Mazowiecki Instytut Kultury – już otwarte

Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie wrócił do swojej siedziby przy ul. Elektoralnej 12 po zakończonej przebudowie. Czas na oficjalne otwarcie. Między 25 lutego a 3 marca MIK organizuje cykl wydarzeń inaugurujących działalność w przebudowanej siedzibie. W programie m.in. koncerty Leszka Możdżera i Motion Trio, Marcina Wyrostka oraz premiera spektaklu A miał być cud z piosenkami Agnieszki Osieckiej.

Mazowiecki Instytut Kultury – już otwarte. Cykl wydarzeń na otwarcie siedziby MIK, 25 lutego-3 marca (Źródło: materiały prasowe organizatora)

Mazowiecki Instytut Kultury – już otwarte. Cykl wydarzeń na otwarcie siedziby MIK, 25 lutego-3 marca (Źródło: materiały prasowe organizatora)

Z początkiem stycznia Mazowiecki Instytut Kultury, po ponadrocznej modernizacji i przebudowie, wznowił działalność w swojej siedzibie. W nowych przestrzeniach ćwiczą już muzycy, aktorzy i tancerze. Czas aby na Elektoralną 12 zaprosić także publiczność. Między 25 lutego a 3 marca MIK organizuje cykl wydarzeń, którym oficjalnie otworzy siedzibę dla widzów.

All that jazz…

Na scenę przy Elektoralnej wracają comiesięczne wieczory jazzowe. Podczas pierwszego koncertu Swing Clubu 25 lutego o godz. 19:00 wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Zespół powstał z zamiłowania do dawnych, przedwojennych melodii i piosenek. Zabiera słuchaczy w sentymentalną podróż do czasów, gdy na scenie królowali Adam Aston, Henryk Wars czy Jerzy Petersburski. Doskonałe aranże, pieczołowity dobór repertuaru i niezwykła lekkość wykonania na pewno przypadną do gustu każdemu miłośnikowi muzyki rozrywkowej.

W Galerii Elektor

Działalność w siedzibie MIK wznawia również Galeria Elektor. Pierwszy wernisaż, odbędzie się 28 lutego o godz. 17:00. Na wystawie pt. Jestem z Warmii, Mazur zaprezentowane zostaną ostatnie obrazy Alfonsa Kułakowskiego – dziewięćdziesięciojednoletniego artysty, w którego burzliwej biografii, jak w soczewce, obserwować możemy cały dramatyzm dziejów Polski i Polaków w XX wieku. Po wielu latach spędzonych w Związku Sowieckim, malarz wrócił do kraju i osiadł w Olsztynie. Tam nadal tworzy, inspirowany urokiem warmińskich pejzaży. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z artystą.

Alfons Kułakowski, fot. Paulina Czajor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alfons Kułakowski, fot. Paulina Czajor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Możdżer & Motion Trio

Głównym punktem programu otwarcia MIK-u będzie koncert Leszek Możdżer & Motion Trio 28 lutego o godz. 19:00. Światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor zagra w towarzystwie wyjątkowego trio akordeonowego. Paweł Baranek, Janusz Wojtarowicz i Marcin Gałażyn to pełni pasji, uznani przez publiczność i krytyków na całym świecie artyści, docenieni przez współczesnych mistrzów, takich jak: Michael Nyman, Wojcieciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Bobby McFerrin czy Joe Zawinul. Koncertowali m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Barbican Center w Londynie czy wiedeńskim Konzerthaus.

Leszek Możdżer, fot. Łukasz Gawroński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Możdżer, fot. Łukasz Gawroński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cud w teatrze przy Elektoralnej

W cyklu wydarzeń otwarcia nie mogło zabraknąć teatru. A miał być cud z Haliną Rowicką i Jackiem Kawalcem w reżyserii Jana Szurmieja, to najnowsza produkcja Teatru Mazowieckiego. Premiera odbędzie się 1 marca o godz. 19:00. Scenariusz spektaklu inspirowany jest tekstami piosenek Agnieszki Osieckiej. Tematem jest oczywiście miłość, o której Osiecka potrafiła pisać jak nikt inny. Miłość dojrzała i lekko już znudzona codzienną rutyną, ale jednak tęskniąca za szaleństwem i porywami namiętności.

Akordeon dla dużych i małych

Ostatnim muzycznym akcentem w ramach cyklu wydarzeń otwarcia MIK będą dwa koncerty Marcina Wyrostka i zespołu Corazon. 3 marca o godz. 12:00 artyści zagrają dla dzieci. Dźwiękogród to muzyczna wyprawa do krainy dźwięków i melodii. Jej uczestnicy usłyszą najbardziej znane piosenki z filmów animowanych, takich jak Kraina Lodu czy Mała Syrenka, ale będą mieli także okazję poznać akordeon z bliska i spróbować swoich sił, występując z zespołem na scenie.

Tego samego dnia o godz. 18:00 artyści zagrają także dla nieco starszej publiczności. Koncert Od Vivaldiego do Piazzolli to kompilacja utworów z kręgu muzyki hiszpańskiej, argentyńskiej i polskiej oraz autorskiej muzyki Marcina Wyrostka i zespołu Corazon, w której słychać echa bałkańskie i szkockie. Nie zabraknie również muzyki klasycznej w wirtuozowskim wykonaniu akordeonisty.

Co dalej po otwarciu?

Cykl wydarzeń otwarcia Mazowieckiego Instytutu Kultury, to jednak dopiero początek. Nowy początek kolejnego etapu działalności tej instytucji. MIK wraca do swojego rytmu pracy, aby co miesiąc dostarczyć publiczności nowych wrażeń ze wszystkich niemal dziedzin kultury. Planowane są koncerty rozmaitych gatunków muzycznych dla różnych grup wiekowych, wernisaże wystaw cenionych artystów, spektakle teatralne, wieczory teatru tańca, wydarzenia literackie.

Siedziba Mazowieckiego Instytutu Kultury została zmodernizowana i przebudowana. Inwestycja realizowana była z dofinansowaniem z Funduszy Unijnych. W budynku przy Elektoralnej 12 pojawiły trzy nowe przestronne sale warsztatowe. Powstały w miejscu biur, które zostały przeniesione na zaadaptowane, do tej pory nieużytkowe poddasze. Aby było to możliwe należało wzmocnić strop, podnieść kalenicę dachu i zbudować nowe poszycie dachowe. Obok nowych sal powstało odpowiednie zaplecze techniczne i sanitarne oraz szatnie dla uczestników zajęć warsztatowych. Powiększono też salę baletową, odnowiono salę widowiskową i bibliotekę, w której już wkrótce zacznie działać czytelnia.

_______________

Cykl wydarzeń na otwarcie siedziby MIK

Mazowiecki Instytut Kultury
ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa

25 lutego–3 marca 2019 r.

Dodaj komentarz