Łemkowie – przeszłość, pamięć, symbol

7 lutego 2019, o godz. 18.00 w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury zostanie otwarta wystawa ze zbiorów Zespołu Pieśni i Tańca Kyczera. Zbiór powstał w wyniku poszukiwań i badań archiwalnych prowadzonych przez ostatnie 25 lat przez Jerzego Starzyńskiego. Wystawa będzie czynna do 14 marca 2019 r.

Łemkowie – przeszłość, pamięć, symbol (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łemkowie – przeszłość, pamięć, symbol (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie wykonane w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Najcenniejsze pochodzą z archiwów rosyjskich i ukraińskich oraz z prywatnych zbiorów rodzin łemkowskich. Najstarsza z fotografii pochodzi z 1866 roku. Wykonana została w miejscowości Zawadka Rymanowska na środkowej Łemkowszczyźnie. Bardzo cenną jest fotografia z 1906 roku z ekspedycji badawczej Fedora Wołka. Fotografie były po raz pierwszy eksponowane w Akademii Rycerskiej w Legnicy w październiku 2018 roku w ramach projektu „Kyczeriada nad Kaczawą”

Salon Hoffman przy KPCK w Bydgoszczy będzie drugim miejscem prezentacji tych bezcennych zdjęć dokumentujących życie Łemków, na których pokazane są codzienne zajęcie, uroczystości rodzinne i religijne, stroje codzienne i odświętne, portrety i fotografie zbiorowe. Fotografie wykonane są na dużych planszach. Oprócz fotografii na wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty przekazane przez Łemków wysiedlonych w czasie akcji „Wisła” na Dolny Śląsk.

Możliwość prezentacji wystawy zawdzięczamy panu Jerzemu Starzyńskiemu.

Jerzy Starzyński – Łemko. Animator kultury, historyk, choreograf, badacz kultury łemkowskiej. Założyciel Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”; prezes stowarzyszenia pod tą samą nazwą. Pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”.

Wystawa jest suplementem do projektu „Łemkowyna”, który był prezentowany w październiku 2018 roku.

_______________

Łemkowie – przeszłość, pamięć, symbol
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Salon Hoffman

85-033 Bydgoszcz
pl. Kościeleckich 6

Wystawa czynna: 07.02 – 14.03.2019 r.
Wernisaż: 7 lutego 2019 r.

Wstęp wolny

Dodaj komentarz