj komentarz