• 2019-02-18

Dies Natalis Copernici – 546. rocznica urodzin Kopernika

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 19 lutego 2019 r. do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego na imprezę okolicznościową Dies Natalis Copernici związaną z 546. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Tematem wydarzenia W stronę Marsa będą plany badań i podboju Czerwonej Planety.

Mikołaj Kopernik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mikołaj Kopernik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gość wieczoru

Gościem wieczoru będzie dr Anna Łosiak – geolożka planetarna, badająca małe kratery uderzeniowe na Ziemi. Obecnie pracownik na Uniwersytecie w Exeter w Wielkiej Brytanii. Związana jest z Instytutem Nauk Geologicznych PAN, gdzie zajmowała się badaniami powierzchni Marsa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Pani dr Anna Łosiak przedstawi krótką prelekcję na temat spodziewanych rezultatów pracy misji Insight. W misji Insight wykorzystywane jest skonstruowane w Polsce urządzenie KRET. Lądownik Insight z powodzeniem zakotwiczył na Marsie 26 listopada 2018 r. i rozpoczął swoją pracę. Jest to niezwykle pionierskie zadanie, gdyż do chwili obecnej prace w płaszczu planety Mars nie były jeszcze prowadzone. KRET będzie odpowiedzialny za pobranie z głębokości ok. 5 m próbek gruntu marsjańskiego. Uzyskane wyniki mogą zrewolucjonizować naszą wiedzą o planecie Mars.

Lądownik marsjański Eagle

W kolejnym punkcie wieczoru wystąpią konstruktorzy prototypu lądownika marsjańskiego Eagle. Studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy zdobyli już laury w konkursie NASA i The Mars Society pod nazwą „Red Eagle” – International Student Engineering Contest to Design Mars Lander. Lądownik „Eagle” został zaprojektowany tak, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń ładowni potencjalnej rakiety nośnej projektowanej przez NASA – „Space Launch System”. Jako konstrukcję nośną wykorzystano kadłub półskorupowy, który pozwolił na uzyskanie optymalnego stosunku wymaganej wytrzymałości do masy. Przestrzeń ładunkowa zaprojektowana została w ten sposób, że moduł windy bez problemu może być wymieniony na moduł umożliwiający podtrzymanie życia dla ludzi.

Pokaz w Sali Królewskiej

O 18:40 w Sali Królewskiej będzie miał miejsce pokaz prototypu lądownika Eagle i innych urządzeń związanych z eksploracją kosmosu.

Koncert

Uzupełnieniem wieczoru będzie koncert polskiego zespołu Xenony. Zespół wpisuje się w kanon muzyki elektronicznej inspirowanej fantastyką naukową i podróżami międzygwiezdnymi.

Zespół Xenony tworzy trzech miłośników elektronicznych kompozycji. Są to  Piotr Bukowski – synth’s, Paweł Bebech Górski – synth, voc oraz Karol Koszniec – drum machines. Autor projektu muzycznego Piotr Bukowski już w 2014 roku pojawił się z albumem „Xe”. Wydana w kwietniu 2018 roku płyta Polish Space Program to  podróż w celu poszukiwaniu futurystycznych brzmień, która znalazła się wśród najlepszych płyt 2018 wg brytyjskiego The Quietus!

Trio snuje muzyczne opowieści o „Ziemi”, o „Słońcu”, czy „Neptunie”. Chętnie nawiązuje do popkultury. Koncert zespołu Xenony zainteresuje nie tylko fanów naukowej fantastyki, prozy Lema, Philipa K.Dicka czy najnowszych filmów o dalekiej przyszłości, ale także miłośników eksperymentalnych form muzycznych.

Program

g. 17.00
Powitanie gości
Dyrektor dr Marek Rubnikowicz

g. 17.05
Wystąpienie Generalnego Konserwatora Zabytków
dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

g. 17.15
Prelekcja z pokazem
dr Anna Łosiak, Uniwersytet w Exeter
Naukowy podbój Marsa

g. 17.40
Prelekcja z pokazem
Natalia Ćwilichowska i Adrian Krzemiński, Politechnika Wrocławska

Scorpio X – nie tylko łazik marsjański
Anna Wójcik, Politechnika Wrocławska
Projekt koncepcyjny lądownika marsjańskiego Eagle

g.18.00
Koncert Zespołu Xenony
Piotr Bukowski – syntezator
Paweł Bebech Górski – syntezator, vocal
Karol Koszniec – automat perkusyjny

W programie zaprezentowane zostaną utwory z płyty Polish Space Program

g.18.35
Przekazanie darów dla Muzeum Okręgowego w Toruniu

g. 18.40
Pokaz w Sali Królewskiej
Urządzenie EAGLE – model

g. 18.45
Przewidywany koniec spotkania

_______________

Dies Natalis Copernici

19 lutego 2019 r., godz. 17:00
Ratusz Staromiejski w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu
Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń

Dodaj komentarz