• 2019-02-14

Premiera Tchórza w Teatrze Gdynia Główna

22 i 23 lutego 2019 r. w Teatrze Gdynia Główna będzie miała  miejsce premiera spektaklu Tchórz! (…odważna tragikomedia) w reżyserii Jacka Bały.

TCHÓRZ – odważna tragikomedia plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

TCHÓRZ – odważna tragikomedia plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

O spektaklu

Wstanie z łóżka. To prozaiczny początek dnia, czy też wyraźnie heroiczny czyn? Dla „Tchórza”, tytułowego bohatera spektaklu Jacka Bały, który wylądował na manowcach życia z „depresją większą niż Żuławy Wiślane” opuszczenie pościeli będzie czynnością niemal niemożliwą. Ten życiowy tchórz jest przekonany o swojej całkowitej nieprzydatności dla społeczeństwa i rozpaczliwie marzy o dokonaniu heroicznych czynów. Bohaterem najłatwiej zostać na wojnie i właśnie dlatego walka z własną niemocą przybierze wyraźnie militarny i zarazem symboliczny wymiar. W barwnej podróży do źródeł swojej niemocy spróbuje pomóc Pułkownik, naukowiec do spraw tchórzologii oraz piękna agentka wrogiego wywiadu, duże znaczenie będzie miało pewne… rozwolnienie.

„Tchórz” to niekonwencjonalny spektakl stawiający bezkompromisową diagnozę aktualnej kondycji współczesnego człowieka za pomocą nietypowych narzędzi – humoru i ironii. Ta odważna tragikomedia stanowi także celne studium depresji.

Stanisław Sygitowicz – TCHÓRZ
Kuba Kornacki – PUŁKOWNIK TAKI A TAKI
Małgorzata Polakowska – TAJNA AGENTKA P. 323

Informacje o twórcach

Jacek Bała – rocznik 1982. Absolwent – PWST Wrocław wydział lalkarski, PWST Kraków Wydział reżyserii dramatu. Aktor, reżyser, pisze scenariusze i muzykę do własnych przedstawień. Współpracował bądź współpracuje z wieloma scenami w Polsce min.: w Gdyni, Wrocławiu, Katowicach, Radomiu, Opolu, Rzeszowie.

Małgorzata Polakowska – aktorka Teatru Gdynia Główna. Absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego (2014) oraz Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2016). W Teatrze Gdynia Główna można ją zobaczyć w spektaklach: „Mewa. Dziwna Sztuka”, „Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał?”, „Von Bingen. Historia Prawdziwa”, „Burmistrz” i „Od Wesela do Wesela”. Koordynatorka i animatorka projektów społeczno-kulturalnych w Stowarzyszeniu „FEERIA” i Fundacji „Klinika Kultury”.

Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”. „Tchórz” jest jego pierwszym spotkaniem ze sceną dramatyczną po 10-letniej przerwie.

Stanisław Sygitowicz – Aktor, hobbistycznie zainteresowany reżyserią i produkcją filmową, producent festiwalu notofest. Absolwent Filozofii UG, krakowskiego Lart-Studio i Wydziału Aktorskiego Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Pierwsze kroki stawiał na deskach teatrów w Trójmieście, Krakowie i Elblągu. Ukończył pełny trening techniki aktorskiej w Laboratorium Meisnera w Warszawie. Tam, w grudniu 2013 roku, zadebiutował jako odtwórca jednej z głównych ról na deskach Teatru Żydowskiego, w anglojęzycznym spektaklu “Cantata For Four Wings” w reżyserii Macieja Dydyńskiego.

Grał w wielu etiudach studenckich, filmach dyplomowych, serialach, a także epizodyczne role w filmach fabularnych.

Spektakl „Tchórz”, to pierwsze spotkanie aktora z dramatyczną sceną rodzimego Trójmiasta po 10 latach.

_______________ 

Tchórz!
(…odważna tragikomedia)

Scenariusz, reżyseria, scenografia i muzyka: Jacek Bała
Obsada: Małgorzata Polakowska, Jakub Kornacki, Stanisław Sygitowicz

Premiera: 22 i 23 lutego 2019, godz. 19:00

Kolejne spektakle:
2 marca 2019 r., godz. 19:00
6 kwietnia 2019 r.,  godz. 19:00

Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1
81-354 Gdynia

 

Dodaj komentarz