Interconnected – Wystawa Justyny Janetzek

Justyna Janetzek została zaproszona przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu do realizacji projektu będącego artystyczną analizą potencjału, jaki zawiera w sobie architektura Galerii Aneks GSW. Aneks jest niewielką przestrzenią przylegającą do elewacji Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, równocześnie znajduje się on na styku z głównym budynkiem Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Mała galeria, prostokątnie uformowana, przyciąga wzrok przechodniów poprzez szerokie przeszklenia jednego z jej boków. Jest to przestrzeń kameralna, zlokalizowana w dość nieoczywistym miejscu, między dwiema dominującymi w krajobrazie placu Teatralnego instytucjami.

Banner wystawy Interconnected (źródło: materiały prasowe organizatora)

Banner wystawy Interconnected (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justyna Janetzek jest artystką, która od początku swojej drogi twórczej fascynuje się relacjami pomiędzy architekturą a sztukami wizualnymi. Realizuje w najczystszej formie zasadę site-specific zdefiniowaną w latach 60. ubiegłego wieku. Instalacja, jako główne medium jej projektów, wpisuje się każdorazowo w konkretne miejsce i jego kontekst estetyczny. Jej projekty wchodzą w swoisty dialog z przestrzeniami instytucji publicznych, kościołów czy też uczelni w całej Europie.

Artystka jest niezwykłą obserwatorką struktury i formy tworzącej każdą z konstrukcji. Jej wnikliwa analiza pozwala na zlokalizowanie napięć pomiędzy ścianami, elementami małej architektury, funkcją budowli a jej użytkownikiem. Dla Janetzek ważny staje się również kolor; używając go, opisuje relacje, które w każdym budynku próbuje definiować. Jej prace przybierają charakter czystej formy, klarownej instalacji dynamizującej lub wyciszającej zastaną przestrzeń. Nie jest to krytyczny, partycypacyjny dialog z instytucją – jest to dialog z samą architekturą, jej fascynującym monumentalizmem form oraz nieoczekiwanymi detalami.

Prace artystki nadają budynkom wymiar ludzki; w mniejszej formie powtarzają zastane podziały architektoniczne, unaoczniają elementy i struktury niezauważone na pierwszy rzut oka. Janetzek buduje tu nowe napięcia lub podkreśla istniejące. Jej projekty w publicznych przestrzeniach sprawiają wrażenie lekkich, „narysowanych” jedynie subtelną ręką wprawionej rysowniczki. Przy bliższym rozpoznaniu odkrywamy, że instalacje Janetzek wykonane są z ciężkich materiałów – metali, dużych powierzchni przetworzonego drewna. Niezwykłe wrażenie lekkości i odciążania materiału jest charakterystycznym motywem twórczości artystki. Wszystkie te zabiegi znajdują zastosowanie w Galerii Aneks. Obsesyjne analizowanie architektury i estetyki publicznych przestrzeni stało się tropem wyznaczającym artystce pomysły na kolejne realizacje.

_______________

Justyna Janetzek
Interconnected

Galeria Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu
pl. Teatralny 12, Opole

08.02–10.03.2019 r.

Dodaj komentarz