• 2019-02-07

Piaskowy Wilk w Teatrze Lalka w Warszawie

10 lutego 2019 r. w warszawskim Teatrze Lalka będzie miała miejsce premiera spektaklu Piaskowy Wilk  w adaptacji i reżyserii Julii Szmyt.  Przedstawienie powstało na podstawie popularnej książkowej serii szwedzkiej autorki Åsy Lind.  Scenografię  zaprojektowała Wiktoria Grzybowska,  autorami muzyki są Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki.

Gdy jest przy tobie Piaskowy Wilk, możesz poczuć się bezpiecznie. To on staje się twoim powiernikiem, pomaga wyjaśniać zagadki świata, potrafi znaleźć odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Przygody Karusi i jej słonecznozłotego przyjaciela, znane z popularnej książkowej serii szwedzkiej autorki Åsy Lind, zostają ukazane w planie aktorskim i lalkowym. Akcja przedstawienia na Scenie Foyer rozgrywa się wśród widzów.

Próba medialna spektaklu, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Próba medialna spektaklu, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Reżyser o spektaklu:

Piaskowy Wilk, według autorki książki, Åsy Lind, to opowieść o znaczeniu pytań. Jak bardzo ważne jest ich stawianie i jak ważne jest, by pytania traktować poważnie. Agnieszka Stróżyk, która przetłumaczyła Piaskowego Wilka na język polski uważa, że mowa jest o wolności myślenia i poszukiwaniu języka. Po to, by móc o sobie opowiedzieć i jak najlepiej zrozumieć innych. Zgadzam się z tym. Dodam jeszcze, że Piaskowy Wilk jest o ciekawości pobudzającej do odkrywania, o radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, w których każde pytanie jest ważne i niezwykłe, i każde otwiera nowe drzwi.

Julia Szmyt

Próba medialna spektaklu, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Próba medialna spektaklu, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie z Åsą Lind

Teatr Lalka i Wydawnictwo Zakamarki zapraszają na spotkanie z Åsą Lind, szwedzką autorką książek o Piaskowym Wilku i Karusi.  Spotkanie odbędzie się 10 lutego 2019 o godz. 12:00 w Teatrze Lalka.

Åsa Lind w wywiadach podkreśla, że najważniejszym elementem w jej domu był kuchenny stół, przy którym ojciec opowiadał historie, a matka czytała dzieciom książki. Już jako dziecko nie wyobrażała sobie życia bez pisania i czytania. W swoich opowieściach  porusza trudne tematy, pokazuje świat z pogranicza fantazji i rzeczywistości, eksperymentuje z językiem. Nakładem Wydawnictwa Zakamarki ukazały się w Polsce następujące tytuły: Piaskowy WilkPiaskowy Wilk i ćwiczenia z myśleniaPiaskowy Wilk i prawdziwe wymysły oraz zbiór tych trzech tomów zatytułowany: Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk.

O twórcach przedstawienia:

Julia Szmyt – od 2014 roku studentka reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka podyplomowego studium coachingu w Laboratorium Psychoedukacji w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: w ramach stypendium zrealizowała akcję happeningową pt. Zmanipulowani oraz eksperyment artystyczny pt. Gra. Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Jako aktorka i reżyserka realizuje własne projekty artystyczne z dziedziny teatru, happeningu i filmu skierowane do widzów dorosłych i dzieci. Asystentka Mai Kleczewskiej przy spektaklu Malowany ptak w Teatrze Polskim w Poznaniu. Jej debiutem reżyserskim w teatrze instytucjonalnym był spektakl Holoubek, syn Picassa (Teatr Nowy w Poznaniu, premiera 9 czerwca 2018).

 

Wiktoria Grzybowska – urodzona w 1997 roku w Poznaniu. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie studentka scenografii na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wielokrotnie pracowała przy projektach studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Teatralnej. Piaskowy Wilk jest jej debiutem scenograficznym.

Paweł Szamburski – klarnecista i kompozytor od lat związany z warszawską sceną niezależną Lado ABC. Występuje w zespołach Bastarda, SzaZa, Ircha Clarinet Quartet oraz w autorskich projektach solowych (Ceratitis Capitata, Homo ludens). Tworzy muzykę na polu interdyscyplinarnym: dla teatru, filmu, słuchowisk radiowych, kina niemego czy teatru tańca. W 2009 roku wraz z projektem SzaZa zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontrapunkt“ w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i od Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Szamburski został także wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (Francja 2009) – nagrodą „Sacem“ za najlepszą muzykę filmową.

Patryk Zakrocki – improwizator, kompozytor, rysownik. Studiował kompozycję u prof. B. Schaeffera i prof. Ripplemarka oraz literaturę na Wydziale Filologii Polskiej UW. Gra na skrzypcotrąbce, altówce, oscylatorze i nietypowych instrumentach muzycznych. Zajmuje się spontaniczną kompozycją jako autor muzyki teatralnej i filmowej, instrumentalista i dyrygent. Współtworzy duet SzaZa, Spontaneus Chamber Music oraz inne wyjątkowe projekty własnego pomysłu: Polski Piach, Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Zakład Produkcji Dźwięku i Kino Dźwięku. Jest autorem utworów na składy akustyczne i elektroakustyczne, a także wielokanałowej muzyki wpisanej w architekturę. Komponuje do spektakli teatralnych, tańca współczesnego i filmów fabularnych, animowanych, dokumentalnych. Współpracuje z Lado Abc, Böłt i Fundacją Słuchaj.

_______________

Åsa Lind: Piaskowy Wilk

Przekład: Agnieszka Stróżyk
Adaptacja i reżyseria: Julia Szmyt (AT)
Scenografia: Wiktoria Grzybowska
Muzyka: Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki
Animacje: Wiktoria Grzybowska, Mateusz Król, Bartłomiej Olszewski
Asystent reżysera: Rafał Derkacz
W obsadzie: Alicja Czerniewicz (gościnnie), Rafał Derkacz, Piotr Tworek

TEATR LALKA
Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1
00-901 Warszawa

Premiera: 10 lutego 2019 r.

Dodaj komentarz