• 2019-02-05

Finisaż wystawy „Architektura niepodległości w Europie Środkowej”

Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i wiele innych państw Europy Środkowej, Międzynarodowe Centrum Kultury uczciło wystawą-opowieścią o relacjach architektury i polityki w międzywojennej Europie, a także o nowej mapie, która wyłoniła się w konsekwencji I wojny światowej. Dobiega końca jej prezentacja w Galerii MCK.

Plakat finisażu wystawy w MCK Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat finisażu wystawy w MCK Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Multimedialna ekspozycja skierowana jest do odbiorców sztuki bez ograniczeń wiekowych, zarówno do miłośników i badaczy historii architektury czy sztuki użytkowej, jak również zainteresowanych przemianami kulturowymi i społecznymi początku XX wieku, kiedy Europa Środkowa doświadczyła radykalnej zmiany podziału granic oraz powstania nowych państw narodowych.

Tytułową architekturę autorzy wystawy zrozumieli szerzej niż przez pryzmat pojedynczych budowli. Jest ona zaznaczaniem swojej podmiotowości w krajobrazie regionów i miast, poszukiwaniem nowych wzorów ikonografii narodowej, chęci stworzenia szans dla rozwoju społecznego, ale także powstaniem idei nowego człowieka.

Twórcom zależało na ukazaniu wielopłaszczyznowości tematu poprzez prezentację archiwalnych projektów architektonicznych, fotografii z epoki, filmów, a także wizualizacji i modeli architektury projektowanej w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Integralną część wystawy są również mapy, przedstawiające dynamicznie zmieniające się granice państw odzyskujących niepodległość.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na finisaż, w programie którego znajdą się m.in. oprowadzanie z kuratorami oraz warsztaty dla najmłodszych.

Program finisażu wystawy Architektura niepodległości w Europie Środkowej – 10 lutego:
• godz. 12.00 – oprowadzanie z dr. Michałem Wiśniewskim, kuratorem wystawy
• godz. 12.30 – warsztaty dla dzieci Bajki robotów
• godz. 14.00 – oprowadzanie z Łukaszem Galuskiem, kuratorem wystawy
• godz. 16.00 – oprowadzanie z przewodnikiem w języku ukraińskim

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

_______________

Finisaż wystawy
„Architektura niepodległości w Europie Środkowej”

Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

10 lutego 2019 r.

Dodaj komentarz