• 2019-02-14

XIV Śląski Maraton Fotograficzny

FOTOMARATON a właściwie spotkania z fotografią. Spotkania z fotografią autorską, która oprócz działania na odbiorców obrazem uzupełniona jest osobistymi  autorskimi komentarzami, emocjami, przeżyciami. Kiedy oglądamy fotografie, które podobno powinny „mówić same za siebie” odbieramy je subiektywnie. Odbieramy je tak, jak dyktuje nam to nasza wrażliwość, poziom empatii czy doświadczenia jakie spotkały nas w życiu. Przeżywamy i rozumiemy obrazy po swojemu, czasem tylko odgadując intencje autora. Interpretacja obrazu nie zawsze musi być jednoznaczna i to jest wielka wartość każdego przekazu wizualnego.

Fot. Ewa Wolf (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Ewa Wolf (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obrazy zmieniają się na naszych oczach, jest ich tak wiele, że czasem trudno zgłębić indywidualność czy wyjątkowość pojedynczych fotografii. To właśnie obecność autora pozwala na uzupełnienie jego wypowiedzi. Czasem może być to pełna ekspresji i dynamiki opowieść a czasem historia z mapą i kompasem prowadzącym dokładnie do zrozumienia i jednoznacznej interpretacji. Czasem analiza wewnętrznych przeżyć autora pozwalająca na poznanie go nie tylko jako fotografa, ale przede wszystkim jako człowieka. To właśnie wtedy kiedy słuchając możemy się przekonać czy powstałe obrazy  wywołały śmiech, ciekawość czy wzruszenie poznajemy je w szerszym – AUTORSKIM aspekcie.

Śląski Maraton Fotograficzny jest imprezą cykliczną odbywającą się od 2006 roku, w ramach której co roku podziwiać można  fotografie wielu znanych i cenionych artystów. W poprzednich latach zaproszenie przyjęli m.in: Wojciech Plewiński, Krzysztof Gierałtowski, Witold Krassowski, Tadeusz Rolke, Wojciech Prażmowski, Stanisław Jakubowski, Inez i Andrzej Baturo, Rafał Milach, Karel Cudlin, Jiří Siostrzonek, Anna Musiałówna, Michał Cała, Andrzej Koniakowski, Krzysztof Niesporek, Józef Wolny, Arkadiusz Gola, Arkadiusz Ławrywianiec, Krzysztof Gołuch, Michał Szalast, Joanna Chudy, Mariusz Kubielas, Grzegorz Celejewski, Bogdan Krężel, Łukasz Trzciński, Tomasz Liboska, Michał Jędrzejowski, Bartek Barczyk, Wacław Wantuch, Jerzy Kleszcz, Jakub Ociepa, Maciej Jarzębiński, Tomasz Wiech, Piotr Pietryga, Beata Mendrek, Antoni Kreis, Krzysztof Szlapa, Tomasz Jodłowski, Kaja Rata, Monika Łopacka.

Goście Maratonu

W tym roku odbędą się spotkania z Karoliną Jonderko, Michałem Zielińskim, Mateuszem Piesiakiem oraz Ewą Wolf. Organizator zaprasza również na fotograficzne wspomnienie o Piotrze Szymonie. Gościem specjalnym będzie Mariusz Forecki.

Karolina Jonderko – członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Laureatka wielu prestiżowych nagród, wśród nich: Foto Visura Spotlight Grant, Luceo Student Award, Grand Press Photo. Jej prace prezentowane były podczas międzynarodowych festiwali i wystaw, m.in. Circulation(s) Festival (Francja), Landskorona foto (Szwecja), Noorderlicht Festival (Holandia). W 2015 r. w ramach nagrody Magnum & Ideas Tap Award, odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku. Na swoim koncie ma udział w prestiżowych warsztatach takich jak Joop Swart Masterclass fundacji World Press Photo oraz Edddie Adams Workshops. Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw – te zagadnienia odnajdziemy w cyklach „Autoportret z matką”, „Zaginieni”, „Reborn” i „Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty ­– najbliższych, miejsca, tożsamości. W swojej pracy niezwykłą wagę przykłada do zbudowania osobistej więzi z bohaterami.

Michał Zieliński – fotoreporter i dziennikarz z Krakowa. Zajmuje się tematami związanymi z mniejszościami etnicznymi oraz problematyką społeczną Bliskiego Wschodu, państw postsowieckich. Jako korespondent relacjonował m.in. konflikty w Syrii, Iraku, Palestynie, Libanie oraz w Ukrainie. „Jako fotoreporter w Ar-Rakce byłem dwukrotnie. Podczas mojego pierwszego wyjazdu Syryjskie Siły Demokratyczne przy wsparciu międzynarodowej koalicji próbowały odbić to symboliczne miasto. Walki o nieformalną stolicę tzw. Państwa Islamskiego były zaciekłe. Pamiętam nieustanne bombardowania, ostrzały snajperskie, kobiety i dzieci próbujące uciec przed śmiercią. Chaos na pozycjach.  Rok później do Ar-Rakki wracało życie. Pamiętam upał, wdzierający się w każdy zakamarek pył i smród. Niemal wszędzie brakowało wody i elektryczności, ale uchodźcy zasiedlali zrujnowane domy. Zamiast spokoju, znajdywali w nich miny pułapki oraz ciała tych, którym nie udało się przeżyć wojny. Pomimo trwającego dramatu, ludzie ci próbowali odbudować swoje życie. Samotnie”

Mateusz Piesiak – to urodzony w 1996 roku we Wrocławiu młody fotograf dzikiej przyrody. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, student Politechniki Wrocławskiej, autor wystaw, juror konkursów fotograficznych. W 2011 roku otrzymał tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody Roku w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej na świecie BBC Wildlife Photographer of the Year. Jego zdjęcia i artykuły przyrodnicze publikowane były w krajowych i zagranicznych magazynach, m.in. „The Guardian”, „BBC Wildlife Magazine”. Laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, m.in.: „BBC Wildlife Photographer of the Year”, „Epson International Pano Awards”, „Siena International Photography Awards”, „Moscow International Photography Awards”. Przyrodą interesował się od kiedy pamięta. Fotografuje od 2009 roku, głównie ptaki. „Fotografia przyrodnicza wymaga wiele cierpliwości i wcześniejszego przygotowania, np. budowania specjalnych kryjówek – czatowni.” – mówi. „Często po wielu godzinach zasiadki, wracam do domu z pustymi rękami, bez żadnego zdjęcia na karcie. Jednak gdy w końcu uda mi się zrobić upragniony strzał, wynagradza on wszelkie trudy.”

Piotr Szymon – Wspomnienie, Bożena Cząstka-Szymon i Antoni Kreis

Piotr Szymon (1957-2005) to jeden z najważniejszych śląskich fotografów. Znany głównie z prac dokumentujących człowieka i jego miejsce we współczesnym świecie. Niedoszły prawnik (rozpoczęte studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach), z konieczności pracownik resortu górnictwa (służba wojskowa) trafił w 1996 roku do działu archiwalno-fotograficznego Muzeum Historii Katowic a następnie jako technik fotografii do katowickiej filii ASP. Równocześnie pracował jako instruktor fotografii w domu Kultury „Tęcza” w Tychach. Od 1979 roku był członkiem słynnej, tyskiej grupy fotograficznej KRON. W 1994 roku rozpoczął studia w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, które ukończył egzaminem magisterskim w roku 2001 ze stopniem celującym. Najbardziej znane jego prace to zdjęcia dokumentujące pielgrzymów modlących się w szczególnych miejscach kultu religijnego: w Piekarach Śląskich, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na prawosławnej Grabarce. Dla wielu fotografów kultowym i niemal legendarnym jest jego zestaw „U słowackich Romów” wysoko oceniany przez czeskich profesorów i kolegów. Piotr Szymon pracował również  jako pedagog, przekazując zdobytą wiedzę a przede wszystkim zapał do fotografii młodym adeptom sztuki fotograficznej w szkołach oraz na kursach fotograficznych w Bielsku-Białej i Chorzowie. Był członkiem okręgu śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Ewa Wolf – urodzona w 1981 w Cieszynie, dorastała w Beskidach. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, fotografię w Wyższym Studium Fotografii AFA oraz teologię protestancką na Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej. Góralka, fotografka, performerka, tancerka związana z Teatrem Małym w Tychach. Masażystka oraz terapeutka pracy z ciałem; prowadzi autorskie zajęcia ze świadomości ciała Body PatchWork. Interesuje ją to, co prawdziwe, oczywiste, prozaiczne, brzydkie i stabuizowane. Ciekawi ją człowiek, jego emocje oraz ciało, które przemija, ulega presji czasu, nadwyręża się, napina, kumuluje emocje, rozpuszcza się w ruchu. Wyizolowane, samotne, a jednocześnie przynależące, będące częścią oraz iluminacją czegoś większego, tracące ostrość i podmiotowość w szerszym kontekście. Fotografię traktuje jako środek wyrazu pozwalający na oswajanie lęków zarówno jednostkowych, jak i zbiorowych, pokonywanie przepaści kulturowych oraz narzędzie terapii: fotografowała kobiety po mastektomii, anorektyczki, osoby, które przetrwały Auschwitz, ludzi wyjętych spod prawa. Prowadziła warsztaty dla kobiet, seniorów, dzieci z rodzin dotkniętych patologią społeczną, grup teatralnych, osób autystycznych, grup wsparcia dla kobiet po mastektomii. Uważa, że próba odsłonięcia i opowiedzenia prawdy przed obiektywem (bez względu na to, po której stronie obiektywu znajduje się narrator) często stanowi początek procesu zdrowienia. Uważa, że fotografia może być katalizatorem procesów samopoznawczych i samonaprawczych.

Mariusz Forecki/1962 Poznań – fotograf-dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Czeczenia, Litwa, Ukraina). Na koncie ma kilkanaście wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Uczestniczył m.in. w holenderskim Noorderlicht Festival, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Biennale Fotografii w Poznaniu, festiwalu Kaunasphoto w Kownie. Współtwórca (z Grzegorzem Dembińskim i Andrzejem Marczukiem) magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek, wydawanego w latach 2006-2009. Autor książek: I Love Poland (ZPAF OW, Poznań 2009), Poznań – Kultura na każdą porę (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2011), Kolekcja Wrzesińska 2011 (Września 2012), W PRACY (ZPAF OW, Poznań 2012), CZŁOWIEK W CIEMNYCH OKULARACH (ZPAF OW, PIX.HOUSE, Poznań 2016). Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie(Czechy).Zdobywca wielu nagród w konkursach fotografii prasowej. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Wyróżniony przez Związek Polskich Artystów Fotografików za osiągnięcia w fotografii dokumentalnej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego ostatnia książka pt.: CZŁOWIEK W CIEMNYCH OKULARACH zdobyła nagrodę na Miesiącu Fotografii w Bratysławie (2016) w kategorii: fotografia współczesna. Wykładowca we Wrocławskiej Szkole Fotografii, juror w konkursach fotograficznych. Współzałożyciel Fundacji PIX.HOUSE. Mieszka w Poznaniu.

Program XIV Śląskiego Maratonu Fotograficznego

10.00  Karolina Jonderko

10.30  Michał Zieliński

11.00  Mateusz Piesiak

11.30  Piotr Szymon wspomnienie

12.30  Ewa Wolf

13.00  Mariusz Forecki

_______________

XIV Śląski Maraton Fotograficzny

2 marca 2019 r. – początek godzina 10.00

Siemianowice Śląskie
Park Tradycji
ul. Orzeszkowej 12

 Wstęp bezpłatny
Ilość miejsc jest ograniczona.

Zgłoszenia na adres: centrum@fotoedukacja.edu.pl
Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię  i nazwisko, numer telefonu, adres e‐mail, a w przypadku słuchaczy lub absolwentów „Fotoedukacji” także grupę (np.: W15, Szkoła Roczna, Kurs, Absolwent).

Rezerwacja jest ważna tylko w przypadku otrzymania wiadomości zwrotnej – potwierdzenia rezerwacji.

 

 

Dodaj komentarz